راهنمای گردش در محله فاتح استانبول

به دلیل شرایط موجود در فاتح و جامعه مذهبی چاراشامبا (Çarşamba) محله حال و هوایی محافظه کارانه دارد اما با این همه هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در این محله انجام دهید. این بخش از شهر که به عنوان قسطنطنیه شناخته می‌شد در حال حاضر پربازدیدترین بخش شهر شناخته می‌شود. اگر قصد دارید این محله را در سفر با تور استانبول کاوش کنید به بهترین نقاط آن سر بزنید.

 

 

از مسجد فاتح دیدن کنید

 

 

mosque

 

 

مسجد فاتح را به دستور احمد سلطان فاتح بین سال‌های ۱۴۶۲ تا ۱۴۷۰ ساختند. این مسجد نمونه بارز معماری ترکی اسلامی بود که متاسفانه از بنای اصلی آن پس از زلزله چیز زیادی باقی نماند. این مسجد شامل ساختمان اصلی در مرکز و ساختمان‌های دیگری مثل حوضه علمیه، کتابخانه، درمانگاه و ... در اطراف آن است. به علاوه در این مجموعه آرامگاه خانوادگی عثمانی هم واقع شده است. سبک جدید این مسجد معماری تلفیقی از کلاسیک و باروک ارائه می‌دهد که چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند. بنابراین در رفتن به این مسجد تردید نکنید و تا می‌توانید عکس‌های فوق العاده بیاندازید.

آدرس: Ali Kuşçu, Fatih Türbesi Sk., Fatih, Istanbul

 

 

کتاب بخرید

 

 

sahaflar

 

 

اگر مسجد تاریخی بایزید را رد کنید به بازار کتاب فروشان Sahaflar خواهید رسید که در آن کتاب‌های دست دوم عرضه می‌کنند. شاید تصورش را هم نکنید اما در این بازار می‌توانید کتاب‌ها و نقاشی‌های قدیمی مربوط به زمان عثمانی را بین انبوه کتاب‌ها پیدا کنید. اگر از اهالی قلم و یا کتاب دوستان سرسخت هستید حتما باید از این بازار کتاب فوق‌العاده که موارد نادری از متون ادبی، تاریخی و نقشه‌های تاریخی را عرضه می‌کند، دیدن کنید. این بازار نه تنها به شما فرصت کاوش و گشت و گذار می‌دهد بلکه می‌توانید عکس‌های واقعا جذابی بیاندازید که دوستان اسنتاگرامی شما را به وجد می‌آورد.

آدرس: Beyazid Mh., Fatih, Istanbul

 

 

بهترین سفرهای یک روزه از استانبول

 

 

در بازار بزرگ پرسه زنی کنید

 

 

mosque

 

 

بازار بزرگ استانبول که در این محله واقع شده، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین نمونه‌های سرپوشیده موجود در جهان است که روزانه صدها گردشگر و بازدید کننده را به سوی خود می‌کشاند. این بازار همه روزه به غیر از جمعه‌ها باز بوده و اجناس و اقلام مختلفی مثل زیروآلات، جواهرات، فرش، لوازم چرمی، سرامیکی، خانگی، لباس و سوغاتی و همچنین خوراکی‌ها اصیل ترکی را ارائه می‌دهد. حتی اگر نمی‌خواهید چیزی بخرید هم، باز یک روز تمام وقت شما بین غرفه‌ها و مغازه‌های رنگ و وارنگ این بازار صرف خواهد شد. یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌ها در این بازار به خصوص گردشگران اروپایی که محو معماری سنتی می‌شوند، عکاسی از کاشی کاری‌ها، قوسی‌ها و هجره‌ها است.

آدرس: Beyazıt Mh., 34126 Fatih/Istanbul, Turkey

تلفن: +90 212 519 12 48

 

 

در بازار مصری بچرخید

 

 

spices-of-grand-bazaar

 

 

بازار مصر یا به عبارتی همان بازار ادویه در بخشی از Eminönü این منطقه قرار گرفته و با عطر و بویی عجیب غریب و شرقی هر گردشگری را سحر خود می‌کند. شما در این بازار می‌توانید به دنبال ادویه‌جات رنگی خوش عطر و بو بروید، سبزیجات خشک بخرید، آجیل و خشکبار تهیه کنید و برگه‌های مرغوب ترکی از هر میوه‌ای که فکر می‌کنید را پیدا کنید. به علاوه اقلام دیگری مثل مرباها، حبوبت و غلات، قهوه و ... هم به فروش می‌رسد. غرفه‌های سمت شرق بازار که به عرضه غذاهای آناتولی مخصوصا پنیرهای فوق‌العاده می‌پردازند را از دست ندهید. این بازار صبح از ساعت ۸ باز شده و تا ساعت ۷ عصر آماده میزبانی از شماست.

آدرس:  Rüstem Paşa Mahallesi, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

تلفن: +90 212 513 65 97

 

 

بهترین نقاط استانبول برای تماشای غروب خورشید

 

 

فنر را کاوش کنید

 

 

fener

 

 

فنر که به فانیورتز هم شناخته می‌شود یکی از محله‌های محبوب یونانی نشین استانبول است که اغلب مواقع با بالات اشتباه گرفته می‌شود. بین خانه‌های جذاب این محله بگردید و به تماشای مردم محلی که در حال انجام امور روزمره خود هستند بپردازید. به سمت یکی از مراکز اصلی مسیحیت یعنی کلیسای جامع سنت جورج بروید و از آن بازدید کنید. غنای فرهنگی فنر انتظار شما را برای کاوش می‌کشد.

 آدرس: Fener, Fatih, Istanbul

 

 

در ساماتیا پرسه بزنید

 

 

samatya

 

 

سامتیا به معنی کاخ شنی امروزه در بیشتر نقشه‌ها قابل شناسایی نیست زیرا نام آن را به مصطفی پاشا تغییر داده‌اند. از لحاظ تاریخ و قدمت با فنر رقابت می‌کند و به واسطه معماری منحصر به فرد و دلچسبش مورد علاقه کارگردانان است. این محله جایی است که شهروندان ترک، یونانی، ارمنی و یهودیان همسو با همدیگر صلح آمیز زندگی می‌کردند. این چند فرهنگی هنوز هم که هنوزه قابل لمس است. شما می‌توانید با پرسه زنی از کلیساهای متعدد، صومعه‌های باستانی و عبادتگاه‌های چشمگیر دیدن کنید و عکس‌های خوبی از آن‌ها بیاندازید. فراموش نکنید که حتما از بازار سنتی ماهی و خانه‌های ارمنی دیدن کنید.

آدرس: Samatya, Istanbul

مطالب مرتبط