برجسته‌ترین کلیساهای ارتدکس گرجستان

اگر قبلا به گرجستان رفته‌اید حتما متوجه شده‌اید، و یا اگر قصد سفر با تور گرجستان را دارید خودتان می‌بینید که به جز جاذبه‌های طبیعی همچون کوه‌های سرسبز و روستاهای سنتی این کشور پر از کلیساهای دیدنی ارتدکس است. با این که آن چه امروزه از کلیساها باقی مانده بیشتر جنبه تاریخی دارند و گردشگران از آن‌ها بازدید می‌کنند اما در گذشته گرجستان نقش بسزایی داشته‌اند. بی‌شک یکی از اصلی‌ترین و متعددترین نقاطی که در این کشور از آ‌ها بازدید می‌کنید بعد از کافه‌ها کلیساها هستند. اما چشمگیرترین کلیساهای گرجستان کدامند؟

 

 

آنچیسخاتی باسیلیکا

 

 

 آنچیسخاتی باسیلیکا

 

 

قدیمی‌ترین کلیسای تفلیس که از قرن ششم میلادی تا کنون دوام آرده آنچیسخاتی باسیلیکا است. در ابتدا این کلیسایی بود مختص به مریم مقدس اما از آن‌جایی که نماد محبوب صومعه آنچا به منظور حفاظت از تهاجمات عثمانی به تفلیس منتقل شد به آنچیسخاتی یا همان نشان آنچا تغییر نام داد. امروزه این کلیسای سنگی و محکم یکی از جاذبه‌های دیدنی تفلیس و یکی از تاریخی‌ترین نقاط شهر است.

 

 

آتنیس سیونی

 

 

آتنیس سیونی

 

 

ساختمان اولیه این کلیسا در قرن هفتم در روستای آتنی و در فاصله ده کیلومتری از شهر گوری ساخته شد. این کلیسا یکی از نمونه‌های اولیه از گنبدی‌های بزرگ با تزئینات چشمگیر و قابل توجه است. در دیوارهای آتنیس نه تنها از چیزهای ارزشمند استفاده شده بلکه اولین کتیبه‌های معروف به Nuskha-Khutsuri که نسخه اولیه الفبای گرجی محسوب می‌شود هم بر روی دیوارهایش وجود دارند.

 

 

سوغاتی‌های منحصر به فرد در گرجستان

 

 

کلیسای جامع مقدس ارتدکس مانگلیسی

 

 

کلیسای جامع مقدس ارتدکس مانگلیسی

 

 

این کلیسا بین قرن‌های هفت یا هشتم میلادی در نزدیکی شهر مانگلیسی که آن دوران یکی از مراکز مهم مذهبی کشور بود، ساخته شد. البته طبق اسناد باستانی، گفته می‌شود ساختمان اولیه آن در قرن چهارم به دستور میریان ساخته شد که بعدها از بین رفت. اما قدمت قدیمی‌ترین بخش‌های کلیسایی که امروزه در این محل پا برجا مانده به قرن هفتم باز می‌گردد. در سال ۱۰۰۲ ساختمان کلیسا به طور کاملا بازسازی و مرمت شد و حتی بخش‌هایی نیز به آن اضافه گشت. مانگلیسی در حاضر میزبان برخی از آثار تاریخی مذهبی گرجستان است.

 

 

کلیسای Svetitskhoveli

 

 

 Svetitskhoveli

 

 

کلیسای Svetitskhoveli، واقع در مْتْسْخِتا، از شاهکار‌های اوایل قرون وسطا و یک میراث جهانی یونسکو است. بعد از کلیسای مقدس تثلیث در تفلیس، Svetitskhoveli دومین ساختمان مذهبی بزرگ در کشور محسوب می‌شود. ظبق گفته‌ها مردم معتقد هستند که خرقه حضرت مسیح در این کلیسا دفن شده است. این کلیسا در سال ۱۰۲۹ ساخته و از آن زمان تا کنون از اصلی‌ترین کلیساهای گرجستان بوده است. از زمان تکمیل کلیسا تا کنون خطرات زیاد و جنگ‌ها و ناآرامی‌های زیادی از سر منطقه گذشته  اما خوشبختانه ساختمان کلیسا توانسته از تمامی آن‌ها جان سالم به در ببرد. بسیاری از آثار برجسته ارتدکس هنوز بر روی دیوارهای این کلیسا باقی مانده در حالی که به نظر می‌رسد باید در موزه ملی نگه‌داری شوند.

 

 

دیوید گارجی

 

 

 دیوید گارجی

 

 

این مجتمع ارتدکس که در منطقه کاختی گرجستان واقع شده شامل صدها غرفه، کلیساهای کوچک، کلیساها، سالن‌های غذاخوری و محوطه های زندگی است. بخشی از این مجموعه در مرز آذربایجان و داخل خاک آن قرار گرفته محل اختلاف بین دو کشور است. این مجموعه در قرن ششم توسط سنت دیوید گارجلی، یکی از سیزده پدر آشوری که برای گسترش مسیحیت به گرجستان آمده بود بنا شد. با وجود آب و هوای ناپیدار و منطقه کوهستانی این مجموعه، برای قرن‌های متمادی از اصلی‌ترین قطب‌های مذهبی کشور بوده است.

 

 

زیباترین رودخانه‌های گرجستان برای طبیعت گردی

 

واردزیا

 

 

واردزیا

 

 

گرچه واردزیا بیشتر شبیه غار شهر است اما باز هم به عنوان یکی از مراکز مهم مذهبی در نظر گرفته می‌شود. قدمت کلیسای ارتدکس آن به دهه ۱۱۸۰، عصر طلایی ملکه تامار بر می‌گردد. این کلیسا مجموعه‌ای ارزشمند از نقاشی‌های تاریخی از جمله پرتره خود ملکه را در اختیار دارد. این کلیسا به طور کامل در سنگ حفاری و ساخته شده و بر روی دیوارهایش نیز بخش‌هایی از زندگی حضرت مسیح کنده‌کاری شده است.

 

 

صومعه جواری

 

 

صومعه جواری

 

 

یکی دیگر از صومعه‌های ارزشمند شهر متسخا که به ثبت میراث جهانی یونسکو نیز رسیده صومعه جواری است. قدمت این صومعه به قرن ششم میلادی بر می‌گردد و طبق اعتقاد مردم، ساختمان آن جایی بنا شده که سنت نینو از ترویج دهندگان مسیحی زن، صلیب بزرگ چوبی را در بر روی معبد پاگان قرار داده بود. در واقع جواری در زبان گرجستانی به معنی صلیب است. کلیسای کنونی که بین سال‌های ۵۹۰ تا ۶۰۵ ساخته شده با توجه به ساختار چهار گوشه‌ای که ارائه می‌دهد نمونه‌ای عالی برای معرفی کلیساهای سبک گرجستانی محسوب می‌شود.

 

 

کلیسای تثلیث مقدس تفلیس

 

 

کلیسای تثلیث مقدس تفلیس

 

 

مردم بومی معمولا این کلیسا را سامبا می‌نامند. کلیسای تثلیث مقدس در واقع، ساختمان اصلی مذهبی ارتدکس در گرجستان است. ساخت این کلیسا حدود ده سال به طول انجامید و از سال ۱۱۹۵تا ۲۰۰۴ به عنوان سومین کلیسای جامع ارتدوکس شرقی در جهان شناخته می‌شد. این ساختمان ترکیبی از سبک‌های سنتی معماری کلیسای گرجستان از دوره‌های مختلف را ارائه می‌دهد و حتی ویژگی‌هایی از معماری بیزانس نیز در آن یافت می‌شود.

مطالب مرتبط