چگونه سفری ارزان به گرجستان داشته باشیم

پول مهم‌ترین موضوع در سفر رفتن است. برخی مناطق واقعا گران هستند اما گرجستان به عنوان مقصدی مقرون به صرفه شناخته می‌شود. ارز گرجستان لاری (GEL) است که هر لاری را می‌توان تقسیم به ۱۰ تتری کرد. به طور تقریبی هر دلار برابر با ۲٫۳۴ لاری است. بنابراین اگر شما ۳۰۰ دلار داشته باشید در این روز‌ها در گرجستان ۷۰۲ لاری خواهید داشت. این رقم برای ۱۰ روز گردش مقرون به صرفه و ارزان در این کشور کافی است. ما در این مطلب به راه‌هایی برای سفری ارزان با تور گرجستان می‌پردازیم.

 

 

 

فعالیت‌های رایگان

 

 

accommodation

 

 

استفاده از مهمان‌خانه‌های رایگان این روزها در تفلیس محبوبیت زیادی پیدا کرده است. شما می‌توانید به معدود خانه‌های رایگان بروید و از غذا و نوشیدنی‌های مجانی استفاده کنید. آن‌ها معمولا با انواع نوشیدنی از شما پذیرایی می‌کنند و مایل به انداختن عکس هستند. ذاتا گرجستانی‌ها علاقه دارند غذا و نوشیدنی به غیر بومی‌ها تعارف کنند. بنابراین اگر باید برای غذا و حمل و نقل و سوغاتی هزینه‌هایی را متحمل شوید، این سبک اقامت می‌تواند عالی باشد.

 

 

محل اقامت

 

 

اجاره خانه

 

 

بسیاری از اقامتگاه‌های مقرون به صرفه و ارزان با کرایه روزانه در تفلیس و دیگر شهرهای بزرگ مثل باتومی وجود دارد که کلیه امکانات با اتاق‌های راحتشان در حدود ۱۳ دلار در هر روز هزینه بر می‌دارد. به علاوه خانه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در قیمت‌های مشابه AirBnb پیدا کنید. ۱۰ روز اقامت در گرجستان مساوی با ۱۳۰ دلار می‌شود و شما هنوز ۱۷۰ دلار دیگر که میانگین حقوق ماهیانه در گرجستان است را در جیب‌تان دارید. بهتر است قبل از رفتن محل اقامت‌تان را مشخص و رزرو کنید زیرا در فصلی‌های گردشی این شهرها بسیار فضایی رقابتی دارند.

 

 

مهم ترین جاذبه‌های گرجستان که باید از آن‌ها دیدن کنید

 

 

حمل و نقل

 

 

transport

 

 

اول از هر چیزی اگر شما میزبانی ندارید که دنبال شما به فرودگاه بیاید پس باید برای رفتن به مرکز شهر هزینه کنید. شما از فرودگاه تفلیس می‌توانید با خط ریلی، اتوبوس و تاکسی شخصی از قیمت ۰٫۲۰ تا ۱۰ دلار به مرکز شهر بروید. حمل و نقل محلی در شهرها حدود ۰٫۲۰ دلار برای اتوبوس و مترو، و مینی‌بوس marshutka ۰٫۳۰ دلار هزینه برایتان خواهد داشت. تاکسی‌ها نیز بسیار ارزان هستند و اگر دوستی با شما در سفر هست هزینه برای هر دو نفر شما نهایتا ۲ دلار به هر نقطه شهر خواهد بود. اگر قصد داشتید از تفلیس به باتومی بروید، بلیط قطار ۱۰ دلار، اتوبوس ۵۰ دلار و تاکسی برای ۴ نفر ۵۰ دلار است. به این ترتیب از Marshutkas به دیگر مکان‌ها مثل کازبگی، گوری و سیقناقی بین ۲ تا ۴ دلار است. پس ۱۰ روز حمل و نقل در گرجستان می‌شود ۵۵ دلار و هنوز ۱۱۵ دلار دیگر در جیب شما باقی مانده است که ۳۸ دلار بیشتر از میانگین حقوق ماهیانه بازنشستگان گرجستانی می‌شود.

 

 

غذا و نوشیدنی

 

 

غذا و نوشیدنی

 

 

گرجستان مقصدی برای عاشقان گوشت و پنیر است. نان پنیری گرجستانی، خاچاپوری در خیابان‌ها و رستوران‌ها ۰٫۶۰ دلار و برای دو نفر ۲٫۵۰ دلار هزینه بر می‌دارد و یا خینکالی را می‌توانید ۳۰ دلار بخرید. نوشابه و لیموناد ۰٫۸۰ دلار است و شما می‌توانید در هر جایی یک بطری آب معدنی را به رایگان درخواست کنید. به این ترتیب ۱۰ روز غذا و نوشیدنی در گرجستان معادل ۸۰ دلار می‌شود و شما هنوز ۳۵ دلار دیگر در جیب‌تان دارید. غذا در شهرهای بزرگ مثل باتومی و تفلیس گران‌تر است و بهتر است از غذا خوردن در مناطق توریستی پرهیز کنید.

 

 

نکات مهمی که قبل از سفر به گرجستان باید از آن‌ها باخبر باشید

 

 

موزه‌ها

 

 

موزه‌ها

 

 

قیمت ورودی موزه‌ها از ۰٫۶۰ تا ۲ متغیر است. دانشجویان با کارت دانشجویی حتی از این هم کم‌تر می‌پردازند. همچنین بسیاری از موزه‌های گرجستان رایگان هستند. یکی از بهترین موارد برای بازدید کلیساهای زیبای این کشور است که همگی آن‌ها کاملا رایگان و بدون محدودیت هستند به زیباترین کلیساها بروید و از معماری و نقاشی‌های زیبای آنان دیدن کنید. کابزبکی سامبا، Svetitskhoveli و جواری از کلیساهای بسیار معروفی هستند که می‌توانید دیدن کنید. حالا میانگین ۱۰ روز موزه‌گردی می‌شود ۱۰ دلار و هنوز ۲۵ دلار دیگر در کیف شما باقی مانده است. شما می‌توانید با این پول ۱۹ آب میوه و یا نوشابه خنک تهیه کنید اما آیا مایلید به جای آن کمی سوغاتی بخرید؟

 

 

خرید سوغاتی

 

 

خرید سوغاتی

 

 

شما می‌توانید سوغات سنتی گرجستان مانند (جواهرات دست‌ساز، کارت پستال، دستبند و غیره) را تقریبا در هر گوشه و کناری در نزدیکی مناطق گردشگری خریداری کنید. در تفلیس، شما به راحتی می‌توانید مغازه‌های سوغاتی فروشی را در خیابان روستاویلی و خیابان لِسِلیدزه پیدا کنید. البته صرف ۲۵ دلار برای سوغاتی واقعا زیاد است و شما هنوز می‌توانید مقداری پیراشکی و نوشابه خریداری کنید. برای خریدن سوغاتی به فروشگاه‌های هواپیمایی مراجعه نکنید زیرا هر قلم جنس را باید آن‌جا سه برابر قیمت واقعی بخرید. خب به این ترتیب شما سفری به شرح زیر خواهید داشت.

مجموع حساب شما می‌شود $۱۳۰ + $۵۵ + $۸۰ + $۱۰ + $۲۵ = $۳۰۰

مطالب مرتبط