۵ مسیر کم‌تر شناخته شده کوهستانی برای پیاده‌روی و صعود در گرجستان

تور گرجستان با آن طبیعت سرسبز و دشت‌های بکر و چشمگیرش موقعیت‌های واقعا خوبی را به دوست دارا طبیعت و پیاده‌روی پیشکش می‌کند. البته مسیرهای محبوب بسیاری هم در سراسر کشور وجود دارد که مناظر بسیار زیبایی را در دسترس شما قرار می‌دهند. در حالی که مسیرهای تردد همیشه شاهد برگزاری تورهای گردشی و مسافران است اما چندین منطقه کم‌تر شناخته شده هم وجود دارد که معمولا از نگاه مردم بومی و توریست دور می‌مانند. ما در این مقاله به شما مناطق کوهستانی کم‌تر شناخته شده را معرفی خواهیم کرد.

 

جنگل‌های کیخانی در آجدارا

 

 

 جنگل‌های کیخانی در آجدارا

 

 

آجدارا یکی از مناطق زیبای کوهستانی بسیار محبوب گرجستان است که کاوش در آن جذابیت‌های منحصر به فرد خودش را دارد. البته باید انتظارش را داشته باشید که مسیر پیاده‌روی تا به سمت قله گلی و باتلاقی باشد. اما این موضوع نباید باعث ناامیدی شما شود زیرا بعد از بالا رفتن و رسیدن به قله، شما پاداش سختی راه را با دیدن مناظر پانورامای بسیار زیبا از مناطق کوهستانی بکر خواهید گرفت.
البته مانند دیگر مسیرهایی که قصد  معرفی داریم احتمالا کیخانی نیز مناسب برای همه افراد نبوده و افراد مبتدی برای ادامه مسیر به سختی و دشواری بر بخورند. مسیر عموما لغزنده بوده و برای راه رفتنی آسان‌تر بهتر است کفش مناسب به پا کنید و به جای سنگین کردن کوله و وسایل، فقط لوازم اساسی مورد نیاز را با خودتان ببرید. به علاوه جو بالا در بیشتر مواقع ناپایدار بوده و ممکن است با مه گرفتگی و باران مواج شوید.

 

 

صعود یک‌روزه به مِخِری در سوانتی

 

 

mkheri

 

 

این مسیر پیاده‌روی و صعوده یک روزه ۱۴ کیلومتر طول داشته و حدودا طی ۷ ساعت پیموده می‌شود. البته این یک زمان تقریبی محاسبه شده است و با توجه به سرعت شما می‌تواند متغیر باشد. شما مسیرتان را از لاتالی شروع خواهید کرد و در ادامه باید برای عبور از رودخانه اِنگوری از روی پل رد شوید.
خوشبختانه از این منطقه مسیر صعود به بالا بسیار آسان است. چشم‌انداز این مسیر جنگلی، سرسبز و بسیار زیبا است. توجه داشته باشید که شما در این مسیر به آب دسترسی نخواهید داشت بنابراین با خودتان آب به مقدار لازم ببرید. نکته قابل توجه در این بعد از خروج از جنگل منطقه آلپ با آن منظره زیبا و باشکوه در محدوده قفقاز نمایان می‌شود. مخصوصا این که لاهیلی در ارتفاع ۴ هزار متری بالاتر از سطح دریا به شما فرصت دیدن افقی دیدنی را می‌دهد.

 

 

شهر سنگی اوپلیستیخه، سفری به عصر برنز؛ گرجستان

 

 

پیریکیتی توشتی

 

 

پیریکیتی توشتی

 

 

توشتی یکی از مناطق به شدت محبوب کوهستانی در گرجستان است که موقعیت‌های پیاده‌روی متعددی را ارائه می‌دهد که بعضی از آن‌ها جزو محبوب‌ترین نقاط صعود شمرده می‌شوند. شما در این منطقه می‌توانید از قلعه‌ها و برج‌های دفاعی قرون وسطایی و روستاهای متروکه تاریخی دیدن کنید.
محبوب‌ترین مسیرهای پیاده‌روی در توشتی شما را به سمت دریاچه‌ها و یا به خِوسورتی که از مناطق روستایی جالب عبور می‌کند، می‌برند. با این همه بیشتر مردم نمی‌دانند که پیریکیتی با مناظر شگفت‌انگیزش تا چه اندازه دیدنی و زیباست. به همین دلیل در بین مسیرهای توشتی از بقیه کم شناخته‌تر مانده است. این مسیر شما را از پایین دره آلازانی که در محدوده پیریکیتی قرار دارد عبود داده و دره باریک صخره را دنبال می‌کند. پیمودن این مسیر حدود ۸ تا ۱۰ ساعت به طول می‌انجامد و همان‌طور که قابل حدس است برای همه افراد مناسب نیست. اما به ماجراجویان باتجربه پیشنهاد می‌کنیم که عبور از این مسیر زیبا و بکر را از دست ندهند. شما می‌توانید با عبور از اینجا مهارت‌های خود را به چالش بکشید.

 

 

مگالیت‌های آبولی

 

 

مگالیت‌های آبولی

 

 

معمولا مسافران خارجی و حتی گردشگران گرجستانی کم‌تر به منطقه جاواختی می‌روند که دارای کوه‌های الهام‌بخش، هیجان‌انگیز و عرفانی است. کل مسیر پیاد‌روی شما ۱۶ کیلومتر است که حدود طی آن ۶ ساعت طول می‌کشد. در طی این مسیر شما می‌توانید دژهای عجیب و غریب قرون وسطایی که به مگالیت شناخته می‌شوند را ببینید. این سازه‌های عجیب و غریب در دره کوچک کوه آبولی و در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته‌اند.
این مسیر سنگی جذاب که در امتداد کوه گسترش یافته‌اند به شما این حس را می‌دهند که در حال عبور از بزرگراه تاریخی هستید.

 

 

نکات مفید و مهم برای سفر به گرجستان

 

 

کلبه‌های لاگورا (لاگورا هاتز)

 

 

کلبه‌های لاگورا

 

 

مسیری که به لاگورا هاتز می‌رود از روستای Ghebi، منطقه راچا شروع می‌شود. این منطقه که برای برج‌های دفاعی استفاده می‌شد خیلی شبیه به سوانتی است اما حالا دکل‌های مخابراتی تفلن همراه هستند که در حال حاضر مسافران را در مسیر هدایت می‌کنند. سپس مسیر به سمت جنگل‌های انبوه و کم نور ادامه پیدا می‌کنند. طی این مسیر ۱۳ کیلومتری تقریبا ۶ ساعت به طول خواهد انجامید.

مطالب مرتبط