راهنمای حمل و نقل در کو سامویی؛ تور تایلند

کو سامویی یکی از جزایر بسیار محبوب در تور تایلند است که در تمام طول سال به دلیل آب و هوای گرمسیری‌اش میزبان مسافران سراسر دنیاست. این جزیره زیبا و شگفت‌انگیز از طریق دریا و هوا در دسترس بوده و گزینه‌های زیادی را برای ماجراجویی و کاوش در اختیار شما قرار می‌دهد.
با این همه کو سامویی دارای حمل و نقل عمومی توسعه یافته مثل توک توک و اتوبوس‌های شهرداری نیست. پس در بازدید از این جزیره چه کار کنید؟ با ما همراه باشید.

 

 

Songthaew

 

 

Songthaew

 

 

همانطور که احتمالا می‌دانید یا دیده‌اید این وسیله نقلیه یکی از روش‌های رایج درتایلند برای حمل و نقل شهری است. در واقع این وسیله ماشین‌های قدیمی بازسازی شده است که به عنوان وسیله نقلیه عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بیشتر مواقع دو طرف این ماشین‌ها با آویزهای رنگی مختلف تزئین می‌شوند که هنگام باران آن‌ها را برمی‌دارند.
ارزان‌ترین شکل حمل و نقل با این وسیله را می‌توانید در کو سامویی پیدا کنید. با وجود این که نقاط توقف مشخص هستند اما خیلی هم دقیقی نیستند بنابراین هر جا خواستید پیاده شوید فقط برای راننده دست تکان دهید. Songthaew عموما در جاده‌های اصلی جزیره تردد می‌کنند. توجه داشته باشید که حتما قبل از سوار شدن بر سر قیمت توافق کنید و بعد سوار شوید.

 

 

بهترین اسپاها در اقامتگاه‌های ساحلی در سامویی؛ تایلند

 

 

تاکسی‌ها

 

 

تاکسی‌ها

 

 

تاکس‌ها عمده‌ترین شکل حمل و نقل در سامویی هستند که تقریبا همه جا می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. در اغلب مواقع تاکسی‌ها زودتر شما را می‌بینند و به سمت‌تان سرعت کم می‌کنند. یعنی اصلا لازم نیست فریاد بزنید و یا دست تکان دهید تا آن‌ها متوجه شما شوند. تاکسی‌ها در کو سامویی عموما یا زرد هستند و یا قرمز.
برای این رانندگان عموما استفاده از کیلومترشمار تعریف نشده، البته آنان می‌دانند که می‌توانند از گردشگران قیمت‌های بالاتری بخواهند. بنابراین آگاه باشید و سعی کنید چانه بزنید. هرگز از چانه‌زنی خجالت نکشید اما اگر راننده قیمت را پایین نیاورد خیلی دلسرد نشوید. به هر حال بهتر است قبل از سوار شدن توافق کنید. اشاره کنیم که نرخ تاکسی در سامویی گران‌تر از سایر نقاط تایلند است.

 

 

بهترین اسپاها در اقامتگاه‌های ساحلی در سامویی؛ تایلند

 

 

موتور تاکسی‌ها

 

 

motorbike

 

 

اگر از مسافران تنها هستید که به کو سامویی سفر کرده استفاده از موتورسیکلت‌های تاکسی از بهترین راه‌ها برای تردد در شهر است. زیرا راهی سریع و کم ترافیک‌تر است. همانطور که در مورد تاکسی‌های گفتیم اینجا هم باید قبل از سوار شدن بر سر قیمت توافق کنید. شما در بیشتر مواقع می‌توانید آن‌ها را با جلیقه‌هایی که به تن دارند تشخیص دهید.

 

 

وسایل نقلیه اجاره‌ای

 

 

وسایل نقلیه اجاره‌ای

 

 

شما می‌توانید به جای تمام این دردسرها وسایل نقلیه‌ای متنوعی همچون اتومبیل، اسکوتر و موتورسیکلت را در کو سامویی اجاره کنید. البته اجاره اتومبیل کمی دشوارتر است اما همچنان قابل دسترسی‌ست.
به خاطر داشته باشید که اجاره وسایلی همچون ماشین نیز مستلزم داشتن مدارک لازم (مجوز و بیمه) است. به خاطر داشته باشید که در تایلند باید از چپ رانندگی کنید. البته هر وسیله‌ای مزایا و معایب خودش را دارد. ماشین‌ها بزرگ‌تر هستند و به طبع چیزهای بیشتری می‌توان با آن‌ها حمل کرد. اما کرایه‌ها بالاتر بوده و به علاوه مسئله ماندن در ترافیک و پیدا کردن جای پارک هم به میان می‌آید. اسکوتر و موتورسیکلت ارزان‌تر هستند، هزینه سوختگیری پایین‌تری دارند و در ترافیک سریع‌تر عمل می‌کند اما به نسبت خطرناک‌تر هستند.

 

 

کشتی‌ها و قایق‌های سریع

 

 

کشتی‌ها و قایق‌های سریع

 

 

خدمات کروز کو سامویی بین سرزمین اصلی و جزایر اطراف آن ارائه می‌گردد. در سامویی چهار اسکله اصلی وجود دارد که شامل ناتون، لیپا نوی، مائنام و بانگراک می‌شوند. این اسکله‌ها وظیفه اصلی حمل و نقل را بر عهده داشته و نزدیک‌ترین آن‌ها به فرودگاه سامویی نیز بانگراک است که در بین این چهار مورد کوچک‌ترینشان است.

 

 

نرم‌افزارهای حمل و نقل

 

 

نرم‌افزارهای حمل و نقل

 

 

سیستم گرب در کو سامویی مانند بیشتر نقاط تایلند فعالیت دارد اما رانندگان خیلی کم‌تر از برنامه محلی NaviGo هستند. اما نکته شگفت‌انگیز در اینجا اینست که نرخ گرب در سامویی از تاکسی‌های معمولی بیشتر است. این در حالی‌ست که NaviGo از هر دوی آن‌ها ارزان‌تر است. بنابراین شما می‌توانید با هر دوی این نرم‌افزارها در جزیره رفت و آمد کنید.

 

 

بهترین فعالیت‌های رمانتیک در سفر ماه عسل به سامویی؛ تایلند

 

 

پروازهای داخلی

 

 

پروازهای داخلی

 

 

کو سامویی دارای یک فرودگاه کوچک و اختصاصی است. این فرودگاه که به اختصار با USM نشان داده می‌شود توسط شرکت هوایی Bangkok Airways ساخته شده است. به همین ترتیب، بیشتر پروازهای این جزیره به بانکوک توسط Bangkok Airways اداره می‌شود. پروازها در طول روز چند بار اتفاق می‌افتد و هرگز از بابت بلیط نگرانی وجود ندارد. این در حالی‌ست که چند پرواز بین‌المللی به مالزی هم از این فرودگاه انجام می‌گیرد.

مطالب مرتبط