جنگل بلگراد؛ بهشت سبز استانبول برای گردشگران

تور استانبول فقط سفری برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی، سازه‌های مدرن، پارک‌ها و مراکز تفریحی و مال‌ها و بازارهای بزرگ نیست. این شهر رنگارنگ طبیعت زیبایی دارد اما این گنج خفته در دل ترکیه، آنطور که باید برای همه گردشگران معرفی نشده است. جنگل بلگراد بخشی از همین گنجینه طبیعی استانبول است.

 

موقعیت جغرافیایی

 

موقعیت جغرافیایی

 

جنگل بلگراد یکی از دست‌نخورده‌ترین جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی شهر استانبول است. شاید برای‌تان باورکردنی نباشد اما اگر مسافر تور ترکیه هستید، خوب است بدانید که پارک بلگراد با طبیعت بکر و حیات‌وحش حیرت‌انگیزش تنها ۱۵ کیلومتر از شمال غربی استانبول فاصله دارد.

 

پاتوق تابستانی امپراتوری عثمانی‌ها

 

پاتوق تابستانی امپراتوری عثمانی‌ها

 

در دوران امپراتوری عثمانی، آب و هوای مطبوع جنگل بلگراد نظر سلاطین این خاندان را به خود جذب کرد. جنگلی که امروز تنها پنج هزار و ۴۰۰ هکتار مساحت دارد، در دوره عثمانی‌ها یک جنگل وسیع بود که حدود ۱۳ هزار هکتار مساحت داشت.

این جنگل، که به پاتوقی برای استراحت و تفریح برخی از خاندان عثمانی شهرت یافته بود، در دوره سلطان سلیمان، به عنوان منبع اصلی تامین آب برای شهر استانبول انتخاب شد.

اگر دوست دارید از این برنامه آمایشی عثمانی‌ها، اطلاعات بیشتری داشته باشید، با سر زدن به جنگل بلگراد می‌توانید از سیستم آب‌رسانی که بر پایه استفاده از قنات‌ها ساخته شده بود، بازدید کنید.

علاوه بر این برای مدیریت منابع آبی این جنگل و رساندن آن به شهر در حال توسعه استانبول، با استفاده از کانال‌کشی، آب زلال چشمه‌‌ها و رودخانه‌‌های فراوان جنگل بلگراد به سوی استانبول هدایت شده بود. با رشد جمعیت استانبول که در دوره عثمانی به رونق زیادی دست یافته بود، سدسازی در جنگل و در مسیر این رودها هم آغاز شد.

 

گونه‌های گیاهی جنگل بلگراد

 

گونه‌های گیاهی جنگل بلگراد

 

 1. درخت بلوط
 2. درخت توس شرقی
 3. درخت ممرز
 4. درخت شاه ‌بلوط آناتولی

 

گونه‌های جانوری جنگل بلگراد

 

گونه‌های جانوری جنگل بلگراد

 

به طور کلی ۱۸ نوع پستاندار و بیش از ۷۱ گونه‌ پرنده در این جنگل بکر زندگی می‌کنند. در حال حاضر شکار پرندگان و حیوانات در این جنگل ممنوع شده است که همین قانون به حفظ گونه‌های جانوری و رشد دوباره گونه‌های در حال انقراض، منجر شده است.

برخی از حیوانات و جانورانی که ممکن است در این جنگل یا در حوالی آن ببینید:

 1. روباه‌
 2. گرگ‌
 3. گراز وحشی
 4. آهو
 5. راسو
 6. مار و قورباغه

 

مسیر اختصاصی برای پیاده‌روی در جنگل

 

مسیر اختصاصی برای پیاده‌روی در جنگل

 

در جنگل بلگراد، مسیر ویژه‌ پیاده‌روی برای کسانی که دوست دارند مدتی در این جنگل زیبای گردشگری وقت بگذرانند، در نظر گرفته شده است. پس اگر اهل ورزش و پیاده‌روی هستید یا دوست دارید در دل یک جنگل ناشناخته ماجراجویی کنید، حتما از این مسیر زیبا عبور کنید.

طول این مسیر حدود پنح و نیم کیلومتر است.
در این راه ویژه پیاده‌روی، تجهیزات ورزشی هم برای طبیعت گردان ورزشکار در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، راه ویژه پیاده‌روی در جنگل بلگراد، شما را به مسیری هدایت می‌کند که در آن می‌توانید چشمه‌های زیادی را تماشا کنید.

 

فضای ویژه برای پیک نیک طبیعت‌گردان

 

فضای ویژه برای پیک نیک طبیعت‌گردان

 

در جنگل بلگراد، هفت منطقه برای پیک نیک در نظر گرفته شده است که در این منطقه‌های ویژه امکانات رفاهی مانند سرویس‌های بهداشتی، استراحتگاه، کافه و بوفه‌های نوشیدنی فراهم شده است. همچنین در صورتی که قصد دارید بساط کباب راه بیاندازید می‌توانید از امکاناتی که برای شما در نظر گرفته شده است استفاده کنید.

جالب است بدانید که در سال ۱۹۵۶ برای نخستین بار منطقه‌ای ویژه برای گردشگران خارجی در این جنگل اختصاص پیدا کرد. این فضا که در نزدیکی چشمه نست قرار دارد روزگاری تنها فضایی بود که گردشگران می‌توانستند در آن تفرج کنند.

 

اطلاعات تور‌های کروز سواری در تنگه بسفور؛ استانبول

 

بهترین زمان برای بازدید از پارک بلگراد

 

بهترین زمان برای بازدید از پارک بلگراد

 

تابستان بهترین فصل برای بازدید از این جنگل بکر است. در فصل تابستان، به خاطر گرم شدن هوای نقاط دیگر منطقه، حیوانات، گونه‌های جانوری و پرندگان گوناگونی به این جنگل پناه می‌آورند تا از سایه و هوای نسبتا خنک آن بهره‌مند شوند. پس اگر علاقمند هستید که شانس بیشتری برای دیدن گونه‌های مختلف داشته باشید، حتما فصل تابستان را برای بازدید از این جنگل انتخاب کنید.

اما اگر دوست دارید در یک فضای آرام، مدتی را به ریلکس کردن بپردازید، بهتر است در فصل پاییز به جنگل بلگراد سفر کنید تا بتوانید از سکوت و آرامش فضای جنگل لذت ببرید.

 

قوانینی که باید پیش از دیدن جنگل بلگراد بدانید

 

قوانینی که باید پیش از دیدن جنگل بلگراد بدانید

 

 1. شکار: شکار در منطقه بلگراد کاملا ممنوع است چرا که این منطقه به شدت تحت نظارت سازمان‌های زیست محیطی کشور ترکیه است.
 2. پارکینگ: برای پارک خودرو در روزهای تعطیل یعنی روزهای شنبه و یکشنبه باید ۱۱ لیر هزینه پارکینگ پرداخت کنید.
 3. پارکینگ: برای روزهای دیگر هفته، هزینه استفاده از پارکینگ تنها پنج لیر است.
 4. ورودی: اگر بدون خودروی شخصی و به صورت پیاده از این جنگل بازدید کنید، نیازی به پرداخت ورودی ندارید.

 

تماشای بازی رنگ و نور بر روی پل ۱۳۰ میلیون دلاری استانبول

 

دسترسی به جنگل بلگراد در استانبول

 

دسترسی به جنگل بلگراد در استانبول

 

همانطور که گفتیم جنگل بلگراد تنها ۱۵ کیلومتر با شهر استانبول فاصله دارد پس اصلا برای رسیدن به این سرزمین سبز بکر، نگران نباشید.

 1. تاکسی یا کرایه خودرو: اگر با خانواده خود سفر می‌کنید یا قصد دارید با دوستان‌تان به این جنگل بروید، بهترین وسیله نقلیه پیشنهادی برای شما استفاده از تاکسی یا کرایه خودرو است.
 2. اتوبوس: برای اینکه بتوانید با وسایل نقلیه عمومی خودتان را به این جنگل برسانید، باید در میدان تکسیم به اتوبوس‌های خط ۴۲ سوار شوید.
 3. تورهای گردشگری: اگر دوست دارید با تورهای گردشگری شهری همراه شوید، می‌توانید از راهنمای تور یا هتل خود درخواست کنید تا شما را به این تورها معرفی کنند.

مطالب مرتبط