خوشمزه‌ترین غذای گیاهی گرجستان

برای آن‌هایی که به خوردن غذاهای مختلف علاقه‌مندند و یکی از اهدافشان برای سفر چشیدن طعم‌های جدید خواهد بود، گرجستان یکی از بهترین مقاصد گردشگری محسوب می‌شود. این کشور با داشتن تنوع بی‌نظیر غذایی در دنیا زبانزد است و یکی از بزرگ‌تین مزیت‌هایش داشتن چندین و چند غذای گیاهی بسیار خوب است. آرمان‌شهری برای گیاه‌خواران که در آن می‌توانند مدت‌ها در سفر باشند و هر روز غذایی جدید بخورند. چه گیاه‌خوار باشید و چه نه، پیشنهادهای ما را مرور کرده و در سفر با تور گرجستان حتما چند مورد از آن‌ها را میل کنید.

 

 

Nigvziani badrijani

 

 

nigvzinai-badrijani

 

 

از محبوب‌ترین غذاهای گیاهی در تمام گرجستان که در بخش زیادی از سفارش غذای گردشگران به این کشور را به خود اختصاص داده است. این غذا رول‌های نسبتا نازکی از بادمجان هستند که داخل آن را با مخلوطی گیاهی پر می‌کنند.

 

 

Lobio

 

 

Lobio

 

 

لوبیا همان لوبیاست که البته در گرجستان به شکلی متفاوت پخت می‌شود. این مخلوط بسیار خوشمزه جدا از داشتن انواع سبزیجات و ادویه‌جات، کمی غلیظ‌تر بوده و در آن از ممقدار زیادی گردو بهره برده می‌شود. اگر در رستوران‌ها این غذا را سفارش دهید در کارش برایتان نان‌های مخصوص ذرتی سرو می‌کنند.

 

 

بهترین نقاط گرجستان برای چادر زدن و کمپ کردن

 

 

Mchadi

 

 

Mchadi

 

 

نان ذرت مخصوص گرجی با نام Mchadi در همه جای این کشور پیدا می‌شود. این نان به همراه پنیر و مخلفات، یکی از صبحانه‌های معروف این کشور است که می‌تواند بهترین آغازگر صبح شما در گرجستانِ زیبا باشد.

 

 

Lobiani

 

 

lobiani

 

 

اگر چه Lobiani رادر تمام طول سال می‌خورند، اما این پایِ خاص گرجستانی، یکی از اجزای اصلی بسیاری از جشن‌ها مخصوصا جشن ملی بارباروبا به شمار می‌رود. ترکیبی از لوبیا و دیگر مواد اولیه گیاهی که به صورت پای و درون تنور پخت می‌شود.

 

 

زیبا‌ترین فستیوال‌های سنتی و خاص در گرجستان

 

 

Pkhali

 

 

 Pkhali

 

 

آن‌هایی که علاقه‌مند به غذاهای گیاهی هستند، می‌دانند که اسفناج یکی از اجزای مهم اینگونه غذاها به شمار آمده با خواص بسیارش می‌تواند تنی سلامت را برای افراد به همراه بیاورد. این غذای نسبتا ساده اما بسیار خوشمزه که ترکیبی از اسفناج و گردو با ادویه جات مختلف است، آنقدر در دنیا معروف شده که رد آن را در شبکه‌های اجتماعی اشخاص معروفی همچون آلن ریکمن نیز می‌توانید مشاهده کنید.

 

 

Ajapsandali

 

 

ajapsandali

 

 

این غذای تابستانی یکی از غذاهای محبوب مردم محلی به حساب می‌آید که در نقاط مختلف این کشور به شکل‌های متفاوتی پخت می‌شود. مواد اولیه شیوه‌ی اصلی پخت Ajapsandali شامل بادمجان، گوجه و فلفل می‌شود اما عموما چیزهای بیشتری برای پختش استفاده می‌شود.

 

 

Shilaplavi

 

 

 Shilaplavi

 

 

اروپایی‌ها این غذا را با نام ریزوتویِ گرجی می‌شناسند. یک غذای محلی و بسیار پر استفاده در میان مردم محلی که ترکیبی از برنج و قارچ یا گوشت است. در واقع تفاوت استفاده از قارچ یا گوشت آن را به غذای گیاهی یا گوشتی بدل می‌کند، پس اگر قرار باشد در رستورانی این غذا را سفارش دهید، باید حتما قبلا شک پختش را اشاره کنید. البته در رستوران‌های معروف این دو شکل غذا از هم تفکیک داده شده‌اند.

 

 

khinkali

 

 

khinkali

 

 

Khinkali نیز نوع گوشتی و گیاهی دارد که در این غذا نیز به جای گوشت از قارچ استفاده می‌شود. دامپلینگ‌های معروف گرجی که به واسطه شکل خاصش، معروف‌ترین غذای این کشور نیز محسوب می‌شود. در حالت عادی khinkali را از مخلوط گوشت، ادویجه‌جات و سبزیجات پر می‌کنند، اما همانطور که گفتیم در مدل گیاهی گوشت را با قارچ عوض می‌کنند.

 

 

۱۰ ساختمان منحصر به فرد با معماری مدرن در گرجستان

 

 

فلفل قرمز پر شده با مخلوط گردو

 

 

فلفل قرمز پر شده با مخلوط گردو

 

 

اگر یک بار هم به گرجستان سفر کرده باشید، می‌دانید که مردم این کشور عاشق غذاهایی هستند که به شکل دلمه پخت می‌شود. این غذا نیز دقیقا به همین شکل بوده و از خوشمزه‌ترین غذاهای این کشور به شمار می‌آید. غذایی ساده که از فلفل قرمز به عنوان پایه استفاده کرده و ترکیبی از گردوی سابیده شده به همراه ادویه جات فضای خالی‌اش را پر می‌کند.

 

 

Ghomi

 

 

 Ghomi

 

 

یکی از غذاهای سنتی و پر استفاده در گرجستان که از آرد ذرت برای پخت آن استفاده می‌کنند. عموما این غذا ترکیبی از آرد ذرت و پنیر است، اما بعضا چیزهای بیشتری بسته به مناطق مختلف گرجستان به آن اضافه می‌کنند.

 

 

سالاد چغندر گرجی به همراه سس tkemali

 

 

سالاد چغندر گرجی به همراه سس tkemali

 

 

یکی از سالادهای سالم که حتی اگر غذایی تماما گیاهی هم سفارش نداده‌اید، می‌توانید آن را کنار غذای اصلی میل کنید. ترکیبی زیبا با رنگ قرمز که عموما با سبزی‌های معطر و گردو تزیین می‌شود.

 

 

Mkhlovani

 

 

Mkhlovani

 

 

این غذا به شدت شبیه به lobiani است با تفاوت در موادی که پای را پر کرده‌اند. عموما درون Mkhlovani با مخلوطی‌ از سبزی‌های معمول و سبزی‌های معطر کوهستانی پر می‌کنند. غذایی سالم و در عین حال به شدت خوش طعم و خوش عطر که با ترکیب پنیر در سبزی‌ها پخت شده و یک شام عالی در گرجستان برایتان خواهد بود.

مطالب مرتبط