مهم‌ترین موزه‌های گرجستان برای دیدن تاریخ مردم گرجی

همانطور که بارها اشاره شد گرجستان کشوری غنی از تاریخ و فرهنگ است و در گوشه و کنار آن آثار دیدنی تاریخی و کلیساهای قابل توجه سر افراشته‌اند. علاقه‌مندان به تاریخ با تور گرجستان این کشور را زیر پا می‌گذارند تا بتوانند با فرهنگ و گذشته آن بیشتر آشنا شوند. اما چه چیزی بهتر از آن که از بهترین موزه‌های کشور دیدن کنید و بتوانید مجموعه‌ای از همه چیز را یک جا و در زیر یک سقف از نظر بگذرانید؟

 

 

موزه گرجستان در تفلیس

 

 

موزه گرجستان در تفلیس

 

 

اساس موزه گرجستان از ایجاد صندوق موزه ملی سلطنتی روسیه در ۱۰ مه ۱۸۵۲ شروع شد. اما امروزه این موزه دارای مجموعه‌ای منحصر به فرد از تاریج جامعه انسانی و سیر رو به جلوی آن، با فسیل‌های جانوری که قدمت‌شان به ۴۰ میلیون سال پیش می‌رسد و یافته‌های باستان شناسی و قوم نگاری گرانبها از نوسنگی، پالئولیت، آهن، برنز و قرون وسطی است. یکی از نمایشگاه‌های ضروری برای دیدن نمایشگاه دائمی خزانه‌داری باستان‌شناسی است. این سالن نمونه‌هایی از کارهای طلاسازی‌های گرجی را که در طی عملیات باستان شناسی کشف شده است نشان می دهد. شما در این موزه می‌توانید جواهرات سه دوره طلاسازی گرجستان را دیدن کنید.

آدرس: 3/10 Shota Rustaveli Ave, Tbilisi, Georgia

 

 

موزه اشغال شوروی در گرجستان

 

 

موزه اشغال شوروی در گرجستان

 

 

این موزه که در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد، در طبقه چهارم موزه تاریخ گرجستان واقع شده و به ۷۰ سال حکومت شوروی از سال ۱۹۲۱ تا سقوط در سال ۱۹۹۱ می‌پردازد. شما در این نمایشگاه می‌توانید اسناد سرگشی گرجستانی‌ها، اجرای نقشه‌ها یا تبعیدی‌ها، همراه با مصنوعات و تصاویری از ظلم و ستم دوران شوروی در این کشور را ببینید. علاوه بر این در سالن واگن قطاری قرار دارد که تعداد زیادی از اعضای انقلاب ملی در آن ۱۹۲۴ اعدام شدند.

آدرس: 6 Anton Purtseladze St, Tbilisi, Georgia

 

 

بهترین سواحل گرجستان برای تعطیلاتی به یادماندنی

 

 

گالری ملی در تفلیس

 

 

گالری ملی در تفلیس

 

 

گر هنرمند هستید و یا به هنر علاقه دارید و می‌خواهید شاهکارهای هنرمندان گرجی را ببینید گالری ملی جاییست که باید حتما به آن بروید. ساختمان این گالری در اصل به دستور سزار روس در سال ۱۸۸۸ برای به رخ کشیدن شکوه و عظمت نیروی نظامی و برتری امپراتوری روسیه در سرزمین‌های تحت حکومتش ساخته شد. امروزه در مجموعه دائمی آن، می‌توانید نقاشی‌های هنرمندان گرجی از قرن ۱۸ تا ۱۹ از جمله نیکو پیروسمانی، لادو گودیاشویلی، دیوید کاکابادزه و مجسمه‌ساز یلاکوب نیکلادزه را ببینید.

آدرس: 11 Shota Rustaveli Ave, Tbilisi, Georgia

 

 

موزه سیقناقی در سیقناقی

 

 

موزه سیقناقی در سیقناقی

 

 

موزه سیقناقی مجموعه‌ای از ۵ هزار سال از مسنوعات و منسوجات، لوازم خانگی چوبی و مسی، ابزار کشاورزی، جواهرات و آلات موسیقی و موضوعات دیگر را ارائه می‌دهد. شما همچنین می‌توانید مجموعه‌ای از دو هزار سکه که شامل سکه‌های محلی صادر شده توسط پادشاهان گرجستان، ارکله، تامار، لاشا گیورگی و همچنین ایران دوره ساسانی را در این محل ببینید. به علاوه نمایش موقتی از نقاشی‌های نیکو پیروسمانی در طبقه دوم نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

آدرس: 8 Rustaveli blind-Alley, Signaghi, Georgia

 

 

معماری‌های برجسته مدرن زمان شوروی در تفلیس

 

 

موزه باستان‌شناسی وانی در وانی

 

 

موزه باستان‌شناسی وانی در وانی

 

 

موزه باستان‌شناسی وانی که بر روی تپه‌ای در نزدیکی وانی واقع شده اجناس پیدا شده در همان محل را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه دوره بین ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تا ۱۰۰ سال بعد میلاد را پوشش می‌دهد. موارد این موزه شامل یافته‌هایی از معابد شهر، فرهنگ عامه وانی، طلاکاری، معماری، مجسمه‌های برنز و دیگر قطعات می‌شود. بی‌شک بازدید از این موزه یکی از فراموش نشدنی‌ترین تجارب شما در طی سفرتان خواهد بود.

آدرس: 32 O. Lortkipanidze st., Vani, Georgia

 

 

موزه سوانتی در مستیا

 

 

موزه سوانتی در مستیا

 

 

موزه تاریخ و قوم‌نگاری سوانتی که در مستیا واقع شده به مهم‌ترین اقلام تاریخی گرجستان و اروپا مثل مجموعه‌ای غنی از نسخه‌های خطی گرجستان و نمادهای ارتدوکس ساخته شده در سبک منحصر به فرد منطقه‌ای می‌پردازد. یکی دیگر از مولفه‌های منحصر به فرد این موزه مجموعه‌ای از سکه‌های قرن پنجم کلخوری تری، یکی از پول‌های گرجستان قدیم و پول‌های پادشاهان دیگر است که ماهیتی قابل توجه به آن بخشیده است. علاوه بر این، موزه مجموعه‌های فرهنگی هنرهای تجسمی بیزانس، اروپایی و سوریه را نیز در بر می‌گیرد.

آدرس: 7, A.Ioseliani St., Mestia, Georgia

 

 

تجربه‌های خاطره‌انگیز در تفلیس برای سفر همراه کودکان؛ گرجستان

 

 

موزه سامتسخه-جاواختی در قلعه راباتی

 

 

موزه سامتسخه-جاواختی در قلعه راباتی

 

 

این موزه بسیار جذاب یکی دیگر از گزینه‌های برجسته قوم‌نگاری و تماشای اقلام کهن فرهنگی و اسناد خطی و مستندات عکاسی است. مجموعه‌ای بیش از ۲۵٫۰۰۰ مصنوعات قدیمی در اینجا نگه‌داری می‌شوند، که شامل هنرهای طلاسازی گرجستانی و فرش‌های سنتی و دست‌بافت می‌شوند. در طی بازدید از این موزه نه تنها در سازه‌های قدیمی و شگفت انگیز کاوش می‌کنید بلکه شانس آشنایی و لمس نزدیک از فرهنگ و هنر و زندگی مردم قدیم این کشور را هم خواهید داشت.

آدرس: Rabat Fortress, Akhalsikhe, Georgia

مطالب مرتبط