کاتیسخی پیلار؛ از خاص‌ترین کلیساهای جهان در گرجستان

برای خیلی از ما، وقتی صحبت از زندگی تنها و خارج از دسترس دیگران در گوشه‌ای از دنیا مطرح می‌شود، چیزهای زیادی را متصور می‌شویم که عموما خارج از دایره‌ی واقعیت جا می‌گیرند.
در گرجستان راهبی وجود دارد که در کلیسای خاصی به دور از اجتماع زندگی می‌کند، کلیسایی که حتی باورش در مخیله ما نیز به سختی می‌گنجد. او زندگی عادی خود را کنار گذاشته و در صومعه‌ای روی یک صخره 130 فوتی زندگی می‌کند.
البته زندگی او ربطی به سفر به Katskhi Pillar ندارد، بلکه رفتن به این محل و دیدن از جاذبه‌های آن یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که گردشگران در تور گرجستان می‌توانند تجربه کنند.

 

Chiatura و Katskhi Pillar

شهر Chiatura که مکانی دارای چندین معدن مهم در گرجستان است، در دره‌ای نزدیک به رودخانه‌ی Qvirila واقع شده است. جایی در فاصله 182 کیلومتری از تفلیس که برای رسیدن به آن حدود 3 ساعت زمان لازم دارید و به خاطر همین فاصله‌ی نسبتا اندک، به راحتی می‌توان برنامه‌ی یک گردش یک روزه به این منطقه گذاشته و از تمامی زیبایی‌هایش لذت برد و شب نشده به تفلیس برگشت.
نقاط دیدنی زیادی در این منطقه وجود دارد، اما مهم‌ترین آن‌ها سوار شدن بر روی تله‌کابین‌های دوران شوروی سابق و همچنین بازدید از Katskhi Pillar است. منطقه‌ای زیبا که اگر در زمان درست به آن‌جا مراجعه کنید، طبیعتی سبز و شگفت انگیز را مشاهده خواهید کرد که یکی از لذت‌های سفر شما را شکل می‌دهد.

 

Katskhi Pillar

 

تله کابین Chiatura

وقتی به شهر رسیدید، اولین کاری که باید بکنید سوار شدن بر روی تله کابین‌های قدیمی این شهر است که البته با ظاهر قدیمی‌شان، از چندین آزمایش امنیت گذشته‌اند و با کنترل کامل گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند و اصلا کم نیستند را سوار آن‌ها می‌کنند.
با اینکه سوار شدن بر روی یک تله کابین قدیمی از دوران کمونیست در نوع خودش جالب است، اما مهم‌تر منظره‌ی زیبایی است که از بالای تله کابین خواهید دید. نمایی بسیار دلنشین که در فصول بهار و تابستان، Chiatura را سرسبز و با شکوه نشان می‌دهد و شما می‌توانید عکس‌های زیبایی از آن بگیرید.

 

تله کابین Chiatura

 

بهترین مراکز اسپا در گرجستان برای اقامتی رویایی

صومعه Katskhi

قبل از اینکه به Katskhi Pillar برسید، در مسیر به یک صومعه‌ی قرن 10 میلادی برخورد می‌کنید که از جمله بخش‌های لذت‌بخش سفر شما به این منطقه از گرجستان خواهد بود. این صومعه بر روی یک تپه‌ی زیبا واقع شده و از بنای خیلی جذابی بهره می‌برد. اطراف آن نیز چند ساختمان مختلف از همان دوره‌ی ساختش باقی مانده‌اند. شما می‌توانید از داخل این صومعه نیز بازدید کرده و در اطرافش به عکاسی مشغول شوید.

 

صومعه Katskhi

 

Katskhi Pillar

Katskhi Pillar حدودا 13.5 کیلومتر از Chiatura دورتر است. صومعه‌ای عجیب که بر روی یک صخره 130 فوتی واقع شده و برای رسیدن به آن قبلا باید از یک نردبان آهنی عبور می‌کردید اما الان بالابرهایی بر روی آن قرار داده شده است. بازدید از Katskhi Pillar 30 لاری باید هزینه کنید، اما نکته بسیار بد این است که به خاطر شرایط خاص راهبی که در آن زندگی می‌کنند، بانوان اجازه‌ی بازدید از خود صومعه را ندارند. با تور گرجستان تابستان 98 فرصتی خوبی برای دیدن این فضای زیباست. 

با این وجود دیدن این صخره و بازدید از طبیعت زیبای اطراف Katskhi Pillar خود جذابیت بالایی دارد و می‌توان عکس‌هایی عالی از این منطقه ثبت کرد. این صومعه در قرن 7 میلادی ساخته شده است، در قرن 19 یک بار دچار تغییراتی شد تا اینکه در قرن 15 و در زمان عثمانی‌ها، هم خود بنا هم اطرافش تغییرات بیشتری را به خود دیدند.
قدیم فرقه‌ای از مسیحیان بر این باور بودند که تارک دنیا شدن در این صومعه آن‌ها را به خدا نزدیک می‌کنند، اما بعد از اینکه 500 سال این محل به حال خود رها شده بود، از سال 1993 یک راهب جدید به نام Maxime Qavtaradze در آن ساکن گشت.

 

Katskhi Pillar

 

دریاچه ریتسا جاذبه‌ای زیبا در میان گرجستان

چطور به Katskhi Pillar برویم؟

همانطور که گفتیم ابتدا باید به Chiatura برسید که برای رفتن به آن هم می‌توانید از قطار استفاده کنید و هم از تاکسی، اگر هم که ماشین اجاره کرده باشید اوضاع برایتان بسیار بهتر خواهد بود. البته می‌توان با اتوبوس هم رفت اما مسیر 3 ساعته را باید 5 ساعته طی نمایید. این مسیر با قطار 3 ساعت و 30 دقیقه خواهد بود در صورتی که با تاکسی می‌توانید آن را در عرض 2 ساعت . 25 دقیقه طی کنید. هزینه تاکسی نیز به این محل چیزی حدود 70 دلار خواهد بود.

 

چطور به Katskhi Pillar برویم؟

مطالب مرتبط