معروف‌ترین گالری‌های استانبول برای دیدن هنر‌های معاصر ترکیه

استانبول یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های هنری و فرهنگی اروپا به حساب می‌آید. تور استانبول در جایی که هر دو فرهنگ غرب و شرق در هم تنیده می‌شوند و هنر مردمان آن نیز نشات گرفته از هر دو سمت دریاست. در این شهر چندین و چند موزه‌ی باشکوه و گالری‌های هنری وجود دارد که هر کدامشان می‌توانند چشمان علاقه‌مندان به هنر را به خود معطوف کنند. با این حال ما به گالری‌های هنرهای معاصر خواهیم پرداخت یا مراکزی را معرفی می‌کنیم که در کنار کارهای کلاسیک، آثار مهم هنر مدرن را نیز به نمایش بگذارند.

 

 

دوسالانه استانبول

 

 

دوسالانه استانبول

 

 

این گالری هنری در سال ۱۹۸۷ در استانبول آغاز به کار کرد و در پس پرده سعی داشت تا با انتخاب آثار درست، فرهنگ هنری مناطق مختلف را در یک جا گردآوری کند. حالا این همایش، یکی از مهم‌ترین دوسالانه‌های آثار بصری در تمام دنیاست و هنرمندان بسیاری در آن شرکت کرده و از آن مهم‌تر هنرمندان بسیار بزرگی از آن دیدن می‌کنند. جدا از همایش دو سالانه، سالن اصلی آن، مکان یک گالری همیشگی نیز است که می‌توان همیشه در آن به تماشای آثار مختلف نشست.

 

 

گالری Apel

 

 

گالری Apel

 

 

Apel از سال ۱۹۹۸ بازگشایی شد تا در آن هم آثار هنرمندان معاصر ترک و هم آثار هنرمندان بین‌المللی در آن به نمایش در بیاید. معماری آجری داخل این گالری، مکانی خاص پدید آورده که هنرمندان بزرگ به ارائه کارهای نقش برجسته و نقاشی در آن روی آورده‌اند. آثار معماری، هنرهای مفهموی و همایش‌های ماهانه از جمله دیگر بخش‌های مهم گالری Apel به حساب می‌آید.

 

 

مرکز خرید Zorlu Center استانبول، مجموعه‌ای مدرن و با شکوه

 

 

Dirimart

 

 

dirimart

 

 

Dirimart از سال ۲۰۰۲ و با نمایش آثار ترک آغاز به کار کرد، اما به مرور کارهای مطرحی از جای‌جای جهان خریداری و در محل این گالری به نمایش گذاشت. از Dirimart در مجله بسیار معتبر RES World به عنوان مکانی خاص برای تماشای آثار مدرن بین‌المللی اسم برده شده است.

 

 

Elipsis

 

 

dirimart

 

 

بخش اعظمی از تمرکز این گالری به عکاسی اختصاص دارد. البته کلیت این مکان و اجرای گالری نیز بر عهده شرکت چاپ بسیار معروف Atelier Elipsis است و همین شرکت کمک شایانی به عکاسان جوان ترک کرده تا اسم و رسمی در دنیای هنر برای خود دست و پا کنند. یکی از نکات بسیار عالی در مورد Elipsis، نمایش عکس‌هایی در دسته‌بندی‌های متفاوت است. آثاری از سراسر جهان با تم‌های رنگی متفاوت که برای دوست‌داران عکاسی مکانی ایده‌آل برای مرور آثار و یادگیری محسوب می‌شود.

 

 

سفر همراه کودکان در دیزنی لند استانبول

 

 

Galeri NON

 

 

Galeri NON

 

 

دریا دمیر و برکر کاراکوپ، بنیان‌گذاران این گالری، سعی کرده‌اند تا با جمع آوری آثار مدرنی که در قالب‌های کلاسیک قرار نمی‌گیرند، زبانی تازه از هنر را به نمایش در بیاورند. در همین راستا آن‌ها موفق شده‌اند تا آثار متفاوتی از هنرمندان ترک و غیر ترک در سبک‌ها و مدل‌های متفاوت گردآوری کرده و نمایی متفاوت از هنر را به نمایش می‌گذارند.

 

 

Galerist

 

 

galerist

 

 

از سال ۲۰۰۱ که Galerist بازگشایی شده، تبدیل به پلی گشته که با نمایش آثار برجسته هنرمندان ترک، آن را به جهان معرفی می‌کند. این گالری در دو نقطه مختلف از ترکیه فعالیت می‌کند و مکانی عالی برای تماشای کارهای هنرمندان جوانی است که آینده‌ای درخشان در پیش روی خود دارند. از جمله گالری‌هایی که می‌توان در آن به تماشای ایده‌های نو نشست.

 

 

Pi-Artworks

 

 

pi-artworks

 

 

کالری Pi-Artworks که از سال ۱۹۹۸ در استانبول شروع به فعالیت کرده، به عنوان یک مارکت بسیار فعال و محبوب برای ارائه آثاری مرکب از هنرمند ترک و بین‌المللی محسوب می‌شود. Pi-Artworks از همان ابتدا زیر نظر یسیم تورانلی فعالیت کرده که مدیر موزه هنر استانبول و از اشخاص بسیار برجسته در این امور به حساب می‌آید. از جذابیت‌های این گالری همین بس که تا امروز چند اثر از آن به موزه هنر فرانکفورت فروخته شده و در آن به نمایش گذاشته می‌شود، پس حتی اگر قصد هزینه‌ای هنگفت برای اثری هنری ندارید، دیدن از این گالری برجسته به شدت توصیه می‌شود.

 

 

بهترین کباب‌های استانبول را در کدام رستوران‌ها بخوریم؟

 

 

گالری Rampa

 

 

Rampa

 

 

این گالری هم به نمایش آثار معتبر و قائده‌مند می‌پردازد و هم اینکه آثار تجربی در سبک‌های نو را برای ببیندگانش به تصویر می‌کشد.  مدیران Rampa  با سرمایه‌گذاری بر روی تحقیقات گسترده هنری اسم و رسم ویژه‌ای برای خود بر هم زده‌اند، اما در نهایت این گالری بسیار ارزنده آن‌هاست که باعث شده اینقدر دیده شوند. مجموعه Rampa  که ساختمانی بزرگ است، در خود یک مرکز هنری، مرکز آموزش‌های فرهنگی و کارگاه‌های هنری دارد، اما تنها بخش گالری آثار عمومی آن بروی همه باز است تا بتوان از آن‌ها دیدن کرد.

 

 

گالری Rodeo

 

 

گالری Rodeo

 

 

سیلویا کوالی در سال ۲۰۰۷ این گالری را بازگشایی کرد تا آثار هنرمند ترک، یونانی و قبرسی را به نمایش بگذارد، اما طی این سال‌ها آنقدر معروف شد که حالا آثار بسیار ارزشمندی از تمام دنیا در آن برای دیدن قرار گرفته است. یکی از جذابیت‌های این گالری بازه‌ی گسترده فعالیت آن از کارهای نقاشی و خطاطی تا عکاسی و هنرهای مفهومی و حتی پرفورمنس‌های هنری است. جایی که حتی برای آماتورهایی که مطالعه حرفه‌ای در مورد هنرهای مدرن هم ندارند، از دیدنش لذت خواهند برد.

مطالب مرتبط