راهنمای گردشگری در کوتایسی؛ گرجستان

کوتایسی مرکز منطقه امرتی، در حدود سه ساعتی تفلیس قرار گرفته است. کوتایسی در زمره یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور قرار گرفته و سابقا نیز به عنوان پایتخت گرجستان فعالیت می‌کرده است. از همین‌رو شما می‌توانید نقاط تاریخی زیادی در این شهر پیدا کرده و از ردپاهای دایناسور، غارها، کلیساها و چشمه‌های اختصاص داده شده به اسطوره قدیمی یونانی آرگونات‌ها دیدن کنید. اگر با تور گرجستان عنوان مسافری از تفلیس به سفری یک روزه آمده‌اید و وقت زیادی ندارید توصیه می‌کنیم از نقاط زیر بازدید کنید.

 

 

ذخیره طبیعی ساتاپلیا

 

 

ذخیره طبیعی ساتاپلیا

 

 

ساتاپلیا به زبان گرجی یعنی محل عسل، و به سنت جمع‌آوری عسل از زنبورهای ساکن این زیستگاه که در منطقه Tskaltubo و در ۱۲ کیلومتری کوتایسی زندگی می‌کنند اشاره دارد. این ذخیره طبیعی زیبا در دهه گذشته به خاطر رد پای دایناسور و غار سنگ شهرت زیادی پیدا کرده است. این منطقه دارای یک موزه، نقاط دیدنی، کافه تریا و راهروهای شیشه‌ای در طبیعت است.

تور گردشی در ساتاپلیا از غار شروع می‌شود به سمت تپه‌های زیر زمینی ادامه پیدا می‌کند و در نهایت به رد پای دایناسور می‌رسد. این غار ۹۰۰ متر طول، ۱۰ متر ارتفاع و ۱۲ متر عرض دارد. استالاگمیت‌های سبک و استالاکتیت‌ها نیز بر زیبایی این غار افزوده‌اند. حتی اگر گردش در غار باعث وحشت شما می‌شود بازدید از بخش جنگلی و ارتفاعات آن می‌تواند روز شما را تبدیل به ماجراجویی شگفت‌انگیزی کند. بی‌شک دیدن مناظر پانورای تماما سبز در کنار ابرهای سبک یک دست شما را به وجد آورده و حس عکاسی‌تان را برانگیخته می‌کند.

آدرس: M111, Imereti, Georgia

تلفن: +995595086059

 

 

غار پرومتئوس

 

 

غار پرومتئوس

 

 

غار پرومتئوس که به اسم غار کومیستاوی هم شناخته می‌شود، در نزدیکی Tsklatubo، در ۲۰ کیلومتری کوتایسی واقع شده است. این غار که در سال ۱۹۸۴کشف شده است در حال حاضر بین شگفتی‌های برجسته گرجستان قرار دارد. این غار با طیفی از استالاگمیت‌های هزارساله، استالاکتیت‌ها، مرواریدهای غاری، دریاچه‌های زیرزمینی و آبشارهای چشمگیر زیبایی خیره‌ کننده‌ای به خود گرفته است.
در بازدید از این غار حس می‌کنید به دنیای افسانه‌ها قدم گذاشته‌اید. این غار یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های موجود در کشور است که تنها یک دهم آن بر روی گردشگران باز است. مسیر پیاده‌روی ۱۰۶۰متری آن حدود یک ساعت کاوش هیجان‌انگیز به شما تقدیم می‌کند. به علاوه از سال ۲۰۱۲به این طرف یک اسکله قایق‌سواری نیز به این غار اضافه شده که گردشی خیالی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

آدرس: Kumistavi, Imereti, Georgia

تلفن: +995577101417

 

 

گرجستان؛ نامزد‌های دریافت جایزه معماری میس ون دو روه در سال ۲۰۱۹

 

 

کلیسای جامع باگراتی

 

 

کلیسای جامع باگراتی

 

 

کلیسای جامع باگراتی جواهر معماری قرون وسطایی گرجستان است که در قرن یازدهم ساخته شده است. به علاوه این کلیسا یکی از بزرگ‌ترین نقاط مذهبی کشور است که با نمادهای قدیمی گرجستانی تزئین شده است. طراحی داخلی این کلیسا شگفت‌انگیز بوده و دیوارها نیز با نشانه‌هایی از گرجستان قدیم زینت داده شده‌اند. این کلیسای مشهور توسط شاه باگرات سوم ساخته شده و هنوزم با گذشت قرن‌ها نام آن بر کلیسا به قوت خود باقی مانده است.

آدرس: Bagrati Street, Kutaisi, Imereti, Georgia

 

 

صومعه گلاتی

 

 

صومعه گلاتی

 

 

صومعه گلاتی در فاصله کمی از کلیسای جامع باگراتی قرار گرفته است. این صومعه در سال ۱۱۰۶ توسط شاه دیوید چهارم که در تاریخ گرجستان از آن به عنوان دیوید سازنده یاد می‌شود، ساخته شد. این صومعه میزبان مقبره شاه دیوید هم هست. همچنین گلاتی به عنوان یکی از اولین موسسات آموزشی گرجستان نیز شهرت دارد.
در سال ۱۹۹۴، هر دوی این نقاط یعنی بگراتی و گلاتی در یک عنوان به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیدند. شما می‌توانید در این صومعه کاوش کرده و از اطراف آن هم دیدن کنید. این منطقه حس و حال بسیار عجیبی داشته و حواس شما را به سمت فیلم‌های حماسی قرون وسطایی پرت می‌کند. بی‌شک همانند اغلب گردشگران شما نیز محو عکاسی از این مکان خواهید شد.

آدرس: Rd to Gelati Monastery, Motsameta, Georgia

 

 

برجسته‌ترین نقاط گردشگری گرجستان از نگاه مجله جورجین

 

 

ساختمان مجلس

 

 

ساختمان مجلس

 

 

این ساختمان با معماری مدرن و فضایی خودش در کوتایسی قرار گرفته است. طراحی این سازه جذاب و پیشرفه توسط معمار مشهور اسپانیایی آلبرتو دومینگو کابو صورت گرفته است. در واقع این ساختمان به دستور میخل ساکاشویلی رئیس جمهور پیشین گرجستان انجام پذیرفت.
در واقع این ساختمان به دلیل تورهای گردشی روزانه‌ای که در آن هدایت می‌شود در فهرست ما جای گرفته است. شما می‌تانید با پیوستن به یکی از این تورها، به مدت ۶۰ تا ۷۰ دقیقه ساختمان را کاوش کرده و چیزهایی درباره معماری آن یاد بگیرید. شما می‌توانید از اتاق اصلی خود مانند سالن نشست‌های عمومی و اتاق‌های اداری دیدن کرده و در مورد تاریخچه سیستم پارلمانی، ماموریت، ساختار و نقش‌های اعضا چیزهای جالب و مفیدی یاد بگیرید.

آدرس: Road to Gelati Monastery, Motsameta, Imereti, Georgia

تلفن: +995551500385

مطالب مرتبط