معرفی شهر تاریخی روستاولی در گرجستان

آیا میدانید در سفر با تور گرجستان از تفلیس به کدام مقصد نزدیک برویم؟ این سوالی تکراریست که مردم محلی و گردشگر مرتب از خودشان می‌پرسند. بیشتر سفرهای منحصر به فرد ورای نقاط اصلی دیدنی اتفاق می‌افتند. شما با رفتن به شهری کوچک می‌توانید تاریخ و فرهنگ مردم بومی را به خوبی حس کرده و کیفیت زندگی در مناطق مختلف کشور را تخمین بزنید.
رفتن به روستاولی می‌تواند ایده‌ای فوق‌العاده باشد. این یکی از جدیدترین شهرهای گرجستان است که تاسیس آن به 70 سال پیش برمی‌گردد اما تاریخی 100 ساله دارد. روستاولی در 25 کیلومتری جنوب غربی تفلیس واقع شده و جمعیتی حدودا 125 هزار نفری دارد. شهر توسط رودخانه مکتاری به روستاولی قدیمی و جدید تقسیم شده که تفاوت آن‌ها از زمین به آسمان برده است.

 

مکان

 

مکان

 

روستاولی در دشت واقع شده و خیابان‌های عریض و وسیعش با درختان متعدد پر شده است. با این که شهر جان می‌دهد برای دوچرخه‌سواری اما حمل و نقل عمومی آن مانند اتوبوس، تاکسی و مارشوتکا نیز توسعه یافته هستند.
از آنجایی که این شهر به تفلیس نزدیک است کارمندان زیادی روزها برای کار به تفلیس مهاجرت می‌کنند. در تفلیس ایستگاه‌های متعددی هست که از ساعت 6 صبح تا 12 بعد از ظهر مسافران را به روستاولی می‌برند. هزینه این سفر تنها 0.5 تا 0.7 دلار می‌شود.

 

تاریخچه

 

تاریخچه

 

روستاولی در دوران شوروی به عنوان یک مرکز صنعتی بزرگ ساخته شد. توسعه روستا بخشی از روند صنعتی‌سازی ژوزف استالین بود. هسته فعالیت صنعتی شهر نیز بر کارخانه استخراج و ذوب فلزات روستاولی متمرکز شده بود. در 19 ژانویه 1948 طی حکم دادگاه عالی شورای سوسیالیست شوروی روستاولی به عنوان شهرهای مهم جمهوری معرفی گردید.
با این همه روستاولی از قرن 4ام به عنوان یک منطقه مسکونی وجود داشت اما با حمله مغول‌ها در قرن 13ام به طور کامل از بین رفت و به بیابان تبدیل شد. این شهر حالا دیدنی‌های تاریخی مختلفی در خود میزبانی می‌کند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ مردم از موزه تاریخ شهر دیدن کنید و با ملحق شدن به تورهای گردشی با هزینه تنها 4 دلار اطلاعات زیادی درباره تحولات منطقه به دست بیاورید. این تورها به زبان‌های روسی و انگلیسی هستند و به شما این قدرت را می‌دهند تا با زبانی که راحت‌تر هستید به کاوش شهر بروید.

 

نمادهای دیدنی

 

نمادهای دیدنی

 

شهر روستاولی کوچک، تازه ساخت و تر و تمیز است. به همین دلیل هم وقت‌گذرانی در آن به شدت لذت بخش است. بیشتر جاهای دیدنی این شهر در بخش قدیمی‌اش قرار دارد. با این‌همه شما می‌توانید از فعالیت‌های متعددی در این شهر لذت ببرید و هرگز از انجام‌شان خسته نشوید. پارکی به وسعت 102 کیلومتر با امکانات و ویژگی‌های مدرنی مثل زمین بازی، مسیرهای دوچرخه‌سواری، آمفی تئاتر هوای آزاد، دریاچه مصنوعی و خرابه های قلعه روستا وجود دارد که می‌توانید برای گردش‌های خانوادگی روی آن حساب کنید. می‌توانید بچه‌ها را به زمین بازی ببرید و به دوچرخه‌سواری و گردش بپردازید، کمپینگ کنید و در آمفی تئاتر فضای باز چیزی ببنید.
دریاچه مصنوعی جایی‌ست که عموما خانواده‌ها و زوج‌های جوان برای قدم زدن و صرف اوقاتی آرام به آن می‌روند. اما یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی شهر میدان اصلی شهر است که بیشتر عکس‌برداری‌ها و تبلیغات در آن انجام می‌گیرد. این میدان اصولا محل عابر پیاده‌ است که دو طرف آن را کافه‌ها پوشانده‌اند.

 

rustavi-park

 

بنابراین بعد از گشت و گذار در خیابان‌های به میدان اصلی بروید و در یکی از کافه‌های آن میزی اشغال کنید و چیزی بخورید. اما در خلال تمام این کارهایی که می‌توانید در شهر انجام دهید هرگز فراموش نکنید که روستاولی تاسیس شد تا شهری صنعتی باشد. پس باید به دیدن معماری‌های تجاری و کارخانه‌های قدیمی آن نیز بروید. گرچه متاسفانه امکان وارد شدن به کارخانه فلزات این شهر وجود ندارد اما هنوز می‌توانید از بیرون آن دیدن کنید.

در راه رسیدن به کارخانه ذوب فلزات با پارک حیدر علیف مواجه می‌شوید که به پاس احترام به علیف سومین ریس جمهور آذربایجان به این نام در آمده است. این پارک یکی از زیباترین نقاط شهر در مفهوم بصری است. بنابراین بازدید از آن را به هیچ وجه از دست ندهید. مخصوصا شب‌ها که نمای آن به شدت سحرانگیز می‌شود.

 

بهترین مقاصد گرجستان برای تعطیلات تابستان 2019

 

نتیجه

 

بازدید

 

یک روز زمان برای بازدید از جاهای اصلی و دیدنی روستاولی کافیست که برخلاف تفلیس انجام این‌ها برای گردشگران آسان است. شما در این شهر می‌توانید از موزه‌ دیدن کنید، به پارک‌ بروید، غذاهای خوشمزه گرجی را در رستوران‌ها و کافه‌ها تجربه کنید، در شهر قدیمی کاوش کنید و از موسیقی زنده لذت ببرید. چنین روزی به نظر آنقدر جذاب می‌آید که نخواهید از دستش بدهید.

مطالب مرتبط