اشتباهات رایج گردشگران در استانبول

استانبول شهری کاملا شگفت‌انگیز با چند فرهنگ و ادیان مختلف است که در همان لحظه اول قادر است هر گردشگری را در تور استانبول شیفته خود کند. این شهر دارای فضایی پر جنب و جوش، غذای خوشمزه، تاریخ و فرهنگی غنی و جالت توجه است. هر توریستی نیز می‌تواند دلایل و علایق خودش را در سفر به این شهر پیدا کرده و برای بازدیدای آتی برنامه‌ریزی کند.
با این همه استانبول هم مانند هر جایی از دنیا بایدها و نبایدهایی دارد بهتر است آن‌ها را رعایت کنید. ما در اینجا به بررسی کارهایی که باید از انجام‌شان دوری کنید می‌پردازیم.

 

 

در نزدیکی جاذبه‌های اصلی اقامت نکنید

 

 

در نزدیکی جاذبه‌های اصلی اقامت نکنید

 

 

درست است که شما هم همچون دیگر توریست‌ها دوست داشته باشید در مناطق اصلی گردشی مثل سلطان احمد اقامت داشته باشید و بخواهید نزدیک مسجد آبی و یا میدان تقسیم و خیابان استقلال باشید و مردم محلی و گردشگر را در یک قاب ببینید.
اما به نظر ما جایی مثل فاتح جای مناسب‌تری برای اقامت است. زیرا شما در عین حال این که خیلی از جاذبه‌های اصلی دور نیستید، از شلوغی‌های بیش از حد جاهایی مثل استقلال به دور هستید. به علاوه اقامت در محله‌های دورتر ارزان‌تر از بودن در جایی مثل سلطان احمد برایتان تمام می‌شود.

 

 

در استقلال سوار ترموا نشوید

 

 

tram

 

 

همه گردشگران دوست دارند سوار ترموای تاریخی خیابان استقلال شوند اما این روش خیلی خوبی برای دیدن استقلال نیست مخصوصا وقتی که قطار پر از مردم است و به زور می‌توان از دیدن بیرون لذت برد.
بنابراین اگر دوست دارید استقلال را کشف کنید از خیر سوار شدن بگذرید. روراست هم باشیم بیشتر توریست‌ها نیز به گرفتن عکس مقابل قطار اکتفا می‌کنند. اما اگر خسته شدید و می‌خواهید زیرچشمی مغازه‌ها را از نظر بگذرانید راه خوبی به نظر می‌رسد. اگر فرصت داشتید سری به این بهترین نقاط استانبول برای خوردن برانچ بزنید. 

 

 

در استقلال خرید نکنید

 

 

در استقلال خرید نکنید

 

 

مورد بعدی در مورد استقلال، این که بهتر است در این خیابان خرید نکنید. البته که می‌دانیم خرید در استقلال یکی از توریستی‌ترین فعالیت‌ها در این منطقه است اما چون بیشتر فروشگاه‌ها لوکس و برند هستند قیمت‌ها اصلا ارزان نیستند. شما در این خیابان می‌توانید برندهای اروپایی معروف همچون مانگو، برشکا، H & M، و همچنین برندهای برجسته ترکی را پیدا کنید. اگر به دنبال خرید هستید توصیه می‌کنیم به بازارها و مراکز خرید بروید که قیمت‌ها پایین‌تر هستند.

 

 

هر چیزی که در بازارها می‌بینید را نخرید

 

 

بازار مصری

 

 

بازار مصری و گرند بازار بسیار بزرگ و جذاب هستند و محصولات و اجناس زیادی برای عرضه به مردم دارند. صد البته گردش در چنین مناطقی بسیار پرهزینه خواهد زیرا حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید اما از لحاظ ذهنی درگیر می‌شوید و بی‌رویه خرید می‌کنید. اضافه کنیم که قیمت‌ها در این بازارها ارزان هم نیستند پس گول نخورید.
اگر می‌خواهید غذاهای ترکی و یا چای بخرید توصیه می‌کنیم به سوپرمارکتی‌های محل سر بزنید و یا سراغ رستوران‌های محلی بروید. البته طبق قول محلی‌ها چای Çaykur در بازار مصری ارزان‌تر از گرند بازار به فروش می‌رسد.

 

 

دهکده Garipce، منطقه‌ای زیبا در نزدیکی استانبول

 

 

بدون چانه‌زنی در بازارها خرید نکنید

 

 

بدون چانه‌زنی در بازارها خرید نکنید

 

 

چانه‌زنی در بازارها واقعا مهم است زیرا شما می‌توانید با این شیوه واقعا قیمت‌ها را پایین بیاورید و خرید بهتری داشته باشید. حقیقت اینست که حتی اگر بگوییم غذاها را از رستوران‌ها و مغازه‌های محلی بخرید اما اقلام دیگر را نمی‌توان در اینجاها تهیه کرد. چیزهایی مثل روسری‌های زیبا و رنگی و عینک‌های آفتابی در بازارها یافت می‌شوند. شک نکنید فروشنده قیمت بسیار گران‌تر از واقعیت به شما می‌گوید. باید بگویید قیمت خیلی بالاست، در قدم بعدی فروشنده قیمت‌ها پایین‌تر می‌آورد شما باید بگویید هنوز گران است و بعد عقب‌نشینی کنید. آن‌ها معمولا کوتاه می‌آیند و با شما به قیمتی متعادل‌تر به توافق می‌رسند.

 

 

از امتحان کردن غذاهای خیابانی واهمه نداشته باشید

 

 

امتحان کردن غذاهای خیابانی

 

 

ترکیه غذاهای شگفت‌انگیز زیادی دارد که برای امتحان کردن‌شان لازم نیست حتما به رستوران بروید. بنابراین از کومپیرهای خوشمزه که با سیب زمینی شکم پر درست می‌شوند امتحان کنید و یا بالیک اکمک که ماهی همراه با پنیر است بخرید. اگر از طرفداران فست فود هستید پس از تامبیک که شبیه به همبرگر است خیلی خوشتان خواهد آمد. سیمیت و آبمیوه‌های تازه خیابانی هم جای خودشان را دارند. فروشندگان خیابانی در استانبول، همه جا هستند و از لحاظ گرسنگی هرگز به مشکل برنخواهید خورد بنابراین نترسید و از انواع مختلف آن‌ها امتحان کنید.

 

 

 

همه جا را پای پیاده نگردید

 

 

پای پیاده نگردید

 

 

وقتی روی نقشه به جاهای دیدنی نگاه می‌کنید به نظر می‌رسد فاصله آن‌ها واقعا با هم زیاد نیست اما در حقیقت ماجرا خلاف چیزی‌ست که می‌بینید. مثلا وقتی از ییلدیز دیدن می‌کنید بر روی نقشه دلماباغچه خیلی از آن دور به نظر نمی‌رسد اما به ما اعتماد کنید و سواراتوبوس شوید. شاید با پیاده‌روی طولانی مشکل نداشته باشید اما باور کنید برای روزی پر از گردش پیمودن چنین مسیری شما را به دردسر خواهد انداخت و حسابی خسته خواهید شد.

مطالب مرتبط