مهم ترین جاذبه‌های گرجستان که باید از آن‌ها دیدن کنید

در گذشته گرجستان شاهد تحولاتی سیاسی مختلفی بود و برای رسیدن به آرامش راه زیادی را طی کرد. امروزه این کشور کوهستانی زیبا به یکی از مقاصد رو به رشد گردشگری تبدیل شده مردم سراسر دنیا را کم کم به سوی خود کشانده است. اگر با تور گرجستان به این کشور سفر می‌کنید جاذبه‌های زیادی دارید که می‌توانید به تماشا و کاوش در آن‌ها بپردازید. از قله‌های پوشیده از برف، سواحل شلوغ تا نقاط جذاب و دیدنی طیف گسترده‌ای وجود دارد که ما به برترینشان می‌پردازیم.

 

 

مْتْسْخِتا و صومعه جواری در نزدیکی تفلیس

 

 

مْتْسْخِتا و صومعه جواری در نزدیکی تفلیس

 

 

تنها با یک ماشین سواری کوتاه می‌توانید به این منطقه باستانی که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده، برسید. بسیاری از مکان‌های مسیحی به عنوان نقطه‌ای تاریخی و یکی از مراکز معنوی کلیسای ارتدوکس گرجستان برای سال‌هاست که گردشگران را به سوی شهرها می‌کشند. برای نمونه نقاشی‌های چشمگیر کلیسای Svetitskhoveli یکی از نمونه‌های عالی معماری مذهبی قرون وسطی گرجستان شناخته می‌شود. یکی از این نقاط بسیار محبوب صومعه جواری بر روی تپه مشرف به ْتْسْخِتا است.

 

 

تلاوی

 

 

تلاوی

 

 

تلاوی بیش از ۲ هزار سال است که انواع حکومت‌ها و پادشان کاختی، رومی‌ها، تزار روس و پادشاهان گرجستان را به خود دیده است. این بدان معناست که معماری‌های فوق‌‌العاده‌ای مثل بنای دفاعی وجود دارد که باید از آن‌ها بازدید کنید. شما می‌توانید از سازه‌های قدیمی مثل دزولی گالاوانی و باتونیس تاسیخه دیدن کنید. به علاوه این شهر میزبان دختر چناری ۹۰۰ ساله و بی‌نهایت ارزشمند است. در نهایت شما می‌توانید از دومین کلیسای بلند گرجستان، الاوردی دیدن کنید.

 

 

نکات مهمی که قبل از سفر به گرجستان باید از آن‌ها باخبر باشید

 

 

سیقناقی

 

 

سیقناقی

 

 

رییس جمهور سابق گرجستان این شهر را با وجود مناظر فوق‌العاده ززیبا و شگفت‌انگیزی که از دره آلازانی ارائه می‌دهد، شهر عشق نامیده است. به همین دلیل به عنوان یکی از جذاب‌ترین و سرزنده‌ترین مقاصد گرجستان شناخته می‌شود. پشت بام‌های قرمز در پس زمینه کوه‌های قفقاز، خیابان‌های سنگ فرش باریک، و خانه‌های چوبی رنگارنگ مواردی هستند که نظر شما را به خودشان جلب می‌کنند.

 

 

پارک ملی توشتی

 

 

پارک ملی توشتی

 

 

اگر از عاشقان طبیعت و دوست‌دار طبیعت هستید و می‌خواهید از نقاط دیدنی و مناظر نفسگیر و جذاب بازید کنید. به محض رسیدن به گرجستان باید به سمت پارک ملی توشتی در قسمت شمالی کوه‌های قفقاز و در نزدیکی مرز چچن و روسیه بروید. این منطقه از گرجستان همیشه به عنوان جایی خوش آب و هوا با مردم خونگرم صمیمی مشهور بوده است. به علاوه این پارک یکی دیگر از نقاط میراث فرهکی گرجستان هم هست.

 

 

۷ منطقه‌ی زیبا در گرجستان مناسب برای مراسم عروسی!

 

 

شهر سنگی اوپلیستسیخه

 

 

 شهر سنگی اوپلیستسیخه

 

 

طبق گفته‌ها این شهر بر روی تپه‌های شیدا کارتلی، مرکز بزرگ اقتصادی و سیاسی پادشاهی ساخته شده بود. امروز گردشگران این نقطه تاریخی، به آن می‌روند تا از خانه‌های غار شکلی که در زمینی حدود ۸ هکتار پراکنده شده‌اند بازدید کنند.

 

 

گودائوری

 

 

گودائوری

 

 

این پیست اسکی که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری تفلیس قرار گرفته در سال‌های اخیر به عنوان یکی از برجسته‌ترین مقاصد زمستانی کشور در حال رونق است. این منطقه با قرار گیری ۲۰۰۰ متری بالاتر از سطح دریا، مناظر دیدنی شگرفی از محدوده قفقاز را به نمایش می‌گذارد. فصلی اسکی در حدود شهریور شروع می‌شود و تا فروردین ادامه می‌یابد. گردشگران اسکی باز سراسر دنیا، در این ماه‌ها به گرجستان سفر می‌کنند تا فرصت تفریح و ورزش در این پیست را داشته باشند. فرقی نمی‌کند در چه سطحی هستید حتی مبتدی‌ها نیز از بودن در اسکی لذت می‌برند. به علاوه دامنه این کوه‌ها به دلیل پهنه برف‌های گسترده و شیب کم نسبت به مناطق دیگر اروپا، شناخته شده و محبوب است.

 

 

استپانتسمیندا

 

 

استپانتسمیندا

 

 

راهب استفان این جا را ساخت تا بتواند از آن به عنوان گوشه نشینی و انزوا استفاده کند. البته بعدها از آن به عنوان جاده نظامی استفاده شد. گردشگران زیادی به استپانتسمیندا می‌روند تا بتوانند از قایق سواری، صخره نوردی بپردازند و از کلیسای Gergeti Holy Trinity که در ارتفاع ۲۱۷۰ متری کوه کازبگی قرار گرفته بازدید کنند. شما در اینجا نه تنها می‌توانید فعالیت‌های مختلفی مثل پیاده‌روی انجام دهید بلکه محو زیبایی ‌های آن نیز خواهید شد. دوربین‌تان را در دست بگیرید و عکس‌های پوستری به یاد ماندنی بیاندازید.

 

 

واردزیا

 

 

واردزیا

 

 

واردزیا غار شهری بسیار مشهور و عجیب است که کلیساهای یکپارچه سنگی جذابی را به نمایش می‌گذارد. اواسط قرن ۱۲ میلادی در این کلیساها، زیارتگاه‌ها و خانه‌های غار شکل مردم زیادی ساکن بودند، اما پس آن که لشکر عثمانی در ۱۶ میلادی به گرجستان رسید تمامی آن‌ها به صورت ویرانه رها شدند.

 

 

باتومی

 

 

باتومی

 

 

در سال‌های اخیر شهرساحلی باتومی به دلیل تفریحات شبانه، فعالیت‌های مختلف ساحلی، کافه‌ها و رستوران‌ها و خیابان‌های پر زرق و برق بسیار مورد توجه مسافران گرجستان قرار گرفته است. شاید به نظر نرسد اما باتومی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان هم هست. گرچه شواهد کمی در این منطقه از کشور باقی مانده اما شما هنوز هم می‌توانید نقاطی که حاکی از دوره استعمار یونان است را پیدا کنید.

مطالب مرتبط