راهنمای گردشگری یک روزه به سیقناقی در نزدیکی تفلیس

سیقناقی شهرستانی بسیار کوچک با ۳ هزار نفر جمعیت است که در استان کاختی قرار گرفته است. این شهر به خاطر استحکامات اطراف شهر از شهرت بالایی برخوردار بوده و به عنوان یکی از مقاصد گردشی در تور گرجستان و بسیار نزدیک به تفلیس شناخته می‌شود.
گرشگران زیادی روزانه به این شهر سر می‌زنند تا به دور از محیط تقریبا مدرن تفلیس، از نقطه‌ای آرام، زیبا و تاریخی دیدن کنند. دولت نیز تمام سعی را کرده تا این شهرستان کوچک را به عنوان نقطه‌ای گردشی وارد صنعت گردشگری کند. اگر مدت طولانی در تفلیس می‌مانید حتما برای بهترین سفرهای یک روزه از تفلیس به اطراف این شهر برنامه‌ریزی کنید. 

 

 

قلعه‌ سیقناقی

 

 

قلعه‌ سیقناقی

 

 

اسم شهر از کلمه "Signak" ترکی به معنای پناهگاه آمده است. در واقع پادشاه گرجستان ارلکه سوم تلاش کرده بود با بستن پیمانی تحت عنوان Georgievsk با روسیه، گرجستان را از خطر نابودی و ویرانی نجات دهد. طی این معاهده گرجستان تحت حمایت روسیه در آمد به شرط آن که تمامیت ارضی خودش را حفظ کند. اما این معاهده کاملا نتیجه معکوس داد زیرا وقتی ایران به گرجستان حمله کرد روسیه به این کشور هیچ کمکی نکرد.
پادشاه ارلکه دوم در قرن ۱۸ام سیقناقی را برای محافظت از کشور در برابر حملات بر بالا تپه تاسیس کرد. در واقع این شهر توسط یک دیوار دفاعی چهار کیلومتری با ۲۳ برج و شش دروازه احاطه شده است. وقتی به دیوار سیقناقی نگاه می‌کنید شبیه به نسخه کوچک دیوار چین به نظر می‌رسد. مخصوصا این که از بالا و پایین تپه‌ها عبور کرده و منظره‌ای مشابه ایجاد می‌کند. دیوار هنوز به قوت خود باقی مانده و شما می‌توانید در امتداد آن قدم بزنید.

 

 

موزه سیقناقی

 

 

موزه سیقناقی

 

 

موزه سیقناقی جزو زیر مجموعه موزه گرجستان بوده و با نمایش‌های مختلفی فرهنگ و تاریخ این کشور را به تصویر کشیده است. این نمایشگاه‌ها عبارتند از قوم‌نگاری، باستان‌شناسی قرون وسطایی، هنرمند گرجی نیکو پیروسمانی و هنرمند گرجی لادو گودیاشویلی (که هنر او نیز در کلیسای کاشوتی در تفلیس دیده می‌شود).
نیکو پیروسمانی هنرمند کم بضاعت گرجستانی کسی‌ست که نقاشی‌هایی با رنگ‌های تیره از او به جا مانده است. نقاشی‌های پنجره‌ای برای تماشای شرایط اجتماعی و زندگی روزمره گرجی‌ها در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم فراهم می‌آورد. او مرد تهیدستی بود که کارهای او تا قبل از مرگش شناخته نشده بود.

 

 

اقامتگاه‌های آرامش‌بخش دارای اسپا در گرجستان

 

 

رستوران اشک قرقاول (Tears Pheasant)

 

 

رستوران اشک قرقاول

 

 

از آنجایی که می‌دانیم همه مردم عاشق غذا نیستند رستوران اشک قرقاول را در بالای فهرست قرار ندادیم. اما به هر حال این رستوران یکی از بهترین نقاط شهر است که همه باید یک بار از آن دیدن کنند. تقریبا می‌توان این رستوران در رده بهترین‌ رستوران‌ها گرجستان دانست.
شما می‌توانید در این رستوران غذاهای فوق‌العاده گرجستانی را در کنار بهترین نوشیدنی‌های ارگانیک محلی نوش جان کنید. در واقع شما در این رستوران می‌توانید غذاهای گرجی را با گرایش‌های مدرن نوش جان کنید. در این رستوران خبری از منو نیست و مهمانان می‌توانند در ضیافتی که سرآشپز گیا روکاشویلی برپا می‌کند شرکت کنند. شاید باور نکنید اما اشک قرقاول در خانه‌ای ۳۰۰ ساله‌ای که بازسازی شده قرار گرفته است.

 

 

صومعه بودبه

 

 

صومعه بودبه

 

 

شما می‌توانید کمی بیرون از دیوارهای شهر این صومعه را پیدا کنید. گرجستان در قرن چهارم به مسیحیت روی آورد و این صومعه جاییست که سنت نینو مبلغ گرجستان در آن دفن شده است. به علاوه میریان اولین پادشاه مسیحی گرجستان، ملکه نانا و همچنین پدر آشوری به نام آبیبوس نکرسلی همه در همین محوطه دفن شده‌اند.
به همین دلیل این صومعه برای گرجستانی‌های مومن از اهمیت زیادی برخوردار است. سنت نینو می‌خواست در زادگاهش دفن شود، افسانه‌ها می‌گویند شاه با ۲۰۰ اسب آمد تا پیکر او را به جایی دیگر ببرد اما نتوانست آن را تکان دهد. بنابراین دستور داد در محل یک صومعه بسازند. این صومعه چند بار مورد بازسازی قرار گرفت. به طور کلی ظاهر آن با چیزی که در ابتدا بود فرق دارد. دیوارها نیز در قرن ۱۹ام گچ‌کاری شدند و در سال ۱۸۲۳ دیوارها با نقاشی‌های دیواری که صحنه‌هایی از عهد عتیق را به تصویر کشیده‌اند پوشش داده شدند.

 

 

گرجستان؛ نامزد‌های دریافت جایزه معماری میس ون دو روه در سال ۲۰۱۹

 

 

یادبودها

 

 

memorials

 

 

سیقناقی میزبان دو یادبود برجسته گرجستانی‌ست. یکی از آن‌ها دیوار یادبود جنگ جهانی دوم است. در واقع گرجستان بخش زیادی از جمعیتش را در جنگ جهانی دوم از دست داد. این دیوار با اسامی در گذشتگان این جنگ پر شده است. دومین یادبود مربوط به اعتراضات مسالمت‌آمیز ۹ آوریل علیه حکومت شوروی در تفلیس است که طی آن ۲۰ نفر کشته شدند.

 

 

خانه عروسی سیقناقی

 

 

خانه عروسی سیقناقی

 

 

سیقناقی به عنوان شهر عشق شناخته می‌شود. زوج‌های جوان به این شهر سفر می‌کنند تا ازدواجشان را در آن رسمی کنند. به همین دلیل خانه عروسی سیقناقی هر هفت روزه هفته به صورت شبانه روزی باز است و از زوج‌ها میزبانی می‌کند. سیقناقی یکی از مقاصد برجسته تور گرجستان نوروز 98 است که همه چیز را یک جا ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط