زیبا‌ترین فستیوال‌های سنتی و خاص در گرجستان

گرجستان کشوری با گذشته‌ی تاریخی بسیار پر بار است که برای مردمش رسم و رسومات، اهمیت زیادی دارد. در نقاط مختلف این کشور، فستیوال‌های مختلفی پیدا می‌کنید که در جای جای آن جشن گرفته می‌شود، مراسم‌های متفاوت و خاص که بیشترشان مختص گرجستانند. مردم این کشور به طور کلی عاشق جشن و پایکوبی‌اند و پختن غذا و موسیقی شاد جزو جدا نشدنی از فستیوال‌های آن‌هاست. اگر می‌خواهید همراه با شادی و جشن، فرهنگ این مردم آسیایی-اروپایی را مرور کنید، شرکت در یکی از فستیوال‌های آن‌ها با تور گرجستان، بهترین راه‌حل برای شماست.

 

 

تفلیسوبا

 

 

تفلیسوبا

 

 

با اینکه زمان دقیق شکل گیری شهر تفلیس کاملا مشخص نیست، با این همه گرجی‌ها، هر ساله به وجود آمدن پایتخت خود را جشن می‌گیرند. اولین بار این مراسم در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۷۹ جشن گرفته شد و از آن سال به بعد، هر ساله آخرین هفته اکتبر، زمانی که فصل برداشت به پایان رسیده و طبیعت با تغییر رنگی زیبا به سراغ پایین می‌رود اما هنوز گرمای هوا باقی‌ست، تفلیسوبا برگزار می‌شود. با این حال چند سالی است که دولت تفلیسوبا را کمی جلوتر برده و در اوایل سپتامبر برگزار می‌کند و تاریخ دقیقش را اول هر سال در تقویم کشور اعلام می‌کند. در این مراسم تولیدات محلی از جمله پنیر، نوشیدنی، میوه و ... را به بازار می‌آورند و تمام روز بساط رقص، موسیقی، نمایش، کنسرت و نمایش‌های موزیکال به راه است تا شب و آتش‌بازی‌های بزرگی که برگزار می‌شود.

 

 

Mtkhetoba-Svetitskhovloba

 

 

Mtkhetoba-Svetitskhovloba

 

 

این مراسم بیشتر از اینکه یک فستیوال باشد، یک جشن بزرگ یک روزه است، یکی از مهم‌ترین جشن‌هایی که در میان مردم این کشور اجرا می‌شود. این مراسم هر ساله ۱۴ اکتبر در Mtskheta, برگزار می‌شود، منطقه‌ای مذهبی که دارای کلیسای معروف Svetitskhoveli است و بخش مهمی از مراسم در این مکان برگزار می‌شود. به غیر از مناسک مذهبی، جشن بزرگی در شهرها برپا می‌شود که از پختن غذا تا برگزاری برنامه‌های موسیقی متفاوت است.

 

 

بهترین کارهای فصل برگریزان در گرجستان

 

توشتوبا

 

 

توشتوبا

 

 

این برنامه که در منطقه توشتی برگزار می‌شود، یک فستیوال محلی قدیمی به شمار آمده و مردم زیادی در آن شرکت می‌کنند. برنامه به صورت سنتی با یک مسابقه اسب‌سواری آغاز شده و سپس با برنامه‌های مختلفی از جمله تعیین بهترین نوشیدنی سال و نمایش گوسفندها (توشتی معروف‌ترین زمین‌های چرای دام کشور را دارد) ادامه می‌یابد. شرکت در این مراسم با توجه به پس‌زمینه‌ی زیبای طبیعی، برج‌های قدیمی که جزو میراث یونسکو محسوب می‌شوند و دهکده‌ای که از بسیای جهات خصوصیات قدیمی‌اش را حفظ کرده، به مثابه بودن در یک سرزمین خیالی از دوران قرون وسطاست. با مردمی شاد و سرزنده که با غذاهای فوق‌العاده‌ای که در آن روز درست می‌کنند، به پیشواز شما می‌آیند.

 

 

فستیوال Art-Gene

 

 

فستیوال Art-Gene

 

 

این فستیوال موسیقی از سال ۲۰۰۳ و در موزه مردم شناسی گرجستان برگزار می‌شود. این موزه بیشتر شبیه به پارکی بزرگ پر از خانه‌های قدیمی‌ست که با عروسک‌هایی با شکل و شمایل پوشش‌های قدیمی مردم گرجی پر شده‌اند. بخش زیادی از برنامه‌های برگزار شده در این مراسم نیز به موسیقی و رقص محلی اختصاص دارد و هنرمندان بزرگ گرجی یک هفته از ایام تابستان خود را به اجرا برای مردم این منطقه اختصاص می‌دهند. با توجه به فضای باز این موزه، امکان اینکه در کنار اجراهای مختلف موسیقی به برپایی پیک نیک و خوشگذرانی با دیگر مردمی که در فستیوال شرکت کرده‌اند بپردازید نیز وجود دارد.

 

 

غذاهای خوش‌مزه و محلی گرجستان

 

 

فستیوال پنیر توشتی

 

 

فستیوال پنیر توشتی

 

 

به غیر از بناهای باستانی بسیار زیبا، منطقه توتی به داشتن پنیرهایش معروف است. این فستیوال نیز که با محوریت پنیرهای این منطقه برگزار می‌شود، آخرین هفته ماه مِی در آخمتا برگزار شده و به نمایش محصولات مختلف پنیر این منطقه اختصاص دارد. البته در کنار نمایش اصلی پنیر، برنامه‌های شاد و زیاد محلی نیز برگزار می‌شود تا از آن‌ها نیز لذت ببرید.

 

 

فستیوال پنیر

 

 

فستیوال پنیر

 

 

بر خلاف جشنواره توشتی، این جشنواره در تفلیس برپا شده و به محصولات تمام کشور اختصاص دارد. جشنواره‌ای بزرگ مملو از انواع متفاوت و بعضا عیجیب از پنیرهایی که در سراسر این کشور درست می‌شوند. البته در کانر مدل‌های مختلف پنیر، محصولات جذاب دیگر از جمله انواع روغن‌ها، ادویه جات، عسل، گل‌ها و چیزهای خیلی بیشتر نیز به نمایش در می‌آید. مثل همیشه، برنامه‌های تفریحی متنوع نیز در حاشیه فستیوال پنیر برگزار می‌شود تا جو شاد و مملو از نوای موسیقی فستیوال‌های گرجستان حفظ شود.

 

 

Rtveli

 

 

rtveli

 

 

جشنواره برداشت محصول که از دیرباز در گرجستان و در اواسط اکتبر برگزار می‌شود و شامل بخش زیادی از کشور مخصوصا مراکز کشاورزی آن می‌شود. گرجستان بیش از ۸ هزار سال است که به کشاورزی خود در این منطقه شهرت دارد و فستیوال Rtveli نیز احتمالا عمری به همین درازا دارد. در این فستیوال به جز مراسمات مختلف بزم و موسیقی، پخت غذا و نمایش‌های مختلف، محصولات جذاب سال نیز در بازاری کوچک در هر منطقه برای بازدیدکنندگان به نمایش در می‌آید.

مطالب مرتبط