افسانه کلیسای سفیدپوش کاشوتی در مرکز شهر تفلیس

تفلیس، شهر توریستی در تور گرجستان که هر ساله میزبان هزاران گردشگر از سراسر جهان است که تور تفلیس را برای ماجراجویی یا تعطیلات خود برگزیده‌اند. شاید بتوان گفت که تفلیس یک مقصد دوست داشتنی برای کسانی است که به بازدید از فضاهای تاریخی و بناهای قدیمی، لذت می‌برند.

بخش فراوانی از بناهای تاریخی که در سراسر شهر تفلیس پراکنده هستند، مربوط به بناهای مذهبی و کلیساهایی است که از اعصار مختلف به جای مانده است. یکی از زیباترین، عجیب‌ترین و متفاوت‌ترین این کلیساها، کلیسای کاشوتی تفلیس است.

کلیسای کاشوتی، یک کلیسای ارتودکس گرجی است که تقریبا در مرکز شهر تفلیس واقع شده است. ظاهر این کلیسا آنقدر باشکوه و متفاوت است که افراد زیادی را به سوی خود دعوت می‌کند.

 

 

افسانه زاییدن سنگ و ساخت کلیسایی به همین نام

 

 

kashveti

 

 

فرهنگ مردم گرجستان، سرشار از افسانه ها و اسطوره‌هایی است که نمی‌توان مرز میان واقعیت و رویاپردازی را در آن‌ها تشخیص داد. فلسفه ساخت کلیسای کاشوتی نیز به یکی از همین افسانه‌ها باز می‌گردد. بر اساس یک داستان تاریخی یا افسانه اثبات نشده، در قرن ششم میلادی، زنی باردار ادعا کرد که یکی از کشیش‌های منطقه به نام دیوید، پدر فرزندی است که در شکم دارد. اما این ادعا از سوی کلیسا تکذیب شد.

کشیش دیوید که راهی برای رهایی از این اتهام برای خود نمی‌بیند، زن را در میان مردم شهر نفرین می‌کند. او به مردم شهر می‌گوید این زن در زمان زایمان جانش را از دست می‌دهد و او بر روی یک تکه سنگ یا به شکل یک تکه سنگ به دنیا خواهد آمد.

آنچه در افسانه‌ها آمده است می‌گوید که حرف‌های کشیش دیوید به واقعیت تبدیل شد. زن تکه‌ای سنگ زایید و بی‌گناهی کشیش هم اثبات شد که فلسفه ساخت این کلیسا هم به همین افسانه باز می‌گردد. می‌توانید ۸ دیدنی جالب و منحصر به فرد در گرجستان را نیز ببینید. 

 

 

چرا کاشوتی؟

 

 

کاشوتی بر گرفته از دو کلمه گرجی است که به معنی سنگ و زاییدن هستند. به همین دلیل هم کلیسایی که پس از رد شدن ادعای آن زن ساخته شد، کاشوتی یعنی سنگ زاییدن نام گرفت.

 

 

کلیسای سفیدپوش در قلب تفلیس

 

 

کلیسای سفیدپوش در قلب تفلیس

 

 

استفاده از سنگ های سفید در نمای بیرونی آن، تفاوت اصلی کاشوتی با بناهای مذهبی دیگر تفلیس است. این کلیسا نمای ویژه‌ای دارد که آن را با بناهای تاریخی دیگر گرجستان متفاوت کرده است. نمای باشکوه و سفید رنگ این کلیسا، هم یک زیبایی آرامبخش دارد و هم یک تصویر جدید و منحصربه فرد از ساختمان کلیسا به گردشگران تور گرجستان ارائه می‌کند.

این کلیسا به خاطر ظاهر عرفانی خود در میان گردشگران سراسر جهان، معماران و مسیحیان محبوب و معروف شده است.

 

 

نگین طلایی تفلیس در شب

 

 

نگین طلایی تفلیس در شب

 

 

همانطور که گفتیم این کلیسا، یک بنای کاملا سفید  رنگ است. اما در هنگام شب، با نورپردازی ویژه‌ای که انجام شده است، این ساختمان مانند یک نگین طلایی در دل شهر زیبای تفلیس می‌درخشد.

با غروب آفتاب، نور زرد رنگ کم کم بر نمای این کلیسا می‌تابد و گسترش پیدا می‌کند تا آن را به طور کامل روشن و نورانی کند.

 

 

سفر به گرجستان و تجربه هیجان انگیز پرواز با پاراگلایدر

 

 

بازسازی کلیسای کاشوتی در قرن نوزدهم میلادی

 

 

بازسازی کلیسای کاشوتی در قرن نوزدهم میلادی

 

 

جالب است بدانید که کلیسای ساخته شده در قرن ششم به مرور زمان تخریب شد و چیز زیادی از آن باقی نماند، اما طبقه اشراف و بورژاوازی دوباره در حوالی سال ۱۹۰۴ بازسازی شد.برای بازسازی کلیسای کاشوتی در قرن نوزدهم میلادی از آجرهای باقی مانده کلیسای قبلی ساخته شد.

 

 

معماری کلیسای کاشوتی پس از بازسازی

 

 

معماری کلیسای کاشوتی پس از بازسازی

 

 

کلیسای منحصر به فر د کاشوتی تفلیس در یک بازه زمانی شش ساله یعنی در میان سال‌های ۱۹۰۴  تا ۱۹۱۰  بازسازی شده است. لئوپولد بیلفد، هنرمند معماری است که از سوی طبقه اشراف و بورژوازی گرجستان به عنوان مسئول ساخت این کلیسا انتخاب شده بود.

کاشوتی به سبک معماری دوره‌های قرون وسطی ساخته شده است. با پایان یافتن ساخت نمای بیرونی کلیسا، نوبت به فضای داخلی آن رسید. نقاشان و هنرمندان زبردستی از سراسر منطقه به این کلیسا آمدند و نقاشی‌های هنرمندانه‌ای را بر دیوارهای کاشوتی ثبت کردند.

اگر با تور تفلیس به گرجستان آمده اید و عازم بازدید این کلیسا شده‌اید، با ورود به کاشوتی، یکی از زیباترین و اعجاب‌انگیزترین محراب‌های زندگی‌تان را مشاهده خواهید کرد که با نقاشی‌های مذهبی زینت شده است.

این نقاشی‌ها بعدها و در حوالی سال ۱۹۴۷  میلادی به هنرمندی لادوگودیاش ویلی، هنرمند نام‌آور گرجی بر روی دیواره‌های کلیسای کاشوتی نقش بسته است.

 

 

چرا بازدید از کلیسای کاشوتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم

 

 

چرا کاشوتی؟

 

 

۱- نمای بیرونی این کلیسا با سنگ‌های سفیدی ساخته شده است که اصولا برای ساخت کلیساهای مسیحی به کار گرفته نمی‌شود.

۲- محل قرارگیری این کلیسا، دسترسی و بازدید از آن را برای گردشگران آسان کرده است.

۳- با بازدید از این کلیسا، شانس این را خواهید داشت که یک محراب اعجاب انگیز و نقاشی‌های متفاوتی را که بر دیوارهای کاشوتی نقش بسته است، تماشا کنید.

۴- این کلیسا در نزدیکی تعداد دیگری از جاذبه های گردشگری تفلیس واقع شده است، پس می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که علاوه بر بازدید از کاشوتی، جاذبه‌های دیگری را هم تماشا کنید.

 

 

زیباترین دریاچه‌های گرجستان برای توریست‌های طبیعت

 

 

 دسترسی به کلیسای کاشوتی تفلیس

 

 

کلیسای کاشوتی

 

 

کلیسا کاشوتی در مرکز تفلیس و در خیابان معروف و محبوب گردشگران یعنی خیابان روستاولی قرار دارد. برای همین هم راه‌های دسترسی به این کلیسای آسان و کم هزینه است.

علاوه بر اینکه بسیاری از هتل‌های محل اقامت گردشگران تور تفلیس در نزدیکی این خیابان واقع شده‌اند، به راحتی و با استفاده از تاکسی یا با اتوبوس‌های شهری به این کلیسای سفید افسانه‌ای برسید.

مطالب مرتبط