رسومات و قوانین جالب در گرجستان

خدا، خانواده و غذا سه چیز بسیار مهم در زندگی مردم گرجستان است که در تور گرجستان با آن آشنا می‌شوید. رسم و رسومات در این کشور بسیار جدی گرفته می‌شود و مردم نیز به آن پایبندند. برای ما بعضی از این رسومات و قوانین قابل درک است، اما مردم کشورهای غربی درک بسیاری از آن‌ها برایشان مشکل است.
در مطلب امروز آویسا، ما ۹ رسم و قانون مختلف در گرجستان که اغلبشان تنها مختص به این کشور است را به شما معرفی می‌کنیم که خواندنش خالی از لطف نبوده و باعث آشنایی شما با مردم این کشور قبل از سفر به این سرزمین زیبا می‌شود.

 

کریسمس در گرجستان 

 

georgia

 

گرجستانی‌ها از مذهب مسیحی ارتودوکس و تقویم جولیان پیروی می‌کنند، به همین خاطر کریسمس را به جای 25 دسامبر که در بسیاری از مناطق دنیا مرسوم است، در 7 ژانویه جشن می‌گیرند. در این روز غذاهای مختصوصی همچون گورولی وزلی، نوعی خاص از کاچاپوری و انواع پنیر پخته و سرو می‌کنند و خانواده‌ها در کنار هم به برگزاری مراسم مختلف می‌پردازند.

 

رقص مخصوص گرجی

 

رقص مخصوص گرجی

 

نکته بسیار جالب در مورد رقص‌های محلی که در مراسمات مختلف اجرا می‌شود، شکل و لباس‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رقص‌ها و لباس‌ها بر اساس مناطق مختلف، متفاوت هستند و از شکل کلی آن‌ها می‌توان به این که هنرمند از منطقه‌ای کوهستانی آمده یا از سواحل گرجستان شرکت کرده پی برد.
وقتی جمعی از این هنرمندان از مناطق مختلف با هم برنامه‌ای اجرا می‌کنند، هارمونی بی‌نظیری در آن‌ها شکل می‌گیرد که دیدن آن لذت بخش بوده. این را هم مد نظر قرار دهید که رقص و موسیقی رسم مهمی در مراسم‌های مختلف گرجی محسوب می‌شود.

 

پخش کردن برنج در روز سنت باربارا

 

پخش کردن برنج روز سنت باربارا

 

در جشنی که 17 دسامبر به عنوان روز بارابارا انجام می‌شود، مردم گرجستان غذاهایی همچون لوبیانی و پای لوبیا درست می‌کنند و به جشن و پایکوبی مشغول می‌شوند. با این حال یک رسم عجیب دارند که در آن برنج در بخش‌های مختلف خانه می‌ریزند، چون اعتقاد دارند موجب شانس بیشتر در سال جدید می‌شود.

 

تجربه جالب مترو سواری در تفلیس؛ گرجستان

 

شامی کوچک بعد از شب عروسی

 

شامی کوچک بعد از شب عروسی

 

یکی از رسم‌های جالب بعد از عروسی در گرجستان، در شب بعد از آن اتفاق می‌افتد که بعضی از فامیل و دوستان نزدیک به شامی دیگر دعوت می‌شوند. این جشن به Namtsetsoba معروف بوده و غذایی که از شب پیش از مهمانی مانده است را دوباره سرو می‌کنند. کشورهای معدودی در جهان همچین رسمی دارند که بعضی از قسمت‌های انگلستان نیز از جمله این موارد به شمار می‌آیند.

 

هزینه رستوران یا کافه تقسیم نمی‌شود

 

هزینه رستوران یا کافه تقسیم نمی‌شود

 

اگر دوستی از گرجستان را به رستوران دعوت کردید، باید بدانید که در این کشور، هزینه‌ی غذا تقسیم نمی‌شود و تمام میز را یک نفر حساب می‌کند. در اکثر مواقع نیز یکی از مردانی که بر سر میز هستند اقدام به پرداخت صورت حساب می‌کنند.

 

عکاسی 

 

عکاسی محدود

 

عکاسی در گرجستان محدودیت‌هایی دارد که حتما باید آن را رعایت کنید. مردم محلی عکاسی بدون اجازه را به هیچ وجه نمی‌پسندن و در پارک‌های آبی یا سواحل نیز نباید از خانم‌ها بدون اجازه عکاسی کنید و سعی کنید اجازه هم نپرسیده و این کار را فراموش کنید. از طرفی عکاسی از فرودگاه، ایستگاه قطار، مراکز مرزی، موزه‌ها، بخشی از کلیساها و مراکز مذهبی و مجتمع‌های مسکونی در کنار مراکز نظامی و انتظامی ممنوع است و باید حتما این موارد را در سفر به گرجستان مد نظر قرار دهید.

 

معرفی موزه هنرهای زیبای تفلیس؛ گرجستان

 

رهبری میز غذا 

 

 

وقتی پای میزهای شلوغ می‌نشینید، یکی رهبری میز را به عهده می‌گیرد که عموما بزرگتری از جمع میزبان است. اوست که جام‌ها را پر می‌کند و برای نوبت‌های نوشیدنی برنامه‌ریزی می‌کند. رسومات جزیی‌تری برای میز غذا وجود دارد، اما در بیشتر موارد اگر به مواردی که مسئول میز اشاره می‌کند نگاه کنید، در یک جمع غریبه نیز مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

 

 مهمان‌نوازی

 

 مهمان‌نوازی

 

مردم گرجستن مهمان را هدیه‌‌ای از سمت خدا می‌دانند. مردم این کشور نیز طی سال‌های زیادی که میزبان گردشگرانی از کشورهای مختلف بودند، توانستند این رسم خود را به گونه‌ای به دیگران نشان دهند که در نهایت به آن معروف شده و همه مردم گرجستان را به عنوان جمعیتی مهمان‌نواز و خون گرم می‌شناسند. در موارد زیادی پیش آمده که اگر شما از یک فرد گرجی آدرسی بپرسید، خود شخصا تا تا مسیر مورد نظر شما را همراهی می‌کند تا به جایی که می‌خواهید برسید.

مطالب مرتبط