دریاچه ریتسا جاذبه‌ای زیبا در میان گرجستان

دریاچه مرتفع ریتسا یکی از عمیق‌ترین دریاچه‌های آبخازیا در تور گرجستان است که به دلیل زیبایی طبیعی‌اش از مناطق پربازدید کشور محسوب می‌شوند. این دریاچه واقعا زیباست و با وجود آب تمیز و شفافش عمیق است گاها سنگ‌های کف آن دیده می‌شوند.
این دریاچه وسیع چیزی حدود 130 متر عمق و 2 کیلومتر طول دارند. این دریاچه که در ارتفاع هزار متری بالاتر از سطح دریا و در یک دره جنگلی واقع شده با کوه‌ها و درختان نوک تیز محاصره شده است.
گرجستان پر از فرصت‌های پیک‌نیک و طبیعت‌گردی‌ست. در اینجا شما را در گردشی به این دریاچه راهنمایی می‌کنیم.

 

چگونه به دریاچه ریتسا بروید؟

 

lake-ritsa-georgiaa

 

ریتسا در قسمت شمال غربی آبخازیا به شرق رشته‌ی گارگا واقع شده است. شما می‌توانید از گاگرا به این دریاچه برسید اگر از دوربرگردان بزرگراه سوخومی خارج شوید. جاده کوهستانی و مارپیچی‌ست و عقل حکم می‌کند که خیلی مراقب باشید مخصوصا که شما به عنوان یک ناآشنا هرگز در این جاده نرانده‌اید. اگر از گاگرا حرکت کرده باشید در کم‌تر از یک ساعت به محل خواهید رسید.

هیچ حمل و نقل عمومی به دریاچه ریتسا وجود ندارد. بنابراین ماشین با رانندگی خودتان راحت‌ترین راه برای بازدید از دریاچه است. اگر در سوچی روسیه باشید که اصلا مسیر شما چیزی حدود 100 کیلومتر خواهد بود. اما گزینه دوم برای شما رفتن با تورهای گردشی است. این دریاچه نه تنها در آبخازیا مشهور است بلکه به عنوان یکی از دیدنی‌ترین مناطق گرجستان حتی مردم شهرهای روسی نزدیک هم به آن علاقه دارند. در سوچی و آدلر تبلیغات زیادی برای تورهای گردشی بازدید از ریتسا وجود دارد که نظرها را جلب می‌کنند. ولی در گرجستان، شما می‌توانید بیشترین تورها را در گاگرا، نیو آتوس، سوخومی و پیتسوندا پیدا کنید. دریاچه ریتسا در پارک ملی جنگل باستانی ریتسا واقع شده که شما را ملزم می‌کند برای ورود به این منطقه حفاظت شده ورودی بپردازید. چشم‌انداز دریاچه و اطرافش به شدت زیبا و دیدنی هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم زحمت این سفر جاده‌ای را حتما به خودتان بدهید.

 

آب و هوا

 

lake-ritsaa-georgia

 

همانطور که کاملا پیداست ریتسا دریاچه‌ای کوهستانی‌ست که آب و هوایی خنک در تابستان و سرد در زمستان‌ها دارد. دمای متوسط آب دریاچه تابستان‌ها 15 درجه سانتیگراد و زمستان‌ها تنها 3 درجه است. یعنی حتی در بهترین شرایط هم آب دریاچه برای بیشتر مردم سرد و غیرقابل شناست، مگر افراد ماجراجو و یا کسانی که از بودن در سرما لذت می‌برند. زمستان‌ها اوضاع شدیدتر می‌شود.
زیرا با بارش برف در چنین ارتفاعی کل جنگل و منطقه در یخ و سرما فرو می‌برد و حتی پیش می‌آید که روی دریاچه یخ ببندد. اگرچه در مقایسه با دریاچه‌های کشور باید گفت عموما قطر یخ روی آب بیش از 2 سانتی‌متر نمی‌شود. با تمام شرایطی که گفتیم سفر به دریاچه در طول فصل تابستان بسیار عاقلانه است. برای زوج‌های جوانی که در سفری عاشقانه هستند رفتن به چنین جای دنجی از بهترین انتخاب‌هاست.

 

دلایلی از نشنال جغرافی برای سفر به گرجستان

 

ویژگی‌‌های دریاچه ریتسا

 

lake-ritsaa-georgia

 

یکی از ویژگی‌های به شدت جذاب این دریاچه که در طول فصول رنگ آن تغییر می‌کند. یعنی در تابستان رنگ آن سبز- آبی است اما در زمستان به سمت زمردی- آبی می‌رود. در واقع این تغییر رنگ علل مختلفی دارد. مثلا رودخانه‌هایی که به آن می‌رسند دارای ترکیبات مختلفی هستند که ارگان‌های مختلف آبزی در آن‌ها زندگی می‌کنند.
ماهی قزل‌آلا یکی از انواعی‌ست که در اینجا یافت می‌شود. به هر حال تغییرات فصلی با خودشان تغییرات محیطی فراوانی می‌آورند که بر کل محیط زیست اثر می‌گذارد. زیبایی طبیعی بی‌حد اینجا در کنار امکانات رفاهی اقامتی راحت و به یادماندنی را برای‌تان رقم می‌زند. پارکینگی مجهز و بزرگ برای ماشین‌های میهمان و مغازه‌های متعدد سوغاتی فروشی از این جمله‌اند.
شما در اینجا می‌توانید سوغاتی‌های زیادی مثل گیاهان دارویی کوهستانی، سوغاتی‌های دست‌ساز چوبی، لوازم جانبی و بسیاری وسایل دیگر را پیدا کنید. تصورش را بکنید آیا چنین تشکیلاتی بدون کافه می‌شود؟ در فضایی کافی‌ شاپ مانند شما می‌توانید غذاهای خوشمزه و ماهی‌های قزل‌آلای کبابی را پیدا کرده و از خوردنش لذت ببرید. بی‌شک عطر و بوی فوق‌العاده این غذاها تا مدت‌ها در یاد و خاطره‌تان خواهند ماند.

 

ورزش‌های هیجان‌انگیز در سفر به گرجستان

 

lake-ritsa-georgia-boat

 

بعد از این که از خوردن غذایی خوب لذت ببردید وقت آن رسیده تا گردش‌تان را شروع کنیدو اول به ساحل دریاچه بروید و با قدم زدن در امتداد آن از تنفس هوای خنک، سبک و پاکیزه لذت ببرید و چشم‌تان را به زیبایی‌های بی‌حد طبیعت بدوزید. برای ماجراجویی بیشتر می‌توانید سوار قایق شوید و از وسط دریاچه به رشته کوه‌های عظیم و فوق‌العاده چشم بدوزید.

مطالب مرتبط