۱۰ ساختمان منحصر به فرد با معماری مدرن در گرجستان

در تور گرجستان می‌بینید که اینجا کشوری‌ست که در بخش‌های فرهنگی و هنری آن، کنتراست جذابی از سنت و مدرنیته به چشم می‌خورد. این مهم مخصوصا در بحث معماری نمود عینی دارد. در تفلیس که قدم بزنید، فاصله‌ی میان بخش قدیمی شهر با آن ساختمان‌های رنگارنگ و قدیمی، تا برج‌های مدرن و مراکز خرید تازه‌تاسیس، در حد پیاده‌روی چند دقیقه‌ای فاصله دارد. با این حال در حین گذر از معماری قدیمی، این کشور رو به سازه‌های بی‌روح نرفته و چند نمونه از سازه‌های منحصر به فرد را در خاکش پدید آورده که ۱۰ مورد از بهترین‌هایشان را برایتان معرفی کرده‌ایم.

 

۱- خانه عدالت، تفلیس

 

 

خانه عدالت، تفلیس

 

 

بنایی تازه تاسیس که تا این لحظه بزرگ‌ترین دادگاه در تمام دنیا محسوب می‌شود. طراحی این بنا را معماری ایتالیایی انجام داده و سعی شده به شکلی خاص از سقف‌های خانه‌های قدیمی تفلیس الگوبرداری شده باشد. استفاده از نور و سایه در کالبد خانه عدالت، نمود عینی معماری مدرن این روزهای دنیا در تفلیس است.

 

 

۲- تالار موسیقی، تفلیس

 

 

تالار موسیقی، تفلیس

 

 

این تالار موسیقی بی‌نظیر، مدرن و در عین حال زیبا، به دست معمار بسیار معروف ماسیمیلیانو فوکساس طراحی شده است. کلیت بنا شامل دو ساختمان استوانه‌ای است که در هر کدام یک سالن تئاتر موزیکال و سالن اجتماعات و نمایشگاه در نظر گرفته شده است. تالار موسیقی در کنار پل صلح، نمود عینی طراحی‌های پست مدرن معماری در محله‌های قدیمی تفلیس به حساب می‌آیند.

 

 

غذاهای خوش‌مزه و محلی گرجستان

 

۳- وزارت امور داخلی، تفلیس

 

 

وزارت امور داخلی، تفلیس

 

 

کمی عجیب است که این بنای مدرن با آن نمای شیشه‌ای خمیده یک ساختمان اداری‌ محسوب می‌شود. در واقع بنای وزارت امور داخلی گرجستان، در راستای زیباسازی تفلیس با طراحی خاص هم در بنا و هم پیرامون آن درست شده تا به نمادی دیگر برای این شهر بدل شود.

 

 

۴- ساختمان اداری دادگستری، تفلیس

 

 

۴- ساختمان اداری دادگستری، تفلیس

 

 

یکی دیگر از بناهای اداری خاص در تفلیس که با چهارچوب سیاه خاص و بخش‌هایی که گویی از دل ساختمان بیرون زده‌اند، نمایی متفاوت در دل بخش اداری شهر پدید آورده است. در طراحی این بنا به دو نماد بسیار مهم اشاره دارد، یکی استفاده از رنگ مشکی به عنوان بی‌طرفی سیستم دادگستری گرجستان و دیگری استفاده از شیشه برای نمای ساختمان به عنوان نمادی برای شفافیت.

 

 

چگونه سفری ارزان به گرجستان داشته باشیم

 

 

۵- برج الفبا، باتومی

 

 

برج الفبا، باتومی

 

 

درست در مرکز باتومی، معروف‌ترین بنای این شهر قرار دارد، برج الفبا برجی با نمای شفاف که به صورت بافت یک دی‌ ان اِی طراحی شده و در روی دو رشته به هم تنیده شده‌ی آن الفبای گرجی حکاکی شده است. این برج زیبا با یک گنبد درخشانِ چشم‌گیر، ۱۳۰ متر ارتفاع دارد و در بالای آن چند کافه، رصدخانه، استودیوی تلوزیونی و یک رستوران واقع شده است.

 

 

۶- خانه عدالت، باتومی

 

 

خانه عدالت، باتومی

 

 

مسئولان گرجی قصد دارند تا با سرمایه‌گذاری بر روی بناهای دولتی، زیبایی را به تمام شهرهای مهم این کشور هدیه کنند و به همین واسطه است که دادگاه اصلی باتومی، همچون تفلیس، ساختمانی متفاوت و بی‌نهایت زیباست. اگر چه بسیاری این بنا را که در سال ۲۰۱۰ ساخته شده به یک بطری برعکس تشبیه می‌کنند، اما شب‌ها با روشن شدن چراغ‌های LED، نمای زیبای آن جلوه‌ای متفاوت و فوق‌العاده جذاب‌تر پیدا می‌کند.

 

 

۷- مرز سارپی

 

 

مرز سارپی

 

 

این ساختمان عجیب در شهر کوچک مرزی به نام سارپی بنا شده است. شهری ساحلی در کنار دریای سیاه که گردشگران زیادی از اروپا به آن مراجعه می‌کنند. ساختمان بازدید مرزی این شهر، با آن سر و شکل خاص، اولین چیزی است که گردشگران هنگام ورود به گرجستان از این مرز با آن مواجه می‌شوند.

 

 

مهم ترین جاذبه‌های گرجستان که باید از آن‌ها دیدن کنید

 

 

۸- پارلمان گرجستان، کوتایسی

 

 

parliment

 

 

پارلمان گرجستان یکی از زیباترین بناهای این کشور است. یک گنبد جذاب با چهل متر ارتفاع که بخش زیادی از آن از شیشه ساخته شده و نمادی از شفافیت در انتخاب‌های مردمی این کشور به شمار می‌آید. یکی از ایده‌های بسیار خاص در کلیت این بنای گنبدی شکل، سازه‌ی سنگی آن است که به عنوان سالن ورودی آغاز شده و از روی گنبد گذر می‌کند. البته از دیگر نکات ساختمان پارلمان، طراحی محیطی آن نیز هست که به زیبایی آن کمک شایانی می‌کند.

 

 

۹- فرودگاهِ مستیا

 

 

۹- فرودگاهِ مستیا

 

 

فرودگاه شهر مستیا، همچون خود شهر کوچک است اما طراحی آن به گونه‌ای بوده که حتما باید در لیست ما آورده می‌شد. این بنای مدرن به دست یک کمپانی آلمانی طراحی شده و از المان‌های روز معماری بناهای کوچک درآن به کار گرفته شده است. بنایی سفید و مشکی بسیار زیبایی که در جایی قرار گرفته که اغلب سال پوشیده از برف است و همخوانی چشم‌نوازی با محیط اطراف خود دارد.

 

 

۱۰- خانه عدالت، مستیا

 

 

۱۰- خانه عدالت، مستیا

 

 

دیگر عدالت‌خانه گرجستان که از بنایی متفاوت و زیبا بهره می‌برد. این ساختمان اداری به شکل یک دانه زنجیر طراحی شده است و برای بخش‌های اداری‌اش پنجره‌های بزرگی تهیه دیده شده که به زیبایی آن می‌افزاید. این ساختمان اگر چه کوچک است اما سعی شده با یک معماری متفاوت، نمایی زیبا به شهر بدهد.

مطالب مرتبط