۴ برکه‌‌ی زیبا و رویایی استانبول را بشناسید

استانبول همچون تمام کلان‌شهرهای دنیا، دارای جوی شلوغ و پرهیاهو است. با این حال به واسطه مراکز گردشگری طبیعی بسیاری که در تور استانبول و در اطراف این شهر وجود دارد، به راحتی می‌توان از شلوغی و هم‌همه فاصله گرفت و خود را به دستان مادر طبیعت سپرد.
برکه‌ها و بسیاری دیگر از منابع طبیعی این شهر بخشی از جذابیت‌های استانبول محسوب می‌شود که هم خود مردم استانبول و هم گردشگران از آن‌ها دیدن می‌کنند.
زیبایی‌های این مناطق کم از بسفور و مراکز اصلی توریستی استانبول ندارند و حتی شاعران نیز در وصف این برکه‌ها بسیار گفته‌اند. پس در ادامه همراه ما باشید تا ۴ برکه مهم استانبول را به شما معرفی کنیم.

 

۱- Terkos

 

Terkos

 

این برکه در شمال شهر و نزدیک به سواحل دریای سیاه قرار گرفته است. مساحت آن به حدود 25 کیلومتر مربع رسیده و با جنگل کوچک اما بسیار زیبایی پوشیده شده که نمای جذابی به آن می‌دهد. آب این برکه تمیز و زلال است چون رود معروف Istiranca به آن منتهی شده و همیشه آن را تغزیه می‌کند، به همین خاطر است که بخش اعظمی از آب شهر را همین برکه پوشش می‌دهد.

فعالیت‌های معمول در اطراف برکه کاملا برپاست. می‌توانید در جنگل پیاده روی کنید، در آب به تفریح، آبتنی یا حتی قایق سواری بپردازید و همچنین دهکده‌ی کوچکی هم نام با برکه نیز در اطراف آن واقع شده که که بازدید از آن نیز می‌تواند جذابیت داشته باشد.
تماشای گوزن‌های جنگل یکی از بهترین گزینه‌ها زمان رفتن به Terkos است و از طرفی امکان ماهیگیری در آب را نیز خواهید داشت.
بهترین زمان برای رفتن به این مکان تابستان است تا از سرمای هوا به دور باشید. در این منطقه چند هتل و اقامتگاه بسیار خوب نیز بنا شده که از آن‌ها نیز می‌توانید بهره ببرید.

 

۲- Kucukcekmece

 

kucukcekmece

 

این برکه در غرب استانبول قرار گرفته و باید حدود 20 کیلومتر به سمت سواحل دریای مرمره بروید تا به آن برسید. مساحت کلی برکه به حدود 16 کیلومتر مربع می‌رسد و آب آن از سه رود Nakkasdere، Sazlidere و Hadimkoy تغذیه می‌شود و در نهایت بخشی از آن به دریا ختم می‌شود. زیبایی‌های ظاهری برکه Küçükçekmece به کنار، این مکان به آب عمیقش معروف است تا جایی که عمیق‌ترین نقطه از آن به حدود 20 متر می‌رسد که برای برکه‌ای در این ابعاد، عدد بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

البته متاسفانه آلودگی‌های انسانی باعث شده تا عمق این آب کمتر شود و در گذشته عمق آب بسیار بیشتر بوده است. این مکان دارای یک پارک زیبا، چند هتل در اطرافش و امکانات تفریحی از جمله کرایه قایق بوده و می‌توانید در آب به گردش بپردازید. شهری نیز چسبیده به آن واقع شده و نگران امکانات نیز نخواهید بود. با این حال برای بازدید از این محل تنها نیم روز کافی است و به راحتی می‌توانید از استانبول به Küçükçekmece  رفته و تا شب نشده به شهر برگردید.

 

بازار کادیکوی استانبول؛ از کتاب‌های قدیمی تا کیف و کفش‌های برند

 

۳- Buyukcekmece

 

Buyukcekmece

 

برکه‌ی ‌ Büyükçekmece در نزدیکی استانبول و در منطقه‌ای به نام Beylikduzu نزدیک به دریای مرمره قرار دارد. در واقع شما از مرکز شهر تا این مکان تنها 42 دقیقه مسافت باید طی کنید تا به این برکه که مساحتی حدود 12 کیلومتر مربع دارد برسید. همین نزدیکی باعث شده که Büyükçekmece به یکی از پرطرفدارترین مراکز طبیعی در اطراف استانبول بدل شود.

عمیق‌ترین نقطه‌ی برکه حدود 6 متر عمق دارد و امکانات تفریحی زیادی از جمله قایق‌های پارویی و پدالی در آن برای گردشگران مهیا شده است. البته در زمان‌های نه چندان دور ماهیگیری در این برکه بسیار رونق داشت اما به واسطه آلودگی‌های زیست محیطی و همچنین ماهیگیری بیش از حد، آبزیان آن به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است.

 

۴- Dam

 

Dam

 

به غیر از 3 برکه‌ی مهمی که در نزدیکی استانبول قرار گرفته‌اند، این شهر دارای چندین برکه‌ی کوچک‌تر نیز هست. برکه‌هایی همچون Isakoy، Omerli، Elmali و البته Dam. خوشبختانه قبل از اینکه این برکه‌های کوچک نابود شوند، دولت دستور داده تا هیچ ساخت و سازی در اطراف آن‌ها انجام نشود و از همین رو نه تنها برکه‌ها به حیات خود ادامه می‌دهند، بلکه برای گردشگران نیز مکانی بدون مزاحمت، آرام و زیبا هستند تا بتوانند ساعاتی را به دور از شلوغی‌های استانبول به پرسه در نقاط طبیعی بپردازند.
یکی از جاذبه‌های Dam درختان آن در آب است که باعث می‌شود بتوانید عکس‌هایی زیبا از این محل بگیرید، پس دیدن از آن را از دست ندهید.

مطالب مرتبط