آشنایی با بزرگ‌ترین شهرهای گرجستان

تور گرجستان سفر به کشوری کوچک در قسمت آسیای غربی و اروپای شرقی است که با کشورهای دیگری همچون  روسیه، ترکیه و ارمنستان و آذربایجان مرز مشترک دارد. این کشور بعد از انحلال اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۱ تاکنون استقلال خود را به دست آورده و در طی این سال‌ها مشکلات اقتصادی و مدنی زیادی رنج برده است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۷، این کشور ۱۰٫۴۳ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۶۹ هزار کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. گرجستان شهرهای بزرگی دارد که با هم در اینجا بررسی می‌کنیم.

 

 

تفلیس

 

 

tbilisi

 

 

تفلیس بزرگ‌ترین شهر گرجستان و پایتخت سیاسی این کشور است که در حاشیه رود کورا واقع شده و حدود ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد. در تمام طول تاریخ این شهر میزبان گروه‌های قومی، مذهبی و فرهنگی مختلفی بوده که غالب آن‌ها را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می‌دادند. از آنجایی که این کشور بین راه شرق و غرب قرار گرفته، فرصت‌های خوب سودآور تجاری بین شرق و غرب را نیز برای آن فراهم آورده است. اگر به تفلیس سفر کنید یکی از اولین چیزهایی که نظر شما را به خودش جلب خواهد کرد نوع معماری تلفیقی آن بین سبک‌های ساختار قرون وسطی، کلاسیک و مدرنی است. شما به راحتی می‌توانید از روی ساختمان‌ها گذر تاریخ را در این شهر مشاهده کنید. این شهر توسط شورای شهر اداره می‌شود که هر چهار سال یک بار اعضای آن تغییر می‌کنند. تفلیس برای اداره بهتر به مناطق شهرداری مختلفی تقسیم شده است.

 

 

کوتایسی

 

 

کوتایسی

 

 

کوتایسی مرکز قانون‌گذاری گرجستان و دومین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر در کنار رودخانه ریونی و در قسمت غرب تفلیس واقع گردیده است. این شهر طبق آخرین آمار ۱۹۸٫۸۰۸ نفر جمعیت دارد. به لحاظ جغرافیایی این شهر در حاشیه رودخانه قرار گرفته و دور تا دورش با جنگل‌ها پوشانده شده است. به همین دلیل با آب و هوایی تقریبا گرمسیری و شرجی در این شهر روبرو خواهید شد. به علاوه این شهر پایتخت حکومت کلچیس در قرن ششم و متعاقب آن چندین حکومت دیگر بعد آن مثل حکومت پادشاهی گرجستان و پادشاهی امرتیان بوده است. کوتایسی شهر تاریخی و فرهنگی با چندین نقطه تاریخی مثل موزه تاریخی دولتی کوتایسی، موزه ورزش کوتایسی، و آرشیو تاریخی دولتی کوتایسی می‌شود که گردشگران را به سوی خود می‌کشاند. شما به راحتی می‌توانید از طریق راه‌های مختلفی مثل مسیر راه آهن، فرودگاه بین‌المللی و همچنین جاده‌ها در دسترس قرار داشته و به راحتی می‌توانید به یکی از طریق به آن بروید. همچنین در این شهر سالانه جشن معروفی به اسم Kutaisoba برگزار می‌شود. این جشن که در پارک سنترال شهر برپا می‌شود تمام مردم شهر را در این پارک دور هم جمع می‌کند. به عبارتی این جشن رویدادی مهم برای اعضای شهر محسوب می‌شود.

 

 

مکان‌های فراموش نشدنی در گرجستان؛ مروارید قفقاز

 

 

باتومی

 

 

باتومی

 

 

باتومی در حاشیه دریای سیاه و نزدیک به کوه‌های کوچک‌تر قفقاز واقع گردیده است. این شهر با جمعیت ۱۶۶٫۴۲۰ نفری خود سومین شهر پرجمعیت گرجستان محسوب می‌شود. قرارگیری در کنار حاشیه دریا و آب و هوای گرم و شرجی آن مخصوصا تابستان‌ها، باعث شده تا این شهر به پاتوق دوست داران تعطیلات ساحلی بدل شود. این شهر در صنعت گردشگری تاثیر مهمی ایفا می‌کند و بندر آن نیز برای صنایع کشتی‌سازی و غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در حین گردش در این شهر شما می‌توانید نمونه‌های مدرن و بسیار زیبایی از آسمان‌ خراش‌های مدرن و همچنین ساختمان‌های بازسازی شده قرن ۱۹امی کلاسیک را تماشا کنید. این تضادهای ساختاری مرتبا شما را در گذر زمان جا به جا می‌کنند. زمین‌های باتومی بیش از هر جای دیگری در این کشور توجهات سرمایه گذاری‌های بین‌المللی را به خود جلب کرده است. به علاوه دادگاه قانون اساسی کشور در باتومی قرار دارد.

 

 

دیگر شهرهای بزرگ گرجستان

 

 

rustavi

 

 

از دیگر شهرهای بزرگ گرجستان نیز می‌توان از روستاولی، سوخومی، زوگدیدی، گوری، پوتی، تسخینوالی و سامتریدا نام برد. این شهرها بر روی عملکرد اقتصادی و اداری گرجستان سهم بیشتر و مهم‌تری نسبت به سایر نقاط ایفا می‌کنند. از لحاظ مدیریتی نیز این شهرها محل برخی از ادارات کوچک‌تر و صندلی‌های نظارتی و ریاستی هستند. با رویه عدم تمرکز، برخی از این شهرها رفته رفته میزبان موسسات مالی و اعتباری و برخی از سرمایه گذاری‌های جدید شده‌اند. همانطور که در ابتدا هم عرض کردیم این کشور خیلی مدت نیست که مستقل شده و بعد از استقلال نیز سال‌های سختی را پشت سر گذاشته و هر کدام از شهرهای آن حالا راه درازی تا مدرنیته شدن کامل پیش رو دارند.

مطالب مرتبط