آشنایی با نقاط کوهستانی منحصر به فرد در گرجستان

هرکسی که کم‌ترین اطلاعاتی راجب تور گرجستان و این کشور داشته باشد می‌داند که این کشور از مناظر کوهستانی فراوان و به شدت زیبایی برخوردار است. طبیعت دوستان و پیاده‌گردها عاشق گردش در گرجستان هستند و در این سال‌ها نیز گشت و گزار چنین گروه‌ها به گرجستان رو به افزایش رفته است.
چشم انداز نفسگیر، برج‌های دفاعی قرون وسطایی، آشپزی و فضای عجیب و غریب شما را در سفر به این کشور غافلگیر می‌کنند. تمام گرجستان در تفلیس، حاشیه دریای سیاه و یا نوشیدنی‌های سنتی‌اش خلاصه نمی‌شود. به همین دلیل برای تعطیلاتی جذاب و خاطره‌انگیز ما شما را با زوایای خیره‌کننده دیگری در این کشور آشنا می‌کنیم.

 

خوسورتی

 

خوسورتی

 

این منطقه کوهستانی تاریخی-قوم‌نگاری در قسمت شرق کشور واقع شده و در دره‌های آن روستاهای کوچک با اقامت‌گاه‌های کوهستانی زیادی وجود دارد. بزرگ‌ترین روستاهای این منطقه کوهستانی شاتیلی و باریساخو هستند. شاتیلی میزبان تعدادی خرابه و قلعه‌های باستانی است که از آن روستایی توریستی ساخته متاسفانه این روستا امروزه به صورت نیمه مسکونی رها شده و تنها چند ده خانوار در این ارتفاعات ساکن هستند.
سرویس‌هایی نیز برای دوست داران تاریخ و طبیعت وجود دارند تا بتوانند از این منطقه دیدن کنند. برجسته‌ترین نقاطی که می‌توانید در این سفر ببینید شامل برج‌های قلعه، مقبره‌ها و مکان‌های برگزاری مراسم است.
مانند هر منطقه دیگری در گرجستان خوسورتی نیز دارای آداب و رسوم سنتی خودش هست که هنوز می‌توانید آن‌ها را بین مردم ببینید. یکی دیگر از روستاهای مهم برای کشف Mutso است که روی کوه سنگی واقع شده است. با این که موستو از شاتیلی دورتر است اما چون چندین قلعه و سازه قرون وسطایی در آن وجود دارد تورهای گردشی به آن برگزار می‌شود.
شما می‌توانید در بازدید از این روستا، به دیدن خرابه‌های تاریخی و مناظر پانورامای نفسگیر بروید. 

 

سوانتی

 

svaneti

 

برخلاف خوسورتی، سوانتی یکی از مقاصد محبوب گشت و گزار در گرجستان است که مسافران تفلیس به آن نگاهی ویژه دارند. این منطقه میزبان 4 قله از بلندترین‌های گرجستان بوده که یکی از آن‌ها حتی در زمره مرتفع‌ترین قله‌های مسکونی اروپا هم قرار گرفته که به ثبت میراث جهانی یونسکو هم رسیده است.
سوانتی در یکی از مناطق جذاب و هیجان‌انگیز گرجستان واقع شده است. سوانتی به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌شود که عموما مردم برای دیدن مناظر جذاب‌تر به سمت سوانتی بالایی می‌روند. در اینجا نیز شما همچون خوسورتی از خرابه‌های قرون وسطایی با معماری متفاوت دیدن خواهید کرد. شما برای رفتن به این گردش مسیرتان را از Mestia و Ushguli آغاز کنید.

 

توشتی

 

svaneti

 

اگر زمان زیادی را گرجستان سپری می‌کنید حتما از توشتی دیدن کنید. برخلاف سوانتی و خوسورتی که دورافتاده هستند این منطقه کم بازدید زیرساخت‌های خیلی خوبی برای آسان رسیدن را ندارد. جاده توشتی از مسیر آبانو عبور می‌کند که 2926 متر بالاتر از سطح دریا است. این جاده در زمستان‌ها به دلیل بارش سنگین برف عموما مسدود و خارج از دسترس می‌شود.
پارک ملی توشتی شامل ده روستای توریستی می‌شود که علاقه‌مندان به پیاده‌روی از آن‌ها بازدید می‌کنند.  آشپزی در این منطقه کاملا متفاوت است با اینهمه چیزی مثل خینکالی به راحتی پیدا می‌شود.

 

گوریا

 

guria

 

گوریا منطقه‌ای کوهستانی در قسمت شرق گرجستان است که توریستی‌ترین نقاط آن شامل باخمارو گومیس متا می‌شود. هر دوی این نقاط جاهایی هستند که با رفتن به آن‌ها می‌توانید حس شناور بودن در ابرها را تجربه کنید. باخمارو مرتفع‌ترین منقطه اقامتگاهی در آلپ است که در ارتفاع 2 هزار متری از سطح دریا واقع شده.
این منطقه با درختان مخروطی پوشیده شده و خانه‌های چوبی و سنتی در دامنه‌هایش خودنمایی می‌کنند. از پرطرفدارترین فعالیت‌های اینجا صعود به ارتفاعات و تماشای غروب خورشید در مناظر پانورامای طبیعی است. گومیس متا نیز همچون باخمارو منطقه‌ای کوهستانی و زیباست که در ارتفاع 2100 تا 2700 متری از سطح دریا واقع شده است. هردوی این مناطق کم شناخته هستند و شما می‌توانید از محیط بکرشان لذت ببرید.

 

 

۸ دیدنی جالب و منحصر به فرد در گرجستان

 

راچا

 

racha

 

راچا از مناطق بسیار جذاب و بکر گرجستان است که مردم معمولا از دیدنش غافل می‌مانند اما این منطقه محاصره شده در بین کوه‌های قفقاز به سوییس کوچک لقب گرفته است. به خصوص روستای گونا که از شهرت بیشتری نسبت به دیگر نقاط آن برخوردار است. دریاچه شائوری بزرگ‌ترین دریاچه گرجستان نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه شمرده می‌شود. هر زمان از سال که به این منطقه بروید چهره‌ای زیبا از آن را کشف خواهید کرد اما بهار و پایی به دلیل بازی رنگ‌ها منطقه به شدت چشمگیر و رویایی می‌شود. شما می‌توانید از شهرهای مهم این ناحیه مثل اونی و آمبرولائوری بازدید کنید. به علاوه غذاهای محلی منطقه نیز بسیار خوشمزه هستند.

مطالب مرتبط