نکات مهمی که قبل از سفر به گرجستان باید از آن‌ها باخبر باشید

گرجستان هنوز هم به عنوان یک گنجینه پنهان در کوه‌های قفقاز محسوب می‌شود که توسط گردشگران تور گرجستان به خوبی کشف نشده است. البته در سال‌های اخیر خوشبختانه روند ورود توریست‌ها به این کشور افزایش پیدا کرده و به مرور به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. هر کشوری شرایط خاص به خودش را دارد و همیشه بهتر است نکات منحصر به یک منطقه خاص را قبل از سفر به آن جا بررسی کرد، به همین دلیل در این نوشته به نکات جالبی اشاره خواهیم کرد که باید قبل از سفر به گرجستان بدانید.

 


قبل از سفر حتما چند کلمه روسی یا گرجی یاد بگیرید

 


زبان

 

 

در شهرهای مهم گردش‌گرپذیر همچون تفلیس و باتومی، زبان انگلیسی به خوبی در بین مردم رواج دارد و در مراکز مهم شهر به راحتی کارتان پیش خواهد رفت. اما اگر در نظر دارید که به سمت کوه‌های قفقاز رفته یا در اطراف شهرها به دیدن زیبایی‌های طبیعی بروید، بهتر است چند کلمه‌ای زبان گرجی یا روسی بلد باشید تا ارتباط بهتری با مردم بگیرید یا متوجه تابلوهای شهری شوید. اما چرا روسی؟ چون بسیاری از مردم گرجستان و تقریبا تمام آن‌ها که سنشان بالاست، روسی بلد هستند.

 

 

راهنمای علاقه‌مندان نوشیدنی‌های گرم در تفلیس

 


رفت و آمد در این کشور کمی مشکل است

 

 

رفت و آمد در این کشور کمی مشکل است

 

رفت و آمد درون شهری، آن هم در شهرهای بزرگ وضعیت مناسبی دارد، اما این موضوع در مورد رفت و آمد و برون شهری صادق نیست. سیستم قطار در گرجستان برای سفر به ۹ استان این کشور راه‌اندازی شده، اما تنها به مراکز استان ختم می‌شوند و باید بخش زیادی از مسیر را به وسیله اتوبوس یا مینی‌بوس طی کرد. ایستگاه‌ها هم شلوغ و بی‌برنامه هستند و افراد بسیار کمی در آن‌ها انگلیسی صحبت می‌کنند.

 


کلیساها و صومعه‌های بسیاری در گرجستان خواهید دید

 


کلیساها و صومعه‌های بسیاری در گرجستان خواهید دید

 

 

گرجستان کشوری مذهبی به حساب می‌آید که مردمش اغلب مسیحی ارتودوکس هستند. کشوری مملو از کلیساها و صومعه‌هایی که از درون شهر تا بر روی کوه‌ها دیده می‌شوند. بناهایی جدید یا آن‌ها که تاریخشان حتی به اوایل قرن چهارم میلادی بر می‌گردد. اگر چه همه می‌دانند که یکی از دیدنی‌های گرجستان این کلیساها و صومعه‌ها هستند، با این حال احتمالا از دیدن این تعداد از این بناها تعجب می‌کنید.

 


تنوع غذایی

 

 

تنوع غذایی

 

اگر اهل غذاهای متنوع و متفاوت هستید، گرجستان به هیچ وجه شما را ناامید نخواهد کرد. با اینکه بسیاری از غذاهای این کشور حاوی گوشت هستند، با این حال انتخاب‌های بسیار خوب و متنوعی برای گیاه خواران نیز وجود دارد.

 

 

با توجه به شخصیت شناسی خودتان به این شهر‌های گرجستان سفر کنید

 


انعام

 

 

تنوع غذایی

 

تقریبا تمامی رستوران‌هایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، به صورت پیش‌فرض ۱۰ تا ۱۸ درصد از مبلغ سفارش شما را به عنوان سرویس‌دهی میز بر روی قبض پرداختی لحاظ می‌کنند. پس انعام دادن کاملا یک رویه دل‌بخواهی است و دادن یا ندادنش به خود شما بستگی دارد.

 


مهمان حبیب خداست

 

 

مهمان حبیب خداست

 

دقیقا همین عبارتی که ما در ایران برای مهمان استفاده می‌کنیم، گرجی‌ها هم به کار می‌برند. آن‌ها هم عقیده دارند که باید بهترین پذیرایی ممکن را از مهمان به جا بیاورند. اما اگر به خانه یک گرجستانی دعوت شدید، حتما با خود هدیه‌ای ببرید. دسته گل، شیشه نوشیدنی یا حتی یک بسته شکلات خوب می‌تواند هدیه‌ای مناسب به حساب بیاید.

 


احترام به مهمان‌نوازی آن‌ها

 


احترام به مهمان‌نوازی آن‌ها

 

بخشی از رفتار مردم گرجستان در مهمان‌نوازی به شدت شبیه ایرانی‌هاست. برای مثال وقتی به خانه یکی از آن‌ها می‌روید، توامان از شما پذیرایی می‌شود و بهتر است که شما هم با خوردن غذا و نوشیدنی که جلوی شما قرار داده می‌شود، به آن‌ها احترام بگذارید. خالی کردن بشقاب یا لیوان نوشیدنی و باقی نگذاشتن غذا از جمله نکات مهم در زمان بودن در خانه‌ی یک گرجی‌ست.

 


غذای ارزان

 

 

غذای ارزان

 

گرجستان به هزینه‌های پایین سفرش معروف است و از نکات بسیار خوب آن نیز غذاهای ارزانی است که می‌توانید در رستوران‌های این کشور میل کنید. مغازه‌ها نیز میوه‌ی تازه و بسیاری از محصولات دیگر را با قیمت بسیار پایین نسبت به کشورهای گردش‌گرپذیر دیگر به فروش می‌رسانند.

 


ماشین اجاره‌ای گران

 

 

ماشین اجاره‌ای گران

 

یکی از چیزهایی که خیلی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی در گرجستان گران است، اجاره ماشین خواهد بود. مخصوصا اگر نخواهید خودتان رانندگی کنید و در مدت اجاره یک راننده داشته باشید. بهترین راه حل برای دیدن از جاذبه‌های گردشگری طبیعی، استفاده از تورهای یک روزه یا بیشتر است، به این ترتیب دیگر مشکلی برای رفت و آمد نخواهید داشت.

 


موزه‌های به شکل باور نکردنی ارزان هستند

 

 

موزه‌های به شکل باور نکردنی ارزان هستند

 

موزه‌های متعددی در شهرهای گرجستان قرار دارد که بعضی از آن‌ها به واقع مهم و دیدنی‌اند. نکته جالب اینکه قیمت ورود به موزه‌ها یا گالری‌های هنری به شکل عجیبی ارزان هستند. در واقع میانگین قیمت ورودی این مکان‌ها حدود ۳ گرجی هست که تقریبا ۱ دلار در خواهد آمد.

 

 

بهترین مراکز درمانی و سلامتی در گرجستان

 


اینترنت خوب

 

 

اینترنت خوب

 

در شهرهای بزرگ پوشش اینترنت بسیار خوب و با سرعت عالی در دسترس خواهد بود، البته اگر به کوه و دشت بروید تا از جاذبه‌های گردشگری آن مناطق دیدن کنید، مسلما پوشش مناسبی برای اینترنت نخواهید داشت که مسئله‌ای طبیعی به حساب می‌آید.

مطالب مرتبط