منحصر به فردترین مناطق زیبا در گرجستان

گرجستان سرزمین صخره و سنگ، قلعه‌های قرون وسطایی و صومعه‌ها، تپه‌های سبز، کوه‌های باشکوه، غارهای عمیق و سواحل سنگی است. این کشور جایی است که دوست داران تاریخ و فرهنگ با گردش در روستاهای زیبا و نقاط تاریخی‌اش به گذشته‌ها سفر می‌کنند و هواداران طبیعت می‌توانند در دشت‌ها و چمن‌زارانش راه‌پیمایی کنند. به علاوه علاقه‌مندان به غذا می‌توانند اکتشافات جذاب و جدیدی در غذا و نوشیدنی داشته باشند. اما در سفر با تور گرجستان برخی نقاط منحصر به فرد وجود دارد که باید از آن‌ها دیدن کنید.

 

 

شهر سنگی اوپلیستیخه

 

 

شهر سنگی اوپلیستیخه

 

 

اوپلیستیخه (Uplistsikhe) شهری در شرق گرجستانست که در ۱۰۰ کیلومتری تفلیس واقع شده است. اوپلیستیخه به معنی قلعه خدایان شهری تاریخی و مخروطه است که مدت‌هاست کسی در آن زندگی نمی‌کند. طبق بررسی‌های تاریخ‌دانان و زمین‌شناسان قدمت این شهر به ۳ هزار سال پیش برمی‌گردد. گفته می‌شود اوپلیستیخه تا قرن ۱۳ام میلادی مسکونی بود. اما نکته شگفت‌انگیز در این شهر تخمین جمعیت ۲۰ هزار نفری آن است. کل شهر مساحتی ۴۰ هزار متر مربعی با نانوایی، آمفی تئاتر، داروخانه و حتی یک زندان بوده است. اوپلیستیخه غار شهری جذاب بود که نقاط مختلف آن با تونل‌ها بهم متصل می‌شدند. در بالای کل این مجموعه نیز کلیسایی قرن نهمی قرار دارد.

 

 

ستون کاتسخی

 

 

ستون کاتسخی

 

 

گرجستان فقط جایی برای گشت‌زنی در هوای پاک و دیدن نقاط تاریخی نیست. بلکه شما در این کشور گاها با شگفتی‌های جالب هم روبرو می‌شوید که توجه‌تان را به خودشان معطوف می‌کنند. مثل ستون کاتسخی که صخره‌ای سنگ آهکی به ارتفاع ۴۰ متر است و به ستون زندگی شهرت دارد. در قرن چهارم این نقطه شگفت‌انگیز محل سکونت یک گروه کوچک مذهبی بود که به خاطر نزدیکی به خدا در نقاط مرتفع اقامت می‌کردند. این که در آن زمان آن‌ها چگونه از این ستون بالا می‌رفتند و اصلا چگونه کلیسایی بر روی این صخره ساختند سوالاتی‌ست که هنوز کسی جوابی برای آن‌ها پیدا نکرده است. اولین گروه محققان در سال ۱۹۴۵ توانستند به این صخره صعود کنند. شگفتی آن جایی بود که از این گروه راهبی را پیدا کردند که ۲۰ سال از عمرش را به دور از مردم در آن بالا سپری کرده بود.

 

 

دلایلی برای گذراندن تعطیلات زمستانی در گرجستان

 

 

چیاتورا

 

 

چیاتورا

 

 

در بین دره‌های عمیق و نهفته گرجستان شهر معدنی این کشور چیاتورا قرار گرفته است. این شعر در سال ۱۸۰۰ به عنوان شهر مستعمره‌ای معدنی تاسیس شد. در سال ۱۹۵۴ حکومت استالینی سیستم کابلی را راه‌اندازی کرد تا کارگران سریع‌تر به معادن برسند به جای این که مسیر شیب‌دار کوهستانی را در پیش بگیرند. هر جای این شهر را که نگاه کنید کابین‌های کابلی را می‌بینید که به نقاط مختلفی وصل شده‌اند. تا جایی که این شهر به "شهر اتوموبیل کابلی" شهرت پیدا کرد. بیشتر این کابین‌ها امروزه زنگ زده‌اند اما برخی از آن‌ها هنوز هم به عنوان راهی هوایی به صورت رایگان و به عنوان سیستم حمل و نقل فعالیت می‌کنند. سوار شدن در این تابوت‌های فلزی مرگبار هم شگفت‌انگیز است و هم خطرناک. اما شما می‌توانید با گشت‌زنی هوایی این شهر منحصر به فرد گرجی را که هنوز حال و هوای دوره شوروی را ارائه می‌دهد از زاویه دیگری تماشا کنید.

 

 

تفلیس

 

 

تفلیس

 

 

تفلیس پایتخت و یکی از بهترین شهرهای گرجستان است که باید از آن دیدن کنید. تفلیس در حاشیه رودخانه متکواری که به کورا هم شناخته می‌شود قرار گرفته و دور تا دور آن با تپه‌ها و کوه‌ها احاطه شده‌است. تفلیس از قرن ۵ام پایتخت گرجستان بوده و تنوع معماری‌های تاریخی نیز حکایت از روزگارانی دارد که این شهر به خود دیده است. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در این شهر انجام دهید قدم زدن در خیابان‌های تو در تو و سنگ فرش شده آن به خصوص قسمت شهر قدیمی آن است. طیف گسترده‌ای از انواع کافه‌ها کاملا شما را به تفلیس قدیم منتقل می‌کنند. شما می‌توانید در این شهر گذر زمان بر گرجستان را به صورت سریع و خلاصه‌وار نظاره کنید.

 

 

مکان‌های فراموش نشدنی در گرجستان؛ مروارید قفقاز

 

 

باتومی

 

 

باتومی

 

 

باتومی شهری ساحلی و مدرن در گرجستان است که در رده بزرگ‌ترین شهرهای این کشور هم قرار دارد. صادقانه اگر بگوییم وقتی به این شهر سفر می‌کنید اصلا حس بودن در گرجستان را نخواهید داشت و شاید به همین دلیل آن را وگاس گرجستان می‌نامند. به علاوه یک لحظه ناقوس کلیسا شنیده می‌شود و لحظه‌ای دیگر صدای اذان مسجد به گوش می‌رسد زیرا این شهر در نزدیکی مرز ترکیه واقع شده است. شما همانند تفلیس در این شهر تلفیقی از انواع معماری‌های اروپایی و آسیایی، مجسمه‌های هنری و برخی از برج‌های جذاب خاص از بهترین معماران را می‌توانید مشاهده کنید. مخصوصا شب‌ها که نورهای رنگی مختلف روشن می‌شود جلوه‌ای دوچندان دارند.

مطالب مرتبط