گنجینه‌ی پنهان در پارک ملی توشتی؛ گرجستان

تمام کسانی که با تور گرجستان سفر کرده و پا را از تفلیس فراتر می‌گذارند، می‌دانند که این کشور پر از زیبایی‌های طبیعی است. پارک‌های ملی بسیاری در این کشور وجود دارند که هر کدامشان به شکلی زیبا هستند و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند. یکی از پارک‌های ملی، پارک ملی توشتی است که سایت BudgetTravel آن را در رتبه 12امین جای شگفت‌انگیزی در دنیا قرار داده که کم‌تر شناخته شده هستند. اگر قصد دارید به گرجستان سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم معرفی ما از این پارک ملی زیبا را مطالعه کنید.

 

پارک ملی توشتی

 

پارک ملی توشتی

 

پارک ملی توشتی دارای منابع طبیعی بسیار زیبا، تنوع زیستی عالی و همچنین محل‌های تاریخی متعددی است که باعث می‌شود رفتن به آن یکی از بهترین خاطرات سفر شما به گرجستان باشد. این منطقه کوهستانی به شکل کلی، جایگاه تاریخی ویژه‌ای در منطقه قفقاز داشته و در عمق کوهستان قفقاز در شمال گرجستان جای گرفته است. تا پیش از سال 1975 به راحتی نمی‌شد به این منطقه رفت و آمد کرد، اما بعد از اینکه بخشی از منطقه به عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شد و مسیر توشتی نیز افتتاح گشت، گردشگران توانستند به راحتی از پارک زیبای گرجستان دیدن کنند.

دسترسی ساده یکی از امتیازات بزرگ توشتی است، با این حال مناظر طبیعی آن را نمی‌توان به اندازه سوانتی دراماتیک تلقی کرد یا اینکه یخچال‌های طبیعی زیادی از آن دید، اما از طرفی توشتی منحصر به فرد و متفاوت است و به شکلی آن را می‌توان یک منطقه‌ای افسانه‌ای به حساب آورد که در آرامش گوشه‌ای از گرجستان را اشغال کرده است.

 

چطور به پارک ملی توشتی برویم؟

 

چطور به پارک ملی توشتی برویم؟

 

اگر از تفلیس عازم توشتی هستید، می‌توانید از تورهایی بهره ببرید که هر روزه از این شهر به مقصد توشتی برگزار می‌شود. به این ترتیب دردسر چند باره‌ی عوض کردن مسیر را نخواهید داشت. علاوه بر این، سعی کنید با ماشین کرایه‌ای پا در مسیر نگذارید چون اگر چه جاده خیلی خطرناک نیست، اما بهتر است کسی مسیر کوهستانی را طی کند، که به این جاده آشنا باشد.

 

national-park

 

اگر نخواستید که با تور بروید، ابتدا باید با تاکسی یا اتوبوس از تفلیس به آلوانی بروید. با اتوبوس این مسیر 7 لاری برایتان هزینه در پی دارد و 2 ساعت طول می‌کشد و تنها صبح‌های زود به راه می‌افتد. تاکسی همین مسیر بسته به اینکه از کجای شهر راه می‌افتید بین 50 تا 100 لاری از شما می‌گیرد. در ادامه بهترین کار کرایه یک جیپ است که شما را از آلوانی به اومالو و سپس توشتی ببرد و بیاورد که بین 250 تا 300 لاری برایتان هزینه دارد. اگر چه مسیر سختی در پیش رو دارید اما می‌توانید  تابستان، یک روزه این گردش فوق‌العاده را تجربه کنید.

 

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی توشتی

 

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی توشتی

 

پاییز و زمستان این مسیر به خاطر بارش برف بسته است و فقط کوهنوردان حرفه‌ای آن را طی می‌کنند. اوایل بهار که برف‌ها آب می‌شود نیز آسیب‌هایی به جاده وارد شده که دولت باید آن‌ها را برطرف کند. پس عموما جاده اواسط خرداد بازگشایی می‌شود و تا پایان تابستان می‌توانید وارد این مسیر شوید. با این حال شما به چند نکته باید توجه داشته باشید؛ بارش‌های فصلی، کوچِ کوچ نشینان و همچنین دمای هوا که همه‌ی این پارامترها به شما می‌گوید اواسط تیر تا اواخر خرداد بهترین موقع ممکن برای این سفر است.

 

آشنایی با نقاط کوهستانی منحصر به فرد در گرجستان

 

از کجاها دیدن کنیم؟

 

از کجاها دیدن کنیم؟

 

قبل از هر چیز باید بدانید که تقریبا همه‌ی سرویس‌دهی این پارک به صورت رایگان است. بهتر است حتما از دهکده‌های اومالو، دارتلو، گوگرولتا و شناکو که در ارتفاعات هستند دیدن کنید. جدا از زیبایی‌های این دهکده، دیدن مردم مهمان‌نواز گرجی در این بخش از کشور واقعا عالی است. در میان این دهکده‌ها هم مسلما اومالو از همه معروف‌تر بوده و یکی از زیباترین نقاط این منطقه است. با این حال دارتلو را باید شگفت‌انگیزترین جای توشتی به حساب آورد که هم از نظر زیبایی‌های طبیعی جایی فوق‌العاده است و هم اینکه چندین بنای تاریخی در خود دارد.

 

از کجاها دیدن کنیم؟

 

از جمله این بناهای تاریخی می‌توان به برج‌های دفاعی اشاره کرد که پس زمینه آن، تصویری زیبا از کوهستان است. همچنین با توجه به اینکه دهکده گوگرولتا در یک منطقه بالادست قرار گرفته، اگر به آنجا بروید، نمای پانارومایی بسیار عالی مشاهده خواهید کرد.

در نهایت باید بدانید که سفر آسانی در پیش ندارید، اما زیبایی‌ها و مردم این منطقه، حتما به زحمت این مسیر می‌ارزد. از طرفی جاهایی نیز وجود دارد که گردشگران در آن‌ها می‌توانند اقامت کنند تا بیشتر از یک روز در توشتی بمانند.

مطالب مرتبط