سرزمین هزار توی غارهای اسرارآمیز؛ گرجستان

غارهای طبیعی و شهرهای غاری باستانی، بخشی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گرجستان برای طبیعت‌گردان و گردشگران علاقمند به تاریخ است که آن‌ها را با تور گرجستان به این سرزمین چندفرهنگی کشانده است. این شهرهای غاری و غارها، که گنجینه‌های تاریخی در میان مردم گرجستان جایگاه ویژه‌ای دارند و افسانه‌ها و ماجراهای زیادی درباره آن‌ها وجود دارد.
از غارهای شناخته‌شده‌ گرجستان، مانند پئومتوس و ملوری که بگذریم، شهرها و صومعه‌های غاری فراوانی در این کشور کوهستانی قرار دارند، که گردشگران اندکی، نام‌شان را شنیده‌اند. این غارهای مرموز شما را به یک سفر تاریخی فراموش نشدنی خواهند برد.

 

شهر غاری واردزیا (Vardzia)

 

 

شهر غاری واردزیا (Vardzia)

 

 

واردزیا، یک اعجاز معماری است که در ۱۳ طبقه و با سه هزار اتاق ساخته شده است. این مجموعه، در جنوب گرجستان، در دامنه کوه اروشیتی قرار گرفته است. قدمت این شهر، به نیم دوم قرن دوازدهم میلادی می‌رسد. معماری آن بنا تا حدی اعجاب انگیز است که افسانه‌های درباره کمک‌های الهی برای بنا کردن آن، ساخته شده است. بر اساس این افسانه‌ها، انسان‌ها این شهر را بر روی زمین بنا کرده‌اند و سپس با کمک خدایان، آن را به دامنه کوه انتقال داده‌اند.
این شهر غاری شگفت‌انگیز در دوره حکومت ملکه‌ای به نام تامار، در امتداد صخره‌های نامسطح ساخته شده است و شامل مجموعه بی‌نظیری از نقاشی‌های دیواری است. در میان این غارها، یک کتیبه باستانی هم کشف شده است که اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تاریخ‌شناسان می‌گویند
حفاری‌هایی که در دوره شوروی در این منطقه انجام شد، نشان می‌دهد که واردزیا در طول عصر برنزی ساخته شده است. نکته جالب‌تر آنکه در این شهر باستانی، یک شبکه آبیاری پیشرفته کشف شده است، که در دوران خود یک دستاورد اعجاب انگیز به شمار می‌رود.

 

 

آشنایی با بزرگ‌ترین شهرهای گرجستان

 

 

آپلیستسیخ (Uplistsikhe)

 

 

آپلیستسیخ (Uplistsikhe)

 

 

آپلیستسیخ یکی از بزرگترین شهرهای غاری جهان است که شما را به سفر در تاریخ دعوت می‌کند. این شهر غاری باستانی، در ساحل سنگی رودخانه مکتوری در حدود ۱۵ کیلومتری شرق شهر گوری ساخته شده است و قدمت آن به دوران پیش از میلاد باز می‌گردد. این شهر بین قرن ۶ پیش از میلاد و قرن ۱۱ میلادی، یکی از مهم‌ترین مراکز سیاسی، مذهبی و فرهنگی بود، تا آنکه در قرن سیزدهم با حمله مغول‌ها نابود شد.
نام دشوار این شهر باستانی، به معنای خدای قلعه است. موقعیت استراتژیک این شهر، سبب شده بود که در سال ۶۴۵ میلادی،  آپلیستسیخ به عنوان اقامتگاهی برای پادشاه در نظر گرفته شود و علاوه بر آن در دوره‌های تاریخی گوناگون، یک مرکز تجاری محسوب می‌شد چراکه بیشتر کاروان‌های تجاری که راهی اروپا بودند از این منطقه گذر می‌کردند.
اکثر بخش‌های این شهر به صورت غار به همدیگر متصل هستند. در برخی سازه‌های بزرگ‌تر، سقف‌ها با تونل‌هایی از جنس سنگ به هم متصل شده‌اند. این شهر باستانی از سنگ و آجر ساخته شده است و در کاوش‌های باستانی، انواع جواهرات طلا، نقره، برنز و نمونه‌هایی از مجسمه‌های سرامیک کشف شده است که اکنون در موزه ملی تفلیس حفاظت می‌شوند.

 

 

منحصر به فردترین مناطق زیبا در گرجستان

 

 

صومعه داویت گارجی (Davit Garedji)

 

 

صومعه داویت گارجی (Davit Garedji)

 

 

اگر به فیلم‌های ترسناک علاقمند هستید، حتما بازدید از این مجموعه صومعه‌ها را که به صورت یک شهر در کنار هم قرار گرفته‌اند را در برنامه تور گرجستان خود جای دهید. با ورود به این منطقه شما تصور می‌کنید که به سمت یک دشت خالی از تمدن پیش می‌روید اما ناگهان سرزمینی از سنگ‌های دره‌ای پیش روی‌تان ظاهر می‌شود.
قدمت مجموعه صومعه‌‌های داویت گارجی به قرن ششم میلادی باز می‌گردد که نام خود را از یکی از پادشاهان معروف گرجی گرفته است. این پادشاه در یک غار طبیعی در میان صحرا زندگی می‌کرد اما تصمیم گرفت در میان این غار گسترده، شهری بنا کند تا دین مسیحیت را در آن گسترش دهد.
این مجموعه صومعه در سال ۱۲۶۵ میلادی توسط مغولان نابود شده اما در قرن چهاردهم آن را احیا کردند و اندکی بعد در سال ۱۶۱۵ سربازان شاه عباس آن را تخریب کردند. پس از آن هم ارتش شوروی از این منطقه برای تمرین نظامی استفاده می‌کرد که آسیب‌های زیادی به این منطقه باستانی زده است.
با این حال با ورود به این غارهای شگفت‌انگیز نقاشی‌هایی بر روی دیوارها خواهید دید که شما را متعجب می‌کند. نکته جالب این‌جاست که گردشگران برای بازدید از این غار، باید پوشش مناسب داشته باشند یعنی پوشیدن شال یا روسری برای زنان و شلوار بلند برای مردان الزامی است.

 

 

غار ساتاپلیا (Sataplia)

 

 

غار ساتاپلیا (Sataplia)

 

 

بازدید از غار باستانی ساتاپلیا به شما فرصت می‌دهد تا رد پای دایناسورهای قدیمی را ببینید. این ردپاها در سال ۱۹۳۵ میلادی کشف شدند و پس از آن برای حفاظت از این منطقه برنامه‌ریزی کردند. برای بازدید از این ردپاها باید از پله‌های آهکی وارد یک فضای محصور شوید و بعد می‌توانید ردپاهایی از هفت گونه دایناسور که قدمتشان به ۱۶۵ میلیون سال می‌رسد را ببینید.
در ابتدای ورود به غار، حتما مسحور نورپردازی و موسیقی عجیبی خواهید شد که از شما استقبال می‌کند. علاوه بر این می‌توانید از یک موزه ساده اما بسیار جالب دیدن کنید که در آن اسکلت دایناسورهای کشف شده در این منطقه به نمایش گذاشته شده یا بازسازی شده است.
این غار در غرب گرجستان، در نزدیکی غار مشهور پرومتئوس و حدودا در شش کیلومتری کوتایسی قرار گرفته است. منطقه ساتاپلیا، در واقع یک پارک بزرگ است که در میان جنگل‌های انبوه شما را به سوی غارهای شگفت‌انگیز راهنمایی می‌کند.

 

مطالب مرتبط