۸ دیدنی جالب و منحصر به فرد در گرجستان

گرجستان کشوری مملو از شگفتی‌هاست. جایی که تا به آن سفر نکنید، متوجه نخواهید شد که با چه کشور متفاوت با دیدنی‌های بسیار زیادی مواجه هستید. در میان تمام مراکز دیدنی که در سفر به تفلیس بدروم یا شهرهای دیگر مشاهده خواهید کرد، بعضی‌ چیزها کاملا منحصر به این کشور هستند. چیزهای متفاوتی که تنها در گرجستان آن‌ها را مشاهده خواهید کرد و ما نیز قصد داریم در این نوشته به آن‌ها بپردازیم.

 

 

۱- ستون کاتسخی

 

 

ستون کاتسخی

 

 

این صخره‌ی آهکی 40 متری، یکی از زیبایی‌های طبیعت گرجستان است که در بسیاری از عکس‌های گردشگری این کشور آن را مشاهده خواهید کرد. این مکان که در بالایش یک صومعه درست شده، منظره‌ی رودخانه‌ی Katskhura را در پیش رو دارد و محیط سبز شگفت انگیزی آن را احاطه کرده است. ساخت این صومعه به قرن 8 یا 9 بر می‌گردد و می‌توانست بازدید از آن جالب باشد، اما با توجه به اینکه کسی اجازه‌ی دیدن از آن را ندارد، تنها باید به دیدن این صخره‌ی زیبا از دور و گرفتن عکس‌های عالی از آن بسنده کنید.

 

 

۲- شهر تاریخی متسختا

 

 

شهر تاریخی متسختا

 

 

متسختا روح معنوی گرجستان است. پایتخت سابق گرجستان خیلی از تفلیس دور نیست و در یک گردش روزانه می‌توان از ان بازدید به عمل آورد. شما در سفر به این منطقه می‌توانید از کلیسایی که جزو میراث جهانی یونسکو است و در قرن 4 میلادی ساخته شده دیدن کنید، از فضای زیبا و سبز آن لذت ببرید و تجربه بودن در یک شهر تاریخی را داشته باشید.

 

 

۳- نمای کلیسای جواری

 

 

نمای کلیسای جواری

 

 

منظره‌ی کلیساهایی که در جاهایی بسیار جذاب ساخته شده‌اند، تنها مختص به گرجستان است. همانطور که با دیدن کاتسخی با خود می‌گویید چرا باید چنین کلیسایی بالای صخره باشد، با دیدن جواری درد می‌فرستید برای معماری که این بنای زیبا را در چنین نقطه‌ی خاصی قرار داده تا ترکیبش با پس زمینه‌ی شهر، کوهستان و رودخانه چنان شگفتی بی‌نظیری پدید بیاورد.

 

 

۴- واردزیا

 

 

واردزیا

 

 

این کلیسا که در دل غارها کنده شده یا غارهایی پدید آورده شده تا در آن به عبادت مشغول شوند، به قرن 12 میلادی بر می‌گردد. مجموع غارهایی که در این مجموعه به هم پیوند خورده‌اند به 19 عدد رسیده و مجموعا 500 متر طول دارند. این مکان از قرن 16 میلادی متروکه شده اما حالا زیبایی‌ها و شاید بهتر بگوییم متفاوت بودنش سالانه هزاران گردشگر را به این منطقه می‌کشاند تا از واردزیا، یکی از خاص‌ترین نقاط گرجستان بازدید کنند.

 

 

۵- اوپلیستسیخه

 

 

اوپلیستسیخه

 

 

یکی از قدیمی‌ترین ساخت و سازهایی که از دوران باستان گرجستان به جا مانده و در حفاری‌هایی در سال 1957 کشف شد. این مکان بیش از 8 هکتار وسعت دارد که شامل خیابان‌های باریک، غارها، خانه‌هایی ساخته شده در دل سنگ و دالان‌های تو در تو می‌شود. جایی که زمانی منزلگاه بیش از 20 هزار نفر بود اما حالا تنها نیمی از آنچه بود، الان برای بازدید باقی مانده است.

 

 

۶- برکه‌ی اودزیرو

 

 

برکه‌ی اودزیرو

 

 

یکی از زیباترین نماهایی که در گرجستان می‌توانید ببینید و از بسیاری جهات می‌توان آن را در جهان یکتا تصور کرد، منظره‌ی برکه‌ی اودزیرو استکه در کوهستان‌های منطقه‌ی راچا واقع شده و برای رسیدن به آن باید کوه‌پیمایی دو روزه را طی کرد و سخت‌تر اینکه تنها در تابستان‌ها می‌توان به آن‌جا رفت. زیبایی محیطی سحرآمیز در کنار تابش جذاب آسمان و کوهستان، از این مکان جایی رویایی ساخته است.

 

 

۷- قلعه آنانوری

 

 

قلعه آنانوری

 

 

این قلعه و کلیسایش یک یاز جذاب‌ترین نقاط گرحستان برای بازدید هستند. زیبایی محیطی خیره‌کننده‌ای دارند که در فصول مختلف جذابیت‌های متفاوتی خواهد داشت و همچنین رفتن به آن جا نیز بسیار ساده است. با این حال چیزی که آنانوری را تا این حد خاص می‌کنه، نبردها و اتفاقات زیادی است که این مکان به خود دیده است. این قلعه و کلیسا به قرن 13 بر می‌گردند و اتفاقات بسیار زیادی را دیده‌اند، با این حال در کمال سلامت همین حالا می‌توان از آن‌ها بازدید کرد.

 

 

۸- بنای یادبود معاهده Georgievsk

 

 

بنای یادبود معاهده Georgievsk

 

 

این بنای یادبود در سال 1983 و در جاده‌ی نظامی منتهی به استپانسمیندا ساخته شده که یادبود معاهده Georgievsk میان گرجستان و شوروی سابق است. معاهده‌ای تاریخی و بسیار مهم که در تاریخ این کشور نقطه‌ای ارزشمند محسوب می‌شود. اگر چه این مکان از نظر هنری ممکن است به مذاق بسیاری خوش نیاید، اما از معدود نقاطی در دنیا است که برای یک معاهده بنای یادبودی ساخته می‌شود. با شمایلی جالب و خاص که دیدنش خالی از لطف نیست.

مطالب مرتبط