حقایقی جالب درباره گرجستان را بدانید

گرجستان هنوز برای مردم خیلی از نقاط دنیا ناشناخته و غریبه است اما کسانی که با تور گرجستان به آن سفر کرده‌اند زیبایی‌های طبیعی و روحیه مهمان‌نوازی مردم آن را به خاطر می‌آورند. این کشور کوچک آسیایی اروپایی، با داشتن شهرهای باستانی، مکان‌های میراث جهانی یونسکو، کوه‌های برفی، طبیعت چشمگیر و مردمی مهمان‌نواز، به جواهر قفقاز شناخته می‌شود. اگر تاکنون از این کشور دیدن نکرده‌اید بد نیست برخی حقایق جالب را در مورد آن بدانید.

 

 

اسمش گرجستان نیست

 

 

sakartvelo

 

 

گرجی‌ها کشور خود را Sakartvelo می نامند. این اسم از کلمه Kartveli که به مردم سرزمین مرکزی گرجستان اشاره دارد آماده است. معنی این کلمه می‌شد "سرزمینی که کارتولی در آن زندگی می‌کند". گرجستان به انگلیسی جورجیا خوانده می‌شود. با این که درباره این اسم هم داستان‌هایی وجود دارد اما برخی‌ها معتقدند در دوره گسترش مسیحیت، این اسم را پیروان دین مسیح برای بزرگداشت جورج مقدس که از حامیان گرجستان بود، برای این کشور انتخاب کردند.

 

 

اولین اروپایی‌ها از گرجستان آمده‌اند

 

 

اولین اروپایی‌ها از گرجستان آمده‌اند

 

 

طی حفاری‌های باستان‌شناسی که در Dmanisi صورت گرفت قدیمی‌ترین جمجمه گرجستان پیدا شد. بر اساس گمان‌ها گفته می‌شود این جمجمه متعلق به آفریقایی بوده که از طریق گرجستان به اروپا سفر کرده بود. جمجمه ۱.۸ میلیون ساله یک زوج در گرجستان که به زوا و مزیا معروف هستند حدس‌ها را که گرجستان در اصل کشوری اروپایی است، تقویت می‌کند.

 

 

هیچ جایی به جز گرجستان کسی گرجی صحبت نمی‌کند

 

 

هیچ جایی به جز گرجستان کسی گرجی صحبت نمی‌کند

 

 

زبان گرجی در بین ۱۴ زبان منحصر به فرد در جهان قرار گرفته و دارای الفبای مخصوص به خود است. گرجستان توانسته در طول تاریخ تا کنون سه زبان مختلف Nuskhuri، Asomtaruli، و Mkdruli را به خود ببیند. امروز زبان گرجی دارای ۳۳ حروف الفبا است.

 

 

یکی از متنوع‌ترین اقلیم‌ها دنیا را دارد

 

 

یکی از متنوع‌ترین اقلیم‌ها دنیا را دارد

 

 

شاید با وجود وسعت کم این کشور شگفت‌زده شوید اگر بدانید گرجستان دارای ۱۲ منطقه مختلف آب و هوایی شامل نواحی نیمه گرمسیری تا آلپ و نیمه بیابانی بوده و زمین آن ۴۹ نوع خاک مختلف را ارائه می‌دهد. این تنوع بی‌نظیر باعث شده تا گرجستان در زمره متنوع‌ترین اقلیم‌ها دنیا قرار بگیرد. چنین طبیعت منحصر به فردی امکان زندگی جانوران مختلف را نیز در این کشور فراهم آورده است.

 

 

زیبا‌ترین فستیوال‌های سنتی و خاص در گرجستان

 

 

گرجستان میزبان تعداد زیادی نقاط میراث فرهنگی یونسکو است

 

 

world-heritage

 

 

شهر تاریخی و پایتخت سابق گرجستان متسختا، کلیسای جامع گلاتی، و منطقه کوهستانی آپر سوانتی سه نقطه به ثبت رسیده به عنوان میراث جهانی یونسکو هستند. با این همه ۱۵ نقطه دیگر هم در فهرست پیشنهادات وجود دارد.

 

 

بلندترین نقطه مسکونی دائمی اروپا را دارد

 

 

european

 

 

روستاهای بوچورنا و اوشگولی مرتفع‌ترین سکونتگاه‌های دائمی در اروپا هستند که در ارتفاع ۲.۳۴۵ و۲.۱۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌اند. هر دوی این روستاها به دلیل شرایط کوهستانی‌شان تابستان‌های کوتاهی را تجربه می‌کنند و در عوض بیشتر سال را در برف و سرما فرو می‌روند. این دو روستا از سمت گردشگران ماجراجو و علاقه به برف و کوهنوردی بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند.

 

 

راهنمای گردشگری به شهر‌های زیبای گرجستان

 

 

آهنگی گرجستانی که در فضا جاریست

 

 

voyager

 

 

Chakrulo یکی از آهنگ‌های سنتی محلی گرجستانی است که معمولا در جشنواره‌ها و جشن‌ها خوانده می‌شود. این آهنگ همراه با ۱۱۶ عکس، صداهای طبیعی مختلف، موسیقی سنتی از کشورهای مختلف و خوشامدگویی به ۵۹ زبان مختلف ضبط شد و با فضاپیمای Voyager به فضا فرستاده شد. این کار مثل انداختن پیام داخل بطری، برای هر کاوشگری از آینده و یا زندگی‌های دیگر هستی است.

 

 

گرجستان دارای دو شهر باستانی اروپایی است

 

 

گرجستان دارای دو شهر باستانی اروپایی است

 

 

متسختا و کوتایسی، هر دو سابقا پایتخت گرجستان بوده‌اند. این دو شهر حالا در میان ۱۶ شهر قدیمی اروپا جای گرفته‌اند. کوتایسی، واقع در غرب گرجستان، پایتخت پادشاهی کلچیس، حکومتی در منطقه باستانی قفقاز جنوبی که در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد زندگی فرمانروایی می‌کردند، بود. در مقایسه با کوتایسی، متسخا خیلی هم قدیمی نیست و قدمت آن به ۳ هزار سال قبل بر می‌گردد.

 

 

میزبان یکی از قدیمی‌ترین جوامع یهودی است

 

 

میزبان یکی از قدیمی‌ترین جوامع یهودی است

 

 

جامعه یهودی گرجستان یکی از قدیمی‌ترین جوامع نوع خود در دنیا است. این جامعه به دو گروه یهودیان گرجستانی که به مدت دو هزار و ۶۰۰ سال در این کشور زندگی می‌کردند و یهودیان اشکِنازی که در قرن نوزدهم وارد این کشور شدند، تقسیم می‌شود.

 

 

زیباترین رودخانه‌های گرجستان برای طبیعت گردی

 

 

اسم تفلیس از کلمه‌ای گرجستانی به معنی گرم شدن می‌آید

 

 

اسم تفلیس از کلمه‌ای گرجستانی به معنی گرم شدن می‌آید

 

 

دلیل نام گذاری تفلیس رابطه مستقیمی با چشمه‌های آب گرم این شهر دارد. تفلیس در واقع جایی بود که پادشاه واختان در قرن ۵ام بعد از میلاد برای شکار به آن می‌رفت. بعد از این که تفلیس کنونی کشف شد اسم آن از کلمه گرجی تفلی به معنی گرم گرفته شد. البته تفلیس به طور کامل بعنی جایی برای گرم شدن.

مطالب مرتبط