راهنمای گردشگری به شهر‌های زیبای گرجستان

گرجستان ترکیبی از شهرهای قرون وسطایی توسعه نیافته، غذای خوب، نوشیدنی‌های فوق العاده، با یکی از قدیمی‌ترین زبان‌ها است. مردم گرجستان یدی طولانی در خوشرویی و مهمان‌نوازی دارند و معمولا با غریبه‌ها با مهربانی برخورد می‌کنند. با این همه اگر حرفی از گرجستان بزنید ۹۰ درصد مردم فقط تفلیس را می‌شناسند. در حالی که با چنین زیبایی و فرهنگی بی‌انصافیست اگر  تور گرجستان را محدود به تفلیس کنیم. اما زیباترین شهرهای تفلیس کدامند؟

 

 

متسختا

 

 

متسختا

 

 

متسختا یکی از مشهورترین شهرهای گرجستان است که به عنوان پایتخت سابق این کشور نقاط دیدنی زیادی برای ارائه به شما دارد. این شهر که در فاصله ۲۰ دقیقه‌ای با ماشین از تفلیس فاصله دارد یکی از مقاصدی‌ست که بر هر گردشگری بازدید از آن واجب است. متسختا اولین حدود ۳ هزار سال پیش تاسیس شد که البته در طول دوره‌های مختلف وقایع فراوانی را متحمل شد. امروزه برجسته‌ترین دیدنی این شهر کلیسای جامع Svetitskhoveli است. متسختا یکی از مهم‌ترین نقاط میراث فرهنگی گرجستان است.

 

 

باتومی

 

 

باتومی

 

 

باتومی یکی از شهرهای بسیار محبوب ساحلی در گرجستان است که در تابستان‌ها خیل عظیم جمعیت از آسیا و اروپا به آن سرازیر می‌شوند تا تعطیلاتی همه چیز تمام و ارزان را تجربه کنند. مواردی مثل شب زنده‌داری‌های هیجان‌انگیز، معماری مدرن، طیف وسیعی از رستوران‌های باکیفیت، نقاط دیدنی و پارک‌ها باعث می‌شود که باتومی یک مقصد هیجان‌انگیز برای گردشگران باشد. جاذبه‌های اصلی شهر نیز در حد فاصل دو سر بلوار واقع شده است. همچنین شما می‌توانید با کرایه کردن دوچرخه محوطه وسیع بلوار را دوچرخه سواری کنید.

 

 

زیبا‌ترین فستیوال‌های سنتی و خاص در گرجستان

 

 

گوری

 

 

گوری

 

 

گوری یکی دیگر از شهرهای مهم گرجستان است که در نزدیکی تفلیس واقع شده و شما می‌توانید در صورت تمایل سفری کوتاه و یکی و دو روزه به آن داشته باشید. گوری در بزرگراه اصلی گرجستان واقع شده و قسمت شرقی و غربی کشور را به هم متصل می‌کند. به علاوه چون گوری محل تولد جوزف استالین رهبر شوروی سابق هم هست از شهرت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید در این شهر موزه خانه‌ی او را دیدن کنید و به راه آهن شخصی‌اش بروید.

 

 

 

کوتایسی

 

 

کوتایسی

 

 

کوتایسی بعد از تفلیس بزرگ‌ترین پرجمعیت‌ترین شهر گرجستان است که همانند متسختا زمانی پایتخت این کشور بوده است. به علاوه این شهر میزبان کلیسای تاریخی باگراتی هم هست که در زمان شاه باگرات سوم ساخته شده و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. البته این کلیسا که از قرن ۱۱ام به بعد حوادث و ویرانی‌های متعدد و سنگینی را متحمل شده در سال ۲۰۱۲ مورد یک بازسازی کلی قرار گرفت. کنار کلیسای باگراتی صومعه گلاتی قرار گرفته که در سال ۱۱۰۶ توسط شاه دیود چهارم ساخته شد. از لحاظ تاریخی، این صومعه یکی از مراکز فرهنگی اولیه کشور بود و به عنوان یکی از اولین موسسات آموزشی دولتی شناخته می‌شد.

 

 

 

بهترین کارهای فصل برگریزان در گرجستان

 

 

استپانتسمیندا

 

 

استپانتسمیندا

 

 

این شهر کوچک که در ۱۵۷ کیلومتری تفلیس و در ۱۷۵۰ متری بالاتر از سطح دریا واقع شده توسط راهبی به نام استیفن ساخته شده است. نام این شهر، استپانستمیندا، از دو مفهوم "استفان" و "سنت" گرفته شده است. این شهر در دامنه کوه‌های قفقاز واقع شده و تنها یک جاده به آن می‌رسد. با این که استپانتسمیندا در زرمره شهرهای گردشگری گرجستان قرار ندارد اما وجود کلیسای باشکوه و تاریخی Gergeti Trinity که در دامنه کوه کازبگی واقع شده می‌تواند دلیل کافی برای رفتن به شما بدهد. به علاوه وجود کوه‌های بلند و سر سبز در پس‌زمینه موقعیت‌های پیاده‌روی و عکاسی بی‌نظیری را فراهم می‌آورد.

 

 

تلاوی

 

 

تلاوی

 

 

با توجه به یافته‌های باستان‌شناسی، تلاوی در زمان برنز تاسیس شده و کم کم به یک شهر سیاسی و اداری در مرکز منطقه کاختی تبدیل شده است. تلاوی یکی از جالب‌ترین مکان‌های گرجستان برای معماران و طراحان است. زیرا هر پادشاهی که به این شهر پا گذاشت یک اثر معماری از خود در آن بر جای نهاد. شما می‌توانید نمونه‌هایی از زمان پادشاهان کاکتتیان، شاهزاده‌های روسی، رومی‌ها و پادشاهان گرجستانی را در این منطقه پیدا کنید. از جمله جاذبه‌های مشهور آن هم می‌توان به دیوارهای قلعه قدیمی Dzveli Galavani ، قلعه لرد Batonis Tsikhe و یک درخت چنار ۹۰۰ ساله اشاره کرد.

 

 

سیقناقی

 

 

سیقناقی

 

 

سیقناقی یکی دیگر از شهرهای باستانی گرجستان با جاذبه‌های فراوان‌ست که بر هر گردشگری بازدید از آن واجب است. اصلی‌ترین جاذبه این منطقه که باید از آن دیدن دید صومعه Bodbe در حاشیه دو کیلومتری شهر است. به علاوه این شهر برای مردم مقصدی مذهبی هم هست. زیرا مقبره سنت نینو کسی که مسیحیت را به گرجستان آورد در آن قرار گرفته است. بنابراین به جز گردشگران شما بومی‌های مذهبی‌ای را می‌بینید که برای زیارت به سیقناقی سفر می‌کنند.

مطالب مرتبط