پارک‌های ملی گرجستان، شکوه طبیعت زیبای این کشور

گرجستان دارای چندین و چند پارک ملی بسیار زیباست که قدمت بعضی از آن‌ها به سال ۱۲۱۹ بر می‌گردد. تعداد این مناطق محافظت شده و وسعتشان آنقدر زیاد است که ۷ درصد مساحت این کشور و ۷۵ درصد کل جنگل‌های آن را پوشانده. در حال حاضر این پارک‌های ملی شامل محل‌های متفاوت با پوشش گیاهی و تنوع جانوری مختلف است که همین باعث شده هر کدام زیبایی منحصر به فردی داشته باشند. در ادامه چند نمونه از زیباترین پارک‌های ملی را که در تور گرجستان می توانید ببینید را به شما معرفی می‌کنیم تا با رفتن به این محل‌ها، با شکوه واقعی طبیعت زیبای این کشور آشنا شوید.

 

 

پارک ملی تفلیس

 

 

پارک ملی تفلیس

 

 

در دسترس‌ترین و البته به همین خاطر پربیننده‌ترین پارک‌ملی گرجستان، پارک ملی تفلیس است که از سال ۱۹۷۳ به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته می‌شود. این پارک ملی که در جنوب قفقاز واقع شده است از رودخانه مکتاری تا رود لوری کشیده شده است. زیبایی‌های این منطقه شامل بخش جنگلی بسیار زیبا و البته دشت‌های بزرگ آن است. تا قبل از سال ۲۰۱۳ امکانات مناسبی برای گردشگران در این ناحیه وجود نداشت، اما حالا مسیرهای دوچرخه سواری و صعود راحت به ارتفاعات باعث می‌شود تا همه بتوانند از جذابیت‌های این پارک ملی بهره ببرند.

 

 

پارک ملی میترالا

 

 

پارک ملی میترالا

 

 

این پارک ملی در غربی‌ترین نقطه آدجارا امرتی و نزدیک به دریای سیاه واقع شده و چیزی نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌ها و ارازی این بخش را به خود اختصاص داده است. ۱۵ کیلومتر از آخرین دهکده قبل از ورود به پارک، تجهیزات بسیار خوبی برای زدن کمپ و اقامت زده شده، تا گردشگران بتوانند با خیال راحت آماده بازدید از جنگل‌های زیبا، چشمه‌های بسیار و البته چند آبشاری کنند که هم در پاییز و هم در تابستان آبشان جاری‌ست.

 

 

مهم ترین جاذبه‌های گرجستان که باید از آن‌ها دیدن کنید

 

 

پارک ملی واشلووانی

 

 

پارک ملی واشلووانی

 

 

واشلووانی از مهم‌ترین پارک‌های ملی گرجستان است، پارکی که در شرق استان ددوپلیستکارو واقع شده و شامل چند زیستگاه مهم، نمادهای طبیعی و البته آتش‌فشان‌های بسیار معروف گِل در تاختی تپه می‌شوند و مجموع تمام آن‌ها وسعتی به اندازه ۳۵ هکتار دارد. محل‌های بسیار خوبی برای گردشگران در زمان بازدید از پارک ملی واشلووانی در نظر گرفته شده، از نقاط بسیار خوب برای برپایی کمپ یا پیک‌نیک و امکانات و محل‌های مناسب برای برپایی آتش و پخت غذا. امکانات خوبی برای گردش و رفتن به محل‌های یاد شده وجود دارد تا بتوانید در مدت بودن خود در واشلووانی از زیبایی‌های خیره کننده این پارک ملی دیدن کنید.

 

 

پارک ملی کلختی

 

 

پارک ملی کلختی

 

 

در غرب گرجستان، پارک ملی کلختی با داشتن برکه‌ی بسیار زیبای پالیاستومی باسین و پهلو زدن به کرانه‌ی شرقی دریای سیاه جلوه‌اش را به رخ کسانی می‌کشد که برای دیدنش به این نقطه از گرجستان می‌آیند. دو بخش تاریخی این کشور نیز در محدوده پارک ملی قرار می‌گیرند، یکی گوریا و دیگری سامگرلو که اگر به این پارک ملی رفتید باید از هر دو دیدن کنید. اما جذاب‌ترین تفریح در کلختی، کرایه قایق‌های پدالی یا کایاک و رفتن به برکه پالیاستومی یا رودخانه‌ پیچوری است. اگر هم قصد داشتید زمان بیشتری را در این مکان بگذرانید، به اقامتگاه‌های تدارک دیده شده بروید، زمانی را برای تماشای پرندگان کنار بگذارید و کمی هم ماهیگیری را امتحان کنید.

 

 

پارک ملی توشتی

 

 

پارک ملی توشتی

 

 

زیستگاه و پارک ملی توشتی شامل دشت‌های وسیع و بسیار زیبایی است که با دارا بودن ۱۱ مسیر مختلف امکان این را ایجاد کرده تا بتوانید از راه‌های مختلف زیبایی‌های طبیعی و نقاط تاریخی این منطقه را بازدید کنید. تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی به این نقطه گره خورده و شما در مسیر چند مورد از دهکده‌های باستانی را مشاهده خواهید کرد که جزو میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آیند. البته رفتن به این پارک و بهره بردن از جلوه واقعی‌اش نیازمند انتخاب زمان مناسب برای بودن در آن است که این زمان بین ماه‌های جون تا اواخر سپتامبر را شامل خواهد شد.

 

 

با توجه به شخصیت شناسی خودتان به این شهر‌های گرجستان سفر کنید

 

 

منطقه حفاظت شده لاگودخی‎

 

 

منطقه حفاظت شده لاگودخی‎

 

 

این منطقه حفاظت شده به واسطه داشتن چند زیستگاه مختلف و مناظر طبیعی خاصی که در هر طرف به گونه‌ای هستند، از جمله مهم‌ترین بخش‌های کوه قفقاز برای گردشگران به حساب می‌آید. چهار مسیر مختلف برای رسیدن به این محل وجود دارد که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و در نهایت شما را با مناظری خیره کننده مواجه می‌کنند، اما سخت‌ترین مسیر، مسیر دریاچه "صخره سیاه" است که به واسطه همین دریاچه، زیباترین مسیر هم نام می‌گیرد.

 

 

منطقه محافظ شده کینتریشی

 

 

منطقه محافظ شده کینتریشی

 

 

یکی دیگر از پارک‌های ملی منطقه آدجارا که با پهنه‌ی بزرگ و شیب تندی که دارد، از ارتفاع ۳۰۰ متری از دریا آغاز شده و در بالاترین نقطه به ۲۵۰۰ متر می‌رسد. جنگل‌های بسیار دیدنی، رودخانه‌های عالی، دشت‌های سرسبز و تنوع جانوری این پارک ملی از مهم‌ترین نکات مثبت آن محسوب می‌شود. برای رفتن به آن نیز دو مسیر یک روزه و دو روزه ترتیب داده شده و یک محل برای زدن کمپ و برپایی آتش نیز با امکاناتی عالی برای گردشگران تدارک دیده شده است.

مطالب مرتبط