تجربه‌های شگفت‌انگیز در اولین سفر با تور استانبول

استانبول شهری شلوغ و پرهمهمه است که در نگاه اول برخلاف تصورات مسافران تور استانبول به چشم می‌آید. اغلب مردم وقتی برای بار اول به استانبول می‌روند خیابان‌های سنگ فرش شده جذاب با دسته‌های کبوتر را در ذهن دارند. البته این‌ تصورات نادرست هم نیست.
در استانبول جاهای دیدنی منحصر به فردی وجود دارد که با رفتن به آن‌ها می‌توانید اوقات شگفت‌انگیزی را تجربه کنید. ما در اینجا به جاهایی اشاره می‌کنیم که به یادماندنی‌ترین لحظات سفرتان را می‌سازند.

 

سواری در قایق‌های گردشی

 

سواری در قایق‌های گردشی

 

در ردیف یکی از ملزمات سفر به استانبول سواری در کروز‌ها و قایق‌های گردشی است که هر مسافری در دفعه اول سفر خود به استانبول باید آنجام دهد. شما در این قایق‌های سفید و یا کشتی‌های مسافربری به دور از ادحام بر روی صندلی خود می‌نشینید و از تماشای دریای آبی، مناظر شهر و افق بی‌نهایت لذت می‌برید.
باد در بین موهایتان می‌وزد و حس آرامش‌بخشی را به شما تزریق می‌کند که تا پایان روز با شما خواهد ماند. اگر بخواهید هزینه بیشتری کنید می‌توانید در کروزها ناهار و یا شام شرکت کرده و ضمن خوردن غذاهای خوشمزه از تماشای مناظر اطراف خود هم لذت ببرید.

 

صبح زود

 

صبح زود

 

در ساعات ابتدایی صبح قبل از اوج شلوغی و ترافیک، آرامش و سکوت دلخواهی در خیابان‌ها حکم‌ فرماست که شما را به خلسه می‌برد. اگر سحرخیز هستید می‌توانید قدم زنان در هوای دل‌انگیز اول صبح به قدم‌زنی بروید و حتی طلوع خورشید را در بسفور به تماشا بنشینید. یا می‌توانید دو فعالیت را با هم ترکیب کرده و گردش پای پیاده خود را به قایق‌سواری بدل کنید. به عبارتی وقتی اغلب مسافران ساکن در استانبول خواب صبحگاهی می‌کنند شما دو تجربه جذاب  به یادماندنی در ذهن خود به ثبت رسانده‌اید.

 

زنگ چای

 

زنگ چای

 

استانبولی‌ها سنت دیرینه نوشیدن چای را با خودشان در دوره مدرنیته آورده و به عنوان بخش لاینفکی از فرهنگ خود حفظ کرده‌اند. بنابراین با دیدن باغ‌های چای و مردمی که آسوده زیر درختان سرسبز چای می‌نوشند  یا دست فروشان چای اصلا تعجب نکنید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در اوقات بیکاری خود به یکی از این باغ‌های زیبای چای بروید و فنجانی چای قند پهلو سفارش دهید.
در بیشتر این کافه‌ها در کنار چای خوشمزه‌های ترکی همچون باقلوا و باسلوق هم سرو می‌شود. این باغ‌های چای راهی عالی برای خنک شدن در تابستان محسوب می‌شوند. زیرا عموم این‌ها بر روی تپه‌ها و یا خیاط خلوتی پر درخت برپا شده‌اند.

 

طلوع و غروب آفتاب

 

طلوع و غروب آفتاب

 

خورشید در سراسر دنیا به یک اندازه می‌تابد و غروب در همه جا یکسان اتفاق می‌آفتد اما در استانبول طلوع و غروب آفتاب نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. خورشید در استانبول تنها روز را تنظیم نمی‌کند بلکه لحظه‌های جادویی شهر را رقم می‌زند.
بسیاری از مشتاقان و عاشقان به انتظار می‌مانند تا درخشش انوار خورشید بر سطح را شاهد باشند. در همین راستا تماشای غروب خورشید و روشن شدن چراغ‌های زرد و نارنجی لحظات بسیار خیره‌کننده و رمانتیکی را خلق می‌کند. مخصوصا تماشای غروب خورشید از بسفور، گالاتا و ایاصوفیه می‌تواند زیباتر از هر جای دیگری باشد.
اگر از لحاظ هزینه‌های اضافی محدودیت ندارید می‌توانید در کروز غروب آفتاب همراه با شام شرکت کنید و منظره شگفت‌انگیز و دیدنی بسفور را از وسط آب به تماشا بنشینید و در عین حال غذایی لذیذ نوش جان کنید.

 

بام استانبول

 

بام استانبول

 

در سراسر شهر تپه‌های مرتفعی وجود دارند که مسیر پیاده‌روی آن‌ها به بالا خود فعالیت و چالشی جذاب محسوب می‌شوند. شما می‌توانید از این تپه‌ها بالا بروید و از تماشای مناظر طول مسیر لذت ببرید. وقتی به بالا برسید بخش‌های وسیعی از شهر زیر پای شما نمایان خواهد شد. جدا از مناظر پانورامای زیبایی که مقابل چشمان‌تان به نمایش در می‌آیند این مناطق عموما برای عکاسی هم به شدت مورد استقبال علاقه‌مندان قرار می‌گیرند.
رفتن به این تپه‌ها در زمره کارهای مورد علاقه زوج‌ها به عنوان فعالیتی رمانتیک هم در نظر گرفته می‌شود. از مهم‌ترین این نقاط می‌توانیم به تپه‌های جهانگیر، اتیلر، و بیکز اشاره کنیم که تنها نقاط شهر نیستند اما اولین جاهایی هستند که به ذهن هر کسی خطور می‌کنند. با تمام توضیحاتی که دادیم، به هر قصد و منظوری که از این تپه‌ها بازدید می‌کنید به هر حال فراموش کردن زیبایی آن‌ها به سادگی اتفاق نمی‌افتد.

 

بازار کادیکوی استانبول؛ از کتاب‌های قدیمی تا کیف و کفش‌های برند

 

قهوه‌خانه‌ها

 

قهوه‌خانه‌ها

 

در فرهنگ استانبول قهوه‌خانه‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند. در فضای آن‌ها میزهای طولانی قرار داده شده که دوستان صمیمی دو طرف آن می‌نشینند و ضمن گفت و گو از خوردن انواع مزه‌های ترکی و نوشیدنی لذت می‌برند. شما با رفتن به قهوه‌خانه‌ها می‌توانید فرهنگ معاشرت و مهمان‌نوازی ترکی را از نزدیک ببینید.

مطالب مرتبط