گرجستان؛ نامزد‌های دریافت جایزه معماری میس ون دو روه در سال ۲۰۱۹

جایزه دو سالانه اروپایی معماری اولین بار در سال ۱۹۸۷ به رسمیت شناخته شده و از آن زمان تا کنون بین برجسته‌ترین معماری‌ها جوایزی در سراسر دنیا اهدا کرده‌ است. جایزه لودویگ میس ون دو روه با هدف بالا بردن سطح اطلاعات معماری حرفه‌ای و معرفی تکنیک‌های جدید برگزار می‌شود. در جشواره سال ۲۰۱۹، با نظر ۷۶ کارشناس مستقل، انجمن معماری ملی و کمیته مشورتی جایزه، بین ۳۲۳ اثر از ۲۳۸ شهر در ۳۸ کشور، انتخاب خواهند شد که ۸ سازه گرجستانی خودشان را نامزد دریافت این جایزه کرده‌اند. در تور گرجستان می‌توانید از این سازه‌های زیبا دیدن کنید.

 

 

شکولیتی؛ Black Sea Arena By Drei Architekten

 

 

Black Sea Arena By Drei Architekten

 

 

بلک سی آرنا سازه‌ای چند کاره برای برگزاری مراسم‌های مهم، کنسرت و نمایش است که در سواحل دریای سیاه گرجستان ساخته شده است. این سازه با سقف مدرن تاشو و فضای باز، نمای بی‌نظیر و کاملا امروزی بیرونی برای توسعه منطقه و گسترش رفت و آمدها میزبانی از مراسم‌ها ساخته شده است. به همین دلیل هم هست که طراحی و ساخت آن از اهمیت بالایی برخوردار بود. این سالن بزرگ و مجهز ظرفیت میزبانی از ۹ هزار نفر را داشته و انتظار می‌رود تا این سازه بخشی از یک پروژه بزرگ‌تر باشد و در آینده محوطه اطراف آن نیز مورد ساخت و ساز قرار بگیرد.

 

 

تفلیس؛ عمارت کلاه فرنگی برای برگزاری مراسم چاچا توسط الکساندر برادسکی

 

 

تفلیس؛ عمارت کلاه فرنگی برای برگذاری مراسم چاچا توسط الکساندر برادسکی

 

 

این سازه دایره‌ای که با بلوک‌های شیشه‌ای و سقف چوبی بلندی ساخته شده در حقیقت در یکی از انبارهای قدیمی تفلیس یافت شد و ایده اولیه پروژه را ارائه داد. مقدار دقیق بلوک‌های شیشه‌ای، ابعاد دیوار دایره‌ای و نسبت‌های کلاه فرنگی را تعریف کرده است. در مرکز این سازه یک شومینه آتش قرار گرفته و با دودکش به فضای بیرون متصل شده است. این سازه بیشتر در فصول پاییز و زمستان، وقتی که هوا سرد است مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار است محوطه اطراف این ساختمان به یک مرکز فرهنگی و غذایی تبدیل شود و میزبان رستوران‌ها، کافه‌ها، موسسات پخت و پز و خیلی چیزهای بیشتری خواهد شد.

 

 

دلایلی برای گذراندن تعطیلات زمستانی در گرجستان

 

 

تفلیس؛ کارخانه تولید کافه توسط جورجی خمالادزه

 

 

 جورجی خمالادزه

 

 

این پروژه یک کارخانه تولید قهوه، بخش اداری و کافی شاپ است که همگی آن‌ها زیر یک سقف سبز و غول پیکر بتنی جمع شده‌اند. این کارخانه در مسیر اتوبانی که به فرودگاه می‌رود و در منطقه‌ای کم توسعه یافته قرار گرفته که اطراف آن را چمنزار و درختان کاج پر کرده‌اند. یک بخش نمایشگاهی کوچک هم از قهوه‌ها وجود دارد که در مسیر فرودگاه اگر فرصت داشتید بازدید از آن خالی از لطف هم نیست.

 

 

تفلیس؛ سالن رقص توسط دیوید گیورگادزه

 

 

تفلیس؛ سالن رقص توسط دیوید گیورگادزه

 

 

سازه‌های این چنینی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. زیرا پیچیدگی و کیفیت معماری، و طرح‌های مدرنی که برای ساخت آن‌ها به کار می‌روند و همچنین تکنینک‌های مدرن فیزیکی به این قبیل ساختمان‌ها وجه، شخصیت و اعتبار می‌بخشند. این سازه جذاب و مدرن با شرکت در این مسابقه می‌تواند چهره گرجستان را در رده ساختمانی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیبایی شناختی ارتقاء دهد. این سالن دقیقا در دامنه تپه و با نمای شهر ساخته شده و با شیشه‌های سراسری‌اش طراوات و زیبایی خاصی به فضا بخشیده است. در خود ساختمان نیز به جز زمین تمرین، جایگاهی برای نشستن تماشاچی نیز در نظر گرفته شده است. این ساختمان در سال ۲۰۱۸ تکمیل و افتتاح شد.

 

 

عبارات ضروری در سفر به گرجستان

 

 

بازار دزرترس

 

 

بازار دزرترس

 

 

یکی از جذاب‌ترین نقاط فرهنگی و بومی تفلیس که می‌تواند به شما در آشنایی بیشتر با مردم بومی عمل کند بازار دزرترس است. در واقع این بازار سرپوشیده با سقف بلند شیشه‌ای و فلزی به عنوان بازار میوه و تره‌بار و عرضه محصولات کشاورزی در تفلیس عمل می‌کند. از دوره شوروی تا سال ۲۰۰۷ محلی برای برگزاری بازار محصولات کشاورزی وجود داشت اما بعد از تخریب آن در سال ۲۰۰۷ اوضاع کمکی تغییر کرد. زیرا این بازار به صورت بازار دستفروشی برگزار می‌شد که ساز و کار درست و قابل قبولی نداشت و از لحاظ بصری هم از زیبایی این شهر در حال توسعه می‌کاست. تا اینکه سرانجام تصمیم برا آن شد تا با ساخت یک محل جدید و کارآمد اوضاع را تغییر دهند. این بازار در شهر قدیمی و جایی به دور از شلوغی قرار گرفته تا با مشکل ایجاد ترافیک و فلج شدن خیابان‌ها روبرو نشود و هم عرضه کننده و هم خریدار به دردسر نیافتد. به همین دلیل یکی از ویژگی‌های مهم و مورد توجه در ساخت این بازار اهمیت پارکینگ و امکان حمل و نقل آسان برای همه بود.

مطالب مرتبط