نکته‌‌های مهم برای دوری از شلوغی گردشگران در استانبول

استانبول با جمعیت ۱۴ میلیونی‌اش به عنوانی شهری شلوغ، پرترافیک و پر هم‌همه شناخته می‌شود. حالا اگر جمعیت گردشگری که با تور استانبول سفر می‌کنند را که در سراسر تابستان به این شهر سرازیر می‌شوند را هم در نظر بگیرید، می‌بینید با مقصدی شلوغ طرف هستید. اما این بدان معنا نیست که برای تفریح و گردش فضای کافی نخواهید داشت. هنوز کارهای جذاب دیگری وجود دارد که می‌توانید در این شهر انجام دهید. ما به نکاتی برای دوری از شلوغی این شهر و تفریح در آن می‌پردازیم.

 

 

در روزهای هفته و صبح زود به کاوش بپردازید

 

 

 در روزهای هفته و صبح زود به کاوش بپردازید

 

 

اگر اولین بار است که به استانبول می‌روید پس حتما باید از مناظر اصلی دیدنی و مناطق تاریخی و معماری برجسته مثل ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و یا مسجد آبی را ببینید. سعی کنید در روزهای هفته برای بازدید بروید. به علاوه رفتن به مناطق دیدنی در ساعات اولیه روز باعث می‌شود تا از شلوغی ظهر در امان بمانید. بیشتر گردشگران صبح را در هتل سر می‌کنند و عصرها برای گردش و بازدید به این طرف و آن طرف شهر می‌روند. معمولا آخر هفته‌ها که خود محلی‌ها هم در تعطیلات هستند و گوشه و کنار شهر می‌روند شاهد هرج و مرج مضاعفی خواهید بود. تقریبا آخر هفته‌ها از هر زمان دیگری شلوغی شهر را حس می‌کنید.

 

 

محله‌های دور افتاده‌تر را کاوش کنید

 

 

محله‌های دور افتاده‌تر را کاوش کنید 

 

 

شاید منظره مسجد سلطان احمد بسیار زیبا و گیرا باشد و اطرافش امکانات متعددی وجود داشته باشد اما استانبول پر از محله‌هایی است که آن‌ها را کافه‌ها و رستوران‌ها فراوان، ساختمان‌های زیبا با معماری منحصر به فرد، و بخش‌های تاریخی دیدنی پر کرده‌اند. بیشتر این نقاط به اندازه مکان‌های اصلی شناخته شده و مشهور نیستند. یکی از بهترین محله‌هایی که از شلوغی شهر دور بوده و برای کاوش و دیدن مناسب‌ست محله بالات است. شما در این محله می‌توانید با آرامش تمام به گشت و گذار بپردازید، آزادانه قدم بزنید، و هر چقدر که دوست داشتید از جای جای آن عکس بیاندازید. در بهترین حالت ممکن شما تعداد کمی گردشگر را بینید که در بین خانه‌های یونانی ارتدوکس زیبا عکاسی می‌کنند و اطراف مدرسه چشمگیر بالات پرسه می‌زنند. از دیگر محله‌های خلوتی که ارزش بازدید دارند می‌توان به امیرگان، ینیکوی، تشویکیه، مودا، آکارتلر و آرناوتکوی اشاره کرد.

 

 

راهنمای گردش در محله فاتح استانبول

 

 

نقاط دیدنی جایگزین انتخاب کنید

 

 

نقاط دیدنی جایگزین انتخاب کنید

 

 

استانبول دارای تاریخی غنی و گسترده است و این بدان معناست که هر گوشه و کنار شهر را سرک بکشید مکان‌های تاریخی متنوعی را خواهید یافت. شما مجبور نیستید تمام تمرکزتان را بر روی چند کلیسا یا مسجد برجسته که همه درباره آن‌ها صحبت می‌کنند بگذارید. شما می‌توانید از بسیاری مکان‌های دیگری که در سراسر این شهر وجود دارند دیدن کنید. مخصوصا آن جاهایی که گردشگران کمی می‌شناسند و یا خالی از گردشگر است موقعیت‌های خوبی برای کاوش در اختیار شما قرار می‌دهند. از خانه سابق لئون تروتسکی در بیوکادا تا کلیسای Pammakaristos، تعداد زیادی نقاط دیدنی جذاب و تاریخی وجود دارد. معمولا عکس‌های این نقاط به دلیل شهرت کم توسط دیگران روی شبکه‌های اجتماعی هم از استقبال بیشتری برخوردار می‌شوند و دوست دارند بیشتر درباره جایی که نمی‌شناسند از شما اطلاعات بگیرند.

 

 

در محله آسیایی گشت و گذار کنید

 

 

در محله آسیایی گشت و گذار کنید 

 

 

بیشتر گردشگران بازدید از محله آسیایی را در برنامه گردشی خود لحاظ نمی‌کنند. زیرا اولا طرف اروپایی امکانات تفریحی بیشتری دارد و دوما آن‌ها تصور می‌کنند این منطقه مسکونی است. با این همه محله آسیایی هم از نقاط گردشی استانبول محسوب می‌شود که در آن می‌توان به رستوران‌ها و کافه‌های محلی رفت و بین مردم محلی به گشت و گذار پرداخت. مثلا محله مودا در بخش آسیایی یکی از نقاطی است که حتما باید بروید و از کافه‌ها و رستوران‌های متنوع و جوان‌پسندش دیدن کنید و بین آن‌ها یکی را انتخاب کرده و چیزی بخورید. از Üsküdar سوار کشتی تفریحی شوید و خط ساحلی را قدم بزنید و از هوای دل‌انگیز و غروب آفتاب لذت ببرید. همین پیاده روی را ادامه بدهید و از محله‌های زیبای Kuzguncuk، چنگل‌کوی و کاندیلی دیدن کنید و گوشه و کنارش را کاوش کنید.

 

 

راهنمای گردش در محله کاراکوی استانبول

 

 

به سمت جرایز بروید

 

 

به سمت جرایز بروید 

 

 

یکی از نکاتی که باید برای دوری از جمعیت گردشگران برای بازدید از جزایر مورد توجه قرار دهید اینست که از گردش‌های آخرهفته‌ای اجتناب کنید و برای قایق سواری سعی کنید صبح زود از خواب بیدار شوید. یکی از جزایر کمتر شناخته شده مانند Heybeliada یا Burgazada را انتخاب کنید و از مناظر ساحلی زیبا و دیدنی، عمارت‌های عثمانی، کافه و رستوران‌های جذاب دیدن کنید و بین آن‌ها بچرخید.

 

 

در فصول کمتر گردشی به استانبول بروید

 

 

peak-season

 

 

یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به استانبول فصول بهار و پاییز است. با شروع شدن مدارس و کاهش سفرهای بین‌المللی به استانبول خیلی از نقاط شهر تخفیفات خوبی به راه می‌اندازند که می‌تواند جالب توجه باشد. به علاوه از گرمای زیاد هوا و رطوبت بالا کاسته می‌شود و باعث می‌شود شما سفر دلچسب‌تری را تجربه کنید.

مطالب مرتبط