گوریا منطقه‌ای دیده نشده اما جذاب در گرجستان

به طور کلی گرجستان به 12 منطقه مختلف تقسیم شده که هر کدام از آن‌ها شامل چند استان و شهر می‌شوند. گوریا کوچک‌ترین بخش کشور است که در محاصره سامگرلو- زمو سوانتی، دریای سیاه و منطقه آدجارا قرار گرفته است. گرجستان پر از زیبای‌های طبیعی است اما گوریا با توجه به موهبت‌هایی دارد که مورد بی‌توجهی گردشگران تور گرجستان قرار گرفته است. در حالی که به نظر می‌رسد سفر به آن برای مسافران باتومی مقصدی فوق‌العاده باشد.
این خط ساحلی 22 کیلومتری پر از اقامتگاه‌های کوهستانی دلخواه، غذاهای لذیذ و نقاطی برای کاوش است.

 

 

افسانه‌ای که چرا این خطه را گوریا می‌نامند

 

 

افسانه‌ای که چرا این خطه را گوریا می‌نامند

 

 

روزی روزگاری پادشاهی متکبر و سرافراز هند به نام شدت تصمیم می‌گیرد باغی بهشتی برای خودش بنا کند. او معتقد بود با سکونت در این باغ می‌تواند خدای دنیا شود. اما پس از اتمام باغ عدن اطرافیان متوجه شدند این باغ فاقد فرشته است. بنابراین پادشاه دستور داد تا سربازانش با کاوش در دنیا گوریاها (زیبارویان) را پیدا کنند و به باغ عدن بیاورند.
آنان نیز اطاعت کرده و با جستجو در سراسر دنیا زیبارویان را پیدا کردند. هنگامی که سربازان در راه بازگشت به هند از قفقاز می‌گذشتند مطلع شدند که پادشاه درگذشته است. زیبارویانی که همراه سربازان بودند تصمیم می‌گیرند به کشورشان برنگردند و در همان منطقه به زندگی خود ادامه دهند.

 

 

اسب‌سواری در گوریا

 

 

اسب‌سواری در گوریا

 

 

گوریانی‌ها خلق و خویی آزاد دارند که پیوند عمیقی با طبیعت خورده است. افراد بسیار کمی هستند که می‌دانند آن‌ها اسم گرجستان در اواخر قرن 19ام میلادی به آمریکا و انگلستان بردند. این زمانی اتفاق افتاد که اسب‌سوار گوریانی در سال 1892 به انگلستان رفت و در نمایش محبوب وایلد وستِ Buffalo Bill Cody شرکت کرد.
آن زمان دنیا چیزی جز این که گرجستان قسمتی از روسیه است چیزی نمی‌دانستند. اسب‌سواران یک سال بعد به ایالات متحئه آمریکا رفتند و در بیش از 30 نمایش بوفالو شرکت کردند. اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آن‌ها از ادامه روند رو به رشد خود در غرب بازماندند.

 

 

این رویدادها را در گوریا از دست ندهید

 

 

لِلُبورتی

 

 

lelo-burti-georgia

 

 

عید پاک در گوریا نسبت به سایر نقاط کشور با تفاوت‌هایی برگزار می‌شود. این تعطیلات مهم مسیحی با یک بازی شبیه به راگبی به اسم Leloburti جشن گرفته می‌شود. این بازی بین شهر لانچخوتی و روستای شوخوتی، که با رودخانه‌ای از هم جدا شده‌اند برگزار می‌شود. در این بازی بازی‌کنان باید یک توپ 18 کیلوگرمی پر از شن و ماسه را از سمت دیگر رودخانه بیاورند.

 

 

اسب‌سوای در باخمارو

 

وقتی اتومبیل‌ها راه خود را به گوریا باز کردند تقریبا مردم علاقه خود را به اسب‌سواری از دست دادند. خوشبختانه از ابتدای قرن 21ام گوریانی‌ها تصمیم گرفتند تا دوباره سنت‌های خود را احیا کنند. 19 آگوست همزمان با مراسم مذهبی مسیحی یک مسابقه اسب‌دوانی باشکوه نیز در منطقه کوهستانی باخمارو برگزار می‌شود.

 

 

فعالیت‌های هیجان‌انگیزی که آدرنالین خون شما را در گرجستان بالا می‌برند

 

 

درخت کریسمس کالاندا و گوریان

 

 

gurian-christmas-tree

 

 

گوریانی‌ها سال نو را کالاندا می‌نامند. مهم‌ترین بخش این روز مربوط به چیچیلاکی درخت کریسمس بومی است که با تراشیدن چوب درخت فندوق خشک شده درست می‌کنند و این درخت عجیب و غریب را نماد زندگی، ثروت و رفاه می‌دانند. برخلاف درخت‌ کریسمسی که می‌شناسیم چیچیلاکی را با ربان‌های رنگی و میوه‌های خشک شده تزئین می‌کنند. در 19 ژانویه روز Epiphany این درخت سوزانده می‌شود.

 

 

گشت و گذار در گوریا

 

 

گومیس متا

 

 

gomis-mta

 

 

 این اقامتگاه تابستانی که در بخش شهرداری ازورگتی قرار دارد با چشم‌اندازهای کوهستانی چشمگیر، جنگل‌های کاج و مناظر پانورامایی که در طلوع و غروب آفتاب ارائه می‌دهد این سال‌ها به یکی از مقاصد محبوب گرجستانی‌ها تبدیل شده است. آب و هوای این منطقه خشک ملایم است که طبعا به دلیل کوهستانی بودن زمستان‌ها سرما و برف را تجربه کرده و تابستان‌ها نیز خنک است.

 

 

موزه تاریخی ازورگتی

 

 

ozurgeti

 

 

 این موزه گرجستان بزرگ‌ترین موزه در تمام گوریا است که نمایشی منحصر به فرد از آثار فرهنگی اوایل و میانه دوره برنز و همچنین پادشاه Colhi را ارائه می‌دهد. شما در این موزه می‌توانید اقلام طلایی و نقره باستانی، وسایلی منتسب به اسکندر کبیر، سکه نقره ترک و کلچی و همچنین دیگر قطعات قوم نگاری را تماشا کرده و اطلاعات کامل‌تری از فرهنگ و تاریخ مردم منطقه به دست بیاورید. به علاوه برخی از آثار نقاشان برجسته همچون Lado Gudiashvili، Elene Akhvlediani و Gia Bughadze در این موزه نگه‌داری می‌شوند.

 

 

موزه Ekvtime Takaishvili

 

 

ekvtime

 

 

 روستای لیخائوری در بخش شهرداری ازورگتی واقع شده و میزبان موزه‌ای از تاریخ‌نگار معروف گرجستانی به نام Ekvtime Takaishvili است. این موزه دارای 4 سالن نمایشگاهی است که در آن کتاب‌ها، عکس‌ها و دیگر اقلام شخصی Takaishvili نمایش داده شده است.

مطالب مرتبط