جاذبه‌هایی برای خوش‌گذرانی اطراف تنگه بسفر؛ استانبول

در سفر با تور استانبول از زیبایی‌های اطراف تنگه بسفور زیاد سخن گفته‌ایم همین‌طور حکایت‌های تاریخی که وجود همین تنگه استراتژیک سرنوشت‌شان را تغییر داده است. اما درباره خود تنگه بسفور چه می‌دانید؟

بسفور یکی از استراتژیک‌ترین راه‌های آبی جهان است؛ البته پس از در نظر گرفتن تنگه هرمز در ایران! این تنگه که درست در میان دریای سیاه و دریای مرمره واقع شده است، دو قاره آسیا و اروپا را به یکدیگر وصل می‌کند. طول تنگه بسفور از سمت شمال به جنوب ۳۲ کیلومتر است و عرض تنگه از نیم کیلومتر تا سه کیلومتر متغیر است.

این تنگه هنوز هم یکی از پر رفت و آمدترین کانال‌های آبی حمل‌و‌نقل بازرگانی دنیاست.  اما از ویژگی‌های راهبردی و ترانزیتی تنگه بسفور که بگذریم، این قسمت بهشتی از استانبول، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری برای مسافران تور ترکیه است.

 

 کشتی سواری

 

 

bosphorus-strait-cruzes

 

 

اگر به خاطر توری که انتخاب کرده‌اید، محدودیت زمانی دارید، بازهم دیدن تنگه زیبای بسفور را از دست ندهید. در این شرایط اگر بخواهید وضعیت کلی تنگه را ببینید، بهترین پیشنهاد برای شما کشتی‌سواری با کروزهای اطراف تنگه است!

با سوار شدن به این کشتی‌های کروز، تنها دو ساعت زمان نیاز دارید تا بتوانید نگاهی به همه زیبایی‌ها و نمای شهری اطراف تنگه بیاندازید. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید عده زیادی از شهروندان استانبول، به طور روزانه برای رفت و آمد به محل کار خود یا سر زدن به قسمت‌های مختلف شهر از این کشتی‌ها استفاده می‌کنند. درست مانند یک وسیله حمل و نقل عمومی.

 

 

تماشای بازی رنگ و نور بر روی پل ۱۳۰ میلیون دلاری استانبول

 

 تور کشتی

 

 

 تور کشتی

 

 

علاوه بر این می‌توانید پیش از سفر با آژانس مسافری که تور خود را از آن دریافت کرده‌اید، درباره تورهای کشتی استانبول راهنمایی بگیرید. در غیر این‌صورت کافی است از راهنمای هتل خود بخواهید درباره تور‌های کشتی گردشگری بسفور برای‌تان توضیح دهد تا بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

این تورهای گردشگری کشتی هم در روز و هم در شب برگزاری می‌شود. برنامه شب‌های کشتی کروز، اصولا برنامه سرگرم‌کننده‌تری است و نمای متفاوتی از شب‌های استانبول به شما نشان خواهد داد. این برنامه‌ها در بیشتر موارد شامل یک شام مفصل و موسیقی زنده است.

پس اگر می‌خواهید در آرامش نمای روز استانبول را تماشا کنید و از سکوت و صدای آب لذت ببرید، بهتر است یا با کشتی‌‌های اتوبوسی استانبول از این تنگه بازدید کنید و یا تورهای آرام‌تر گردشگری را انتخاب کنید.

 

 

 پیاده روی در حوالی تنگه بسفور

 

 

 پیاده روی در حوالی تنگه بسفر

 

 

هرچه قدر هم که سوار با کشتی بر روی تنگه بسفور حرکت کرده باشید، نمی‌توانید پیاده‌روی در نزدیکی و در محله‌های اطراف تنگه بسفور را فراموش کنید. مطمئن باشید که یک پیاده‌روی شبانه در اطراف تنگه بسفور می‌تواند بخشی از زیباترین خاطرات تور استانبول شما باشد.

 

 

تور استانبول و تجربه یک تابستان به یاد ماندنی در ساحل فلوریا

 

 

رستوران گردی و کافه بازی

 

 

رستوران گردی و کافه بازی

 

 

در اطراف تنگه زیبای بسفور، کافه‌ها و رستوران‌های متنوعی خواهید دید که هم غذاهای سنتی ترکیه را سرو می‌کنند و هم انواع دسرها و نوشیدنی‌های کافه‌ای.

اگر طرفدار غذاهای خیابانی هستید به محله اورتاکوی در کنار تنگه بسفور سری بزنید چراکه آوازه این غذاهای سنتی، گردشگران زیادی را به این منطقه آورده است.

اهل رستوران‌ها و کافه‌های لوکس هستید؟ به محله ببک بروید تا علاوه بر میل کردن یک غذای با کیفیت یا غذاهای دریایی در محیطی آرام از تماشای نمای زیبای تنگه بسفور لذت ببرید.

اگر هم هنگام پیاده‌روی عصرگاهی یا پس از شام خود خسته شدید می‌توانید در کافه‌های زیبای ببک، خودتان را به سرو یک چای ترکی، یک سوپ داغ و یا یک دسر سرد مهمان کنید.

 

 

تاریخ‌گردی و بازدید از جاذبه‌های گردشگری سازه‌ای

 

 

تاریخ‌گردی و بازدید از جاذبه‌های گردشگری سازه‌ای

 

 

هنگامی که شما هم سری به تنگه بسفور بزنید احتمالا به شاهان و سلطان‌هایی که در دوره‌های مختلف در استانبول قدرت را به دست داشته‌اند، حق‌ می‌دهید که کاخ‌ها و اقامتگاه‌های خود را در نزدیکی این بهشت طبیعی بنا کنند.

به همین دلیل هم در دوه فرمانروایی عثمانی‌ها، حاشیه تنگه بسفور به محلی برای بنا کردن کاخ‌های شکوهمند برای خانواده سلطنتی و خانه‌های رویایی برای افرادی که در رده‌های پایین‌تر اما نزدیک به خانواده سلطنتی قرار می‌گرفتند، تبدیل شد.

کاخ بیلربی یکی از این بناهای با عظمت است که به عنوان اقامتگاه تابستانی پادشاهان ساخته شده بود. کاخ دلمه باغچه و مجموعه کاخ‌های توپکاپی هم دو مورد دیگر از این یادگارهای دوره شکوفایی عثمانی در استانبول هستند.

 

 

راه‌های دسترسی به تنگه بسفور برای گردشگران تور ترکیه

 

 

راه‌های دسترسی

 

 

بیشتر مسافرانی که با تور ترکیه به استانبول سفر کرده‌اند، می‌دانند که حدود ۸۰ درصد از هتل‌هایی که محل اقامت ایرانی‌ها هستند، در نزدیکی میدان تکسیم واقع شده‌اند.

آسان‌ترین راه برای رسیدن به تنگه بسفور اگر میدان تکسیم و خیابان استقلال، استفاده از مترو است. اگر هم اهل قدم زدن هستید می‌توانید در امتداد استقلال تا تنگه را قدم بزنید و از فروشگاه‌ها و ساختمانهای خیابان دیدن کنید. 

برای رسیدن به محله اورتاکوی از حوالی میدان تکسیم، از خط ۴۲ به سمت بشیکتاش بروید، در ایستگاه بشیکتاش پیاده شوید و با یک پیاده‌روی ده دقیقه‌ای به اورتاکوی برسید.

اگر می‌خواهید اسکله امین اونو تنگه بسفور را ببینید، از ایستگاه متروی تکسیم به ایستگاه کاباتاش بروید و سپس با تراموای T1 خودتان را به مقصد برسانید.

مطالب مرتبط