راهنمای اجاره‌ی ماشین در استانبول؛ ترکیه

سفر با تور استانبول تجربه‌ای متفاوت برای هر مسافری خواهد بود. بعضی‌ها تنهای برای تفریح به این شهر می‌روند، بعضی دوست دارند از نقاط تاریخی بازدید کنند و بعضی نیز تلاش می‌کنند به شهرهای اطراف نیز سر زده تمام زیبایی‌های این منطقه‌ از ترکیه را ببینند. اجاره‌ی ماشین فارغ از اینکه ایده‌ی خوبی هست یا خیر که در ادامه این را نیز مرور می‌کنیم، کار سختی در استانبول نیست.
در راهنمایی که امروز برای شما آماده کرده‌ایم به شما توضیح خواهیم داد که در صورت داشتن گواهینامه‌ی معتبر بین‌المللی، چطور می‌توانید در استانبول ماشین اجاره کنید.

 

 

آیا اجاره ماشین در استانبول کار درستی است؟

 

 

آیا اجاره ماشین در استانبول کار درستی است؟

 

 

اگر تنها قصد ماندن در محیط شهری استانبول را دارید، اجاره‌ی ماشین به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی‌شود. ترافیک شدید، گردشگران بسیار زیاد و شلوغی محله‌ها بیشتر وقت شما را تلف می‌کند. مخصوصا اینکه این شهر از یک سیستم حمل و نقل عمومی بسیار عالی برخوردار است و در بسیاری موارد شما بین تاکسی و مترو نیز نباید تاکسی را انتخاب کنید چه برسد به اجاره‌ی ماشین.
هزینه‌ی بنزین نیز در ترکیه بالا بوده و ماشین بهای سفر شما را بالا خواهد برد. اما اگر قرار باشد از شهرهای اطراف استانبول دیدن کنید یا اینکه خود به نقاط دیگر این کشور بروید، این گزینه می‌تواند بسیار برایتان ارزشمند باشد. خیابان‌های ترکیه بسیار عالی و با در مقایسه با استانداردهای جهانی خلوت است. بهتر است در مورد اشتباهات رایج گردشگران در استانبول بدانید. 

 

 

مقررات اجاره‌ی ماشین در ترکیه

 

 

مقررات اجاره‌ی ماشین در ترکیه

 

 

مقررات برای کلاس‌های مختلف ماشین‌ها در ترکیه متفاوت است. به صورت پایه شما باید حتما 21 سال به بالا داشته و یک سال از اخذ گواهینامه‌تان گذشته باشد تا بتوانید ماشین اجاره کنید. این محدوده‌ی سنی برای ماشین‌های گران قیمت افزایش می‌یابد و برای کسانی که بین 18 تا 21 سال دارند یا گواهینامه خود را تازه اخذ کرده‌اند، این امکان وجود دارد که با سرپرستی یک فرد 25 ساله‌ی دارای گواهینامه، ماشین را برانند. بستن کمربند ایمنی جزو قوانین ترکیه بوده و نبستن آن جریمه دارد اما صندلی کودکان اجباری نیست، با این حال در هنگام کرایه ماشین می‌توانید آن را دریافت کنید.

 

 

قوانین و شرایط جاده‌ای

 

 

قوانین و شرایط جاده‌ای

 

 

محدودیت سرعت: محیط شهری 50 کیلومتر در ساعت، بزرگ راه 90 کیلومتر در ساعت، جاده‌های بین شهری 90 کیلومتر در ساعت

پمپ بنزین‌ها: از نظر تعدد پمپ بنزین ترکیه نسبت به استانداردهای جهانی دارای تعداد ایستگاه‌های کمی است. اکثر این ایستگاه‌ها از 6  صبح تا 10 شب فعالیت دارند و بعضی به صورت شبانه‌ روزی کار می‌کنند

امکان بردن ماشین خارج از مرزهای ترکیه وجود ندارد اما محدودیتی برای بیرون بردن ماشین از استانبول نخواهید داشت.

 

 

شرایط بیمه

 

 

شرایط بیمه

 

 

بیمه‌ی ماشینی که اجاره می‌کنید بسته به چیزی که انتخاب می‌کنید، پوشش متفاوتی دارد. هزینه‌ی بیمه‌ای که انتخاب می‌کنید موارد این بیمه را مشخص می‌کند. این هزینه و مشخصه‌ی بیمه‌ها در شرکت‌های مختلف متفاوت است پس حتما تمام موارد را مطالعه کرده و سپس انتخاب کنید.

 

 

 

 

شرکت‌های اجاره‌ی ماشین و ماشین‌هایی که می‌توانید در استانبول اجاره کنید

 

 

شرکت‌های اجاره‌ی ماشین

 

 

شرکت‌های متنوع زیادی در استانبول فعالیت دارند که می‌توانید ماشین‌های مختلفی در کلاس‌های مختلف را از آن‌ها تهیه کنید. البته همچون دبی خبری از سوپرماشین‌های گران قیمت در این شهر نیست، با این حال ماشین‌های لوکس نیز در لیست شرکت‌ها پیدا می‌شود که البته شرایط اجاره‌ی آن‌ها بسیار سخت است. برای مثال شما می‌توانید در فرودگاه جدید استانبول ماشین‌های معمولی را با قیمت هر روز 171 دلار اجاره کنید. این بها برای ماشین‌های کمی بزرگ‌تر 241، ماشین‌های خانوادگی و ماشین‌های اسپورت معمولی 324 دلار آمریکا خواهد بود. برای دریافت آن نیز نیاز به گذرنامه معتبر و گواهینامه خواهید داشت. مبلغ یاد شده شامل بیمه نیست و آن را باید جدا پرداخت نمایید.

 

 

تور استانبول و تجربه یک تابستان به یاد ماندنی در ساحل فلوریا

 

ماشین‌های اجاره‌ای برای گشت و گذار در اطراف استانبول

 

 

بورسا

 

 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باید در استانبول برایش ماشین اجاره کنید، رفتن به شهرها یا دیدنی‌های اطراف استانبول در زمان سفر به این شهر است. چناق‌قلعه یا شهر باستانی تروا از این موارد هستند که در فاصله‌ی نسبتا خوبی از استانبول واقع شده و به راحتی به آن‌ها دسترسی خواهید داشت.
این امکان نیز برای شما فراهم است که وقتی با ماشین به جایی می‌روید شب را در آن جا سر کرده و سر فرصت به استانبول برگردید. مثلا شهری همچون بورسا که در فاصله‌ی چند ساعته از استانبول واقع شده و بسیار زیباست را ابتدا ببینید، در هتل‌های خوبش شب را سر کنید و فردای آن روز دوباره با ماشین مسیر را برگشته و از دیدنی‌های بین راه نیز دیدن کنید. در واقع این‌ها دلایل اجاره‌ی ماشین برای شما در استانبول است و در غیر این صورت برای محیط شهری خود استانبول نیازی به اجاره‌ی ماشین نخواهید داشت.

مطالب مرتبط