۴ استراحتگاه زیبای کوهستانی در گرجستان

همیشه بهترین گزینه برای سفر، راحت‌ترین نیست. گاهی باید به نقاطی از یک کشور رفت که کمی دست یافتن به آن سخت‌تر به نظر می‌رسد اما زیبایی‌هایی در خود دارد که سختی مسیر را در زمان رسیدن از تنتان می‌زداید. گرجستان به واسطه اینکه یک کشور کوهستانی به حساب می‌آید، مناطق زیبایی دارد که در ارتفاعات آن جا خوش کرده‌اند. نقاط سرسبز و زیبایی که آب و هوایی استثنایی دارند اما بهتر است در فصول گرما به دیدنشان رفت. امروز ما قصد داریم اقامتگاه‌های بومی خاصی را در تور گرجستان به شما معرفی کنیم که در این ارتفاعات قرار دارند و خود بخشی از زیبایی‌های گرجستان محسوب می‌شوند.

 

 

خوسورتی

 

 

خوسورتی

 

 

خوسورتی منطقه‌ای تاریخی در بخش شرقی گرجستان به حساب می‌آید. شهری زیبا و خاص در دل دره‌ای که از چندین رودخانه کوچک میزبانی می‌کند و دهکده‌ی که در بالای صخره‌های بخش کوهستانی آن جا خوش کرده است. شاتیری این دهکده‌ی منحصر به فرد است که در فاصله ۱۴۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و اگر از دور به آن نگاه کنید، انگار از پیکره صخره‌ای که بر آن واقع شده ساخته شده است. البته زمانی که این مکان ساخته شد، در واقع یک قلعه محسوب می‌شد، اما به مرور به مجموعه‌ای از سازه‌های به هم پیوسته بدل گشت و در نهایت مردم عادی در آن سکونت کردند.

 

 

خوسورتی02

 

 

برای رفتن به این محل تنها از اول بهار تا اواسط پاییز فرصت خواهید داشت. اگر از تفلیس به صورت مستقیم بروید ۵ ساعت در راه خواهید بود اما می‌توانید ۳ ساعت مسیر به باریساخو رفته و سپس آنجا دوباره ماشین عوض کنید. تورهای دو روزه‌ی خوبی هم برای این مقصد از تفلیس برپا می‌شود.

 

 

بهترین سواحل گرجستان برای تعطیلاتی به یادماندنی

 

 

توشتی

 

 

توشتی

 

 

اگر می‌خواهید تجربه‌ای واقعی از جادوی کوهستان‌ها و دشت‌های سرسبز گرجستان را داشته باشید باید به توشتی بروید. مکانی که در بهار تا پاییز هر فصل به یک رنگ است و با دشت‌های بزرگ و سرسبز، گلزارهای بسیار و در مجموع منظره‌ای شگرف، یکی از نقاط زیبای این کره‌ی خاکی محسوب می‌شود. بیش از ۱۰ دهکده در بخش کوهستانی توشتی وجود دارد، اما اومالو را به عنوان اصلی‌ترین دهکده‌ در این میان به حساب می‌آوند و بیشتر مسافران در آن سکونت می‌کنند.

 

 

tusheti-02

 

 

برای رفتن به این مکان، ابتدا باید مسیر ۱۲۰ کیلومتری تا کوومو آلوانی را از تفلیس طی کرده و از آنجا ماشینی کرایه کنید تا شما را به توشتی ببرد.

 

 

سوغاتی‌های منحصر به فرد در گرجستان

 

 

اسوانتی

 

 

اسوانتی

 

 

این روزها مسیر رفتن به اسوانتی بسیار آسان شده، اما در هر حال این منطقه‌ی بسیار زیبا بادهکده‌ی دلربایی که در میان دشتش قرار گرفته، با کوهستانی به بلندی ۳ تا ۵ هزار متر پوشیده شده است و نه تنها در گرجستان، بلکه در کل اروپا به عنوان یکی از بلندترین نقاط قابل سکونت به حساب می‌آید. جایی که ده قله بلند قفقاز در کنارش واقع شده و بلندترین قله‌ی گرجستان به بلندی ۵۲۰۱ متر را میزبانی می‌کند. البته با تمام این اوصاف، اسوانتی یکی از زیباترین نقاط کشور و البته از طرف گردشگران بسیار پر بازدید است. دهکده اصلی این منطقه مستایا، بیش از ۳ هتل و ۴۹ مهمان خانه دارد که در فصول گرم سال اغلب اوقات پر هستند. بناهای باستانی زیادی نیز در ارتفاعات اسوانتی وجود دارد که برخی از آن‌ها در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارند.

 

 

اسوانتی02

 

 

البته مستایا از تفلیس بسیار دور است و حتما باید برنامه‌ای دو تا سه روزه برای رفتن به آن بریزید. برای رفتن به آن باید ۳۰ لاری هزینه کرده و حدود ۱۰ ساعت در جاده باشید تا به این دهکده در این منطقه زیبا برسید.

 

 

بهترین نقاط گرجستان برای چادر زدن و کمپ کردن

 

 

باخمارو

 

 

 bakhmaro

 

 

باخمارو با فاصله‌ای ۲ هزار متری از سطح دریا، یکی دیگر از نقاط کوهستانی زیبا در گرجستان است که منظره‌ای شگرفت از جنگل‌های بی‌پایان و قله‌های برفی را در پس زمینه خود دارد. اما جدا از زیبایی‌های باخمارو، شرایط آب و هوای ویژه آن و وجود چشمه‌های آب گرمش، یکی دیگر از دلایل معروفیت آن به حساب می‌آید و باعث شده این منطقه جایی مناسب برای درمان افرادی که دارای اختلال هایپوتونیک هستند، باشد. در مجموع باخمارو مجموعه‌ای از زیبایی‌ها در کنار هم است، از دشت‌های سر سبز و پهناور، قله‌های برفی، رودخانه‌ها و آبشارهای زیبا، همه چیز در این مکان جادوی وجود دارد. در این میان نباید از شب‌های پرستاره باخمارو نیز به همین راحتی چشم پوشی کرد که بسیای از علاقه‌مندان به عکاسی از ستارگان را به این منطقه از گرجستان می‌کشاند.

 

 

bakhmaro

 

 

دهکده سری با نمای زیبایی که نسبت به این منطقه دارد، بهترین گزینه برای سفر محسوب می‌شود و اگر هوا خوب باشد، از بالای آن می‌توانید دریای سیاه را نیز مشاهده کنید. برای رفتن به این منطقه ابتدا باید از تفلیس با هزینه ۱۵ لاری به چوخاتائوری رفته و سپس از آنجا با۱۰ لاری خود را به باخمارو برسانید.

مطالب مرتبط