عبارات ضروری در سفر به گرجستان

در تور گرجستان باید بدانید که گرجی‌ها به زبان مخصوص خودشان صحبت می‌کنند. اغلب مردم عادی هم از زبان انگلیسی چیزی سر در نمی‌آورند. البته این روزها جوان‌ترها کمی اوضاع را عوض کرده‌اند اما هنوز هم دغدغه اصلی در سفر به این کشور ارتباط برقرار کردن با مردم است. بهترین و کوتاه‌ترین راه برای سفر به چنین نقاطی اینست که خودتان کمی زبان بومی را یاد بگیرید و در طول مدت تعطیلات‌تان به دانش اندک خودتان تکیه کنید.

 

 

سلام و احوال‌پرسی کردن

 

 

hello

 

 

گامارجوبا (ga-mar-jo-ba)، سلام

به طور رسمی از این عبارت برای ورود به جاهای مختلفی از جمله فروشگاه، رستوران، کافه و همچنین ملاقات با یک دوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عبارت در واقع سلام و احوال‌پرسی گرجستانی است.

 

مادلوبا (mad-lo-ba)، ممنونم

وقتی کسی به شما چیزی ارائه می‌دهد و یا تقدیم می‌کند در مقابل شما برای تشکر کردن باید از این عبارت استفاده کنید.

 

آراپریس (ara-pris)، قابل شما را ندارد

در مقابل وقتی کسی از شما سپاسگذاری می‌کند و یا کاری برای شخصی انجام می‌دهید و او از شما تقدیر می‌کند، می‌توانید با استفاده از این عبارت، سپاسگذاری او را قبول کرده و نیت‌ دوستانه‌تان را تحکم ببخشید.

 

کی، آرا (ki / ara)، بله و نه

به عنوان یک توصیه به شما می‌گوییم، هرگاه حس کردید به درستی متوجه منظور فرد مقابل‌تان نمی‌شوید سعی کنید با ابتدایی‌ترین کلمات در برقراری ارتباط همکاری کنید. شما می‌توانید برای تایید و یا تکذیب چیزی که دوست دارید یا ندارید از کی و آرا استفاده کنید.

 

 

یوکاتسراواد (u-kats-ra-vad)، عذرخواهی می‌کنم

 

 

excuse

 

 

اگر پیش آمد و در خیابان خواستید از چند نفری که ایستاده‌اند و صحبت می‌کنند عبور کنید فقط کافیست به آن‌ها بگویید ukatsravad، تا آن‌ها متوجه شوند که قصد دارید از کنارشان عبور کنید. به علاوه شما می‌توانید از این عبارت وقتی به چیزی نیاز دارید برای صدا کردن هم استفاده کنید. مثلا در کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها وقتی نیاز دارید تا توجه پیشخدمت به شما جلب گردد از این واژه استفاده کنید. همچین اگر تصادفا با کسی برخورد کردید هم می‌توانید از این عبارت برای عذرخواهی استفاده کنید.

 

تو شیدزلبا (tu she-id-zle-ba)، خواهش می‌کنم

یکی دیگر از عبارات اساسی که احتمالا در نقاط عمومی همچون رستوران، بازار، فروشگاه و جاهایی از این دست خیلی به شما کمک کند Tu Sheidzleba است. شما می‌توانید در برخورد با طرف مقابل‌تان برای سپاسگذاری و یا قبول حسن رفتارشان از این عبارت استفاده کنید.

 

ور گاویج (ver ga-vi-ge)، متوجه نمی‌شوم / نمی‌فهمم

 

gavige

 

 

هرگاه در صحبت با بومی‌ها دچار مشکل شدید و دیگر چیزی از حرف‌ها را متوجه نشدید تنها با گفتن نمی‌فهمم خودتان را خلاص کنید تا بتوانید با تلاش بهتری ارتباط برقرار کنید.

 

 

سفر به فریبنده‌ترین مناطق گرجستان در زمستان

 

 

ناخوامدیس (na-khvam-dis)، خداحافظ

 

 

ناخوامدیس (na-khvam-dis)، خداحافظ

 

 

وقتی خواستید از رستوران، فروشگاه و جاهایی از این قبیل خارج شوید، با این عبارت از صاحبان آن محل خداحافظی کنید. همچنین برای ترک دورهمی‌های دوستانه نیز از همین کلمه استفاده می‌شود. پس بدون نگرانی از موقعیت‌های مختلف فراوان از این کلمه بهره ببرید.

 

 

نحوه پرسیدن آدرس و جهت‌ها

 

 

welcome

 

 

حمام کجاست؟ (Sa-pir-pa-re-sho sa-daa)

پیدا کردن حمام‌های عمومی در گرجستان کار بسیار سختی است و بهترین کار برای صرفه جویی در وقت پرسیدن آدرس است. حتی گاهی اوقات تشخیص در حمام بین رستران‌ها و کافه‌ها کاری بسیار سخت است. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم حتما برای یافتن سریع‌تر آدرس مورد نظر از کسی سوال بپرسید.

 

مارجونیو، مارتکشنیو (mar-jvniv / mar-tskhniv) به چپ بپیچید، به راست بپیچید

 

 

marjvniv

 

 

وقتی در جایی گم شده‌اید و نیاز دارید که جهت درست را پیدا کنید، وقت کافی ندارید که با بومی‌ها بر سر جهت‌های انگلیسی چانه بزنیدو بنابراین بهترین کار استفاده از عبارات گرجی است. در واقع ایده اصلی آنست که شما بتوانید به چپ بروید و به راست بروید را از هم تشخیص دهید.

 

 

گرجی‌ها چگونه کریسمس را جشن می‌گیرند؟

 

 

چاچره، تسادی (ga-ach-ere/ tsa-di) بایستید، بروید

 

 

gaachere

 

 

وقتی شما از حمل و نقل عمومی مثل اوتوبوس استفاده می‌کنید این خیلی مهم است که بدانید چگونه باید درخواست کنید تا ماشین در محل مورد نظر شما متوقف شود. حمل و نقل اتوبوسی آن‌ها شبیه به سیستم اتوبوس‌رانی نبوده و در اصل ایستگاه‌های تعیین شده وجود ندارند. به جز مسیرهای مرکزی که دارهای استگاه هستند، مسافران می‌توانند در طول مسیر درخواست کنند تا اتوبوس متوقف شود. بنابراین هرگاه به مقصدتان نزدیک می‌شدید از راننده درخواست کنید تا اتوبوس را متوقف کند.

 

 

نلا (ne-la) آرام برانید

رانندگی در گرجستان حالتی دیوانه‌وار داشته و همه می‌خواهند زودتر به مقصدشان برسند. اگر از حمل و نقل عمومی مثل تاکسی استفاده می‌کنید ضروریست که بدانید چگونه از راننده درخواست کنید تا آرام‌تر براند.

مطالب مرتبط