زیباترین رودخانه‌های گرجستان برای طبیعت گردی

زیبایی‌های طبیعت در تور گرجستان، به واسطه چندین و چند کوهستانی‌ست که در این کشور قد علم کرده‌اند. در دامنه‌ی این کوهستان‌های سرسبز هم رودخانه‌های بسیاری قرار دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها Mtkvari یا کورا نام داشته و مسیرش از ترکیه آغاز شده از گرجستان می‌گذرد و از طریق آذربایجان به دریای خزر می‌ریزد. اما این تنها رود زیبای گرجستان نیست و اگر به نقشه این کشور نگاه کنید، گزینه‌های زیادی پیدا خواهید کرد که به زیبایی‌های طبیعت این کشور اضافه کرده‌اند. در ادامه‌ی این مطلب با ما باشید تا نگاهی بندازیم به این رودهای بسیار زیبا.

 

 

متکواری

 

 

متکواری

 

 

این رود بسیار بزرگ بخش‌های زیادی از گرجستان را طی می‌کند تا از ترکیه به آذربایجان برسد. ابتدا اما متکواری از واردزیا وارد گرجستان شده و از درون دره‌های بسیار و دشت‌های متنوعی رد می‌شود، مِشِتی و تریالتری را رد می‌کند و وارد بورجومی می‌شود. بخش جذاب آن اما وقتی است که وارد تفلیس شده و شما به راحتی می‌توانید هنگام تور تفلیس از آن دیدن کنید.

 

 

متکواری02

 

 

رود در این شهر به بخش‌های نازک‌تری تقسیم می‌شود و جلوه‌ای متفاوت به پایتخت می‌دهد. بعد از گذشته از پایتخت، جدا از چند رود کوچکی که از آب‌های متکواری ساخته می‌شود، رود اصلی راهش را از کومو کارتلی ادامه داده و در نهایت به مرزهای آذربایجان می‌رسد تا از آنجا راه به دریا رسیدن را طی کند. در مسیر متکواری مکان‌های بسیار مهمی از نظر زیست محیطی و حیات وحش در گرجستان شکل می‌گیرد، نقاط بسیار دیدنی که از بسیاری جهات هم از اهمیت بالایی برخوردارند و هم جاذبه‌ای مهم برای صنعت گردشگری این کشور محسوب می‌شوند.

 

 

خوشمزه‌ترین غذای گیاهی گرجستان

 

 

رود آراگوی

 

 

رود آراگوی

 

 

کلیت این رود بزرگ را چندین رود کوچک همچون Mtiuleti White Aragvi، Gudamakari Black Aragv، Khevsureti و چند مور دیگر ساخته‌اند. در ابتدای مسیر آراگوی، این رود یک جریان آبی کوهستانی محسوب می‌شود که آرام آرام در پایین دست به رودی سطحی بدل شده و در مسیرش نقاط بسیار زیبایی را پدید می‌آورد.

 

 

رود آراگوی

 

 

در متسختا اگر به صومعه صلیب بروید، تصویری زیبا و منحصر به فرد از برخورد دو رود بزرگ و اصلی گرجستان متکواری و آرگوی را به چشم خواهید دید. یکی از نقاط خیره‌کننده در این کشور که ازجمله مهم‌ترین مراکز گردشگری آن نیز محسوب شده و گردش‌های زیادی برای رفتن به این مکان تدارک دیده می‌شود. یکی دیگر از نقاط بسیار مهمی که در مسیر شکل گیری رود ایجاد می‌شود، روستای پاسانوری است که در آن دو رود به هم پیوسته و شریان اصلی آرگوی را شکل می‌دهند.

 

 

 

انگوری

 

 

انگوری

 

 

این رود در غرب گرجستان واقع شده و در مرز بین دو استان سامگرلو و آبخازیا جریان دارد. جدای از زیبایی‌هایی که این رود در مسیرش به وجود آورده، از لحاظ انرژی برقی که سدهای آن ایجاد می‌کنند، برای کل گرجستان از اهمیتی استراتژیک برخوردار است، در حدی که ۴۰ درصد تولید برق کشور را تشکیل می‌‌دهد.در مسیر انگوری چندین جنگل بسیار زیبا شکل می‌گیرد که محیطی امن برای حیات وحش گرجستان و البته نقاطی پربازدید برای گردشگران محسوب می‌شود. در نهایت این رود با طی مسافتی طولانی و پیوستن به رود گلاسیر انگوری، به دریای سیاه می‌ریزد.

 

 

 

راهنمای گردشگری به شهر‌های زیبای گرجستان

 

 

ترگی

 

 

ترگی

 

 

تارگی یکی از رودهایی است که ابتدا از کوه‌های قفقاز آغاز شده و در مسیرش به روسیه می‌رسد. یکی از دلایل معروفیت این رود در میان گردشگران، شکل گیری منطقه‌ی زیبای استپانسمیندا در بخشی از مسیر رود است که از جمله پربازدیدترین نقاط گرجستان بعد از تفلیس محسوب می‌شود. محلی خیره‌کننده در میان کوه‌هایی که آن را احاطه کرده‌اند و منظره‌ای چشم‌نواز و منحصر به فرد را ساخته‌اند. یکی از نقاط بسیار معروف این منطقه کلیسای تثلیث گرتی است که احتمالا آن را در عکس‌های معروفی که از گرجستان به نمایش می‌گذارند دیده باشید. این مکان نیز به واسطه محبوبیت بالا، از طریق تورهای گردشی درون گرجستان به راحتی قابل دسترس خواهد بود.

 

 

ریونی

 

 

ریونی

 

 

یکی دیگر از رودهای مهم غرب گرجستان که از کوه‌های قفقاز آغاز شده و در پوتی به دریای سیاه می‌ریزد. یکی دیگر از روهای مهمی که از آن مقدار زیادی برق تولید می‌شود و در مسیر خود در نزدیکی کوتایسی، چندین جزیره‌ی بسیار زیبا را پدید می‌آورد. پیش‌تر این رود را با نام پازیسی صدا می‌کردند، اما بعد‌ها اسمش به ریونی تغییر پیدا کرد.

مهم‌ترین دیدنی‌های ریونی جدا از مناطق سرسبز کوهستانی، در همان کوتایسی از دیگر مراکز توریستی گرجستان شکل می‌گیرد، جایی که می‌توانید در جزایر کوچک شکل گرفته، کنار آب‌های زیبایش قدم بزنید و از مناظر لذت ببرید.

مطالب مرتبط