معرفی موزه هنرهای زیبای تفلیس؛ گرجستان

موزه هنرهای زیبای تفلیس یکی از جاذبه‌های گردشگری تور گرجستان است که گنجینه ارزشمندی از آثار کهن باستانی و معاصر را در خود جای داده است. این موزه یادگاری به جای مانده از مدرسه‌ای مذهبی است که در شمال شرقی میدان تاویسویلیس در شهر تفلیس واقع شده است. 

 

تاریخچه و معماری موزه

 

fine-art-museum-history

 

ساختمان کنونی موزه هنرهای زیبای تفلیس، در سال‌های پایانی قرن نوزدهم متعلق به یک مدرسه مذهبی بود؛ مدرسه‌ای که مشاهیر و سیاست‌مداران بزرگی را در تاریخ به نام خود ثبت کرده است. جوزف استالین رهبر معروف کمونیست‌های شوروی یکی از همین افراد است.

با تغییر و تحولات سیاسی در منطقه، در سال ۱۹۳۲ میلادی این مدرسه مذهبی رسما به یک موزه هنری تبدیل شد تا ویترینی از تاریخ منطقه را به روی گردشگران تور تفلیس باز کند.

 

آثار هنری و گالری‌های موزه

 

آثار هنری و گالری‌های موزه

 

گردشگران فراوانی از سراسر جهان برای بازدید از آثار این موزه به تفلیس سفر می‌کنند؛ در واقع این موزه برای دانشجویان باستان شناسی و محققان تاریخی مانند یک کارگاه آموزشی ارزشمند است. اگر شما هم به بازدید از آثار هنری قرون وسطی و هم‌چنین آثار باستانی این منطقه علاقمند هستید، حتما در سفر خود به تفلیس، برای بازدید از این موزه ارزشمند برنامه‌ریزی کنید.

این موزه در حال حاضر میزبان بیش از ۶۰ هزار اثر هنری است که معروف‌ترین آن‌ها اشیا و قطعاتی هستند که از طلا و فلزات گرانبها ساخته شده‌اند و قدمت‌شان به قرن هیجدهم و نوزدهم میلادی می‌رسد.

 

museum-inside

 

  • بخش گنجینه: در این بخش مجموعه‌ای ارزشمند از جواهرات، صلیب‌های ساخته شده از طلا و نقره و تندیس‌های منحصربه فردی نگهداری می‌شوند که از گوشه گوشه گرجستان و از صومعه‌ها و کلیساها و بناهای باستانی این محدوده کشف و جمع آوری شده‌اند.
  • آثار مقدس: جالب است بدانید که بسیاری از این آثار، برای مردم گرجی، مقدس هستند. به طوریکه در برخی موارد، ارزش معنوی این اشیا، بیشتر از ارزش تاریخی آن‌هاست. صلیب ملکه تامار که با چهار زمرد، شش مروارید و پنج یاقوت زینت داده شده است، یکی از همین آثار است. صلیبی که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی باز می‌گردد و تنها نشانه به جای مانده از این ملکه محبوب گرجی‌هاست.
  • بخش نقاشی‌ها: در این بخش که یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های مورد علاقه گردشگران است، آثار نقاشی تاریخی از دوره عثمانی (آثار کشف شده درقلمرو ترکیه امروزی)، نقاشی‌های کهن اروپایی و روسی قرن نوزدهم که با تاثیرپذیری از انقلاب روسیه، خلق شده‌اند و هم‌چنین آثار به جای مانده از هنرمندان گرجی متاخر در این بخش موزه به نمایش درآمده‌اند.
  • صنایع دستی: ایرانی‌ها هم در غنای این موزه، تاثیرگذار بودند. اکنون اشیای هنری و صنایع دستی‌ ایرانی در کنار آثار برگرفته از فرهنگ آذربایجانی در این موزه نگهداری می‌شوند.

 

تجربه جالب مترو سواری در تفلیس؛ گرجستان

 

نکاتی که باید پیش از بازدید موزه بدانید

 

artworks

 

  • هزینه بازدید از موزه:

بزرگسالان: سه لاری گرجستان.

کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال: نیم لاری.

خردسالان  زیر ۶ سال: رایگان.

برای بازدید از این موزه، حتما باید یک راهنمای تور داشته باشید. هزینه هر راهنما برای بازدید از موزه که می‌تواند یک تیم ده نفره را با خود همراه کند، حدود ۲۵ لاری گرجستان است.

  • روزها و ساعت‌های بازدید

روزهای سه شنبه تا یک‌شنبه (این موزه در روزهای دوشنبه تعطیل است)

ساعت بازدید: از ده صبح تا شش بعدازظهر

  • مدت زمان پیشنهادی برای یک بازدید جامع از موزه

حداقل یک و نیم و حداکثر سه ساعت

 

جاذبه‌های گردشگری بیشتر در نزدیکی موزه هنرهای زیبای تفلیس

 

تاریخچه و معماری موزه

 

منطقه‌ای که موزه هنرهای زیبای تفلیس در آن واقع شده، یک محله تاریخی ارزشمند است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. آویسا به شما پیشنهاد می‌کند اگر برای بازدید موزه هنرهای زیبای گرجستان برنامه‌ریزی کرده‌اید، جاذبه‌های گردشگری دیگری همچون دیوار شهر قدیمی پوشکین، میدان آزادی تفلیس، برج ساعت و موزه ملی گرجستان را هم در برنامه خود جای دهید تا یک روز کاملا تاریخی و هنری را به خاطرتان سفر خود افزوده باشید. علاوه بر این با برنامه‌ریزی درست و صرفه‌جویی در زمان، شانس بازدید از جاذبه‌های گردشگری بیشتری را برای خود فراهم خواهید کرد.

 

دیوار شهر قدیمی در خیابان پوشکین ( Old City Wall in Tbilisi Pushkin Street)

 

pooshkin

 


نزدیک‌ترین جاذبه گردشگری که بهتر است حتما پس از بازدید از موزه هنرهای زیبای تفلیس، از آن دیدن کنید، دیوار شهر قدیمی در خیابان پوشکین است. فاصله این اثر تاریخی با موزه تنها ۶۹ متر است. در این خیابان شانس بازدید از دیوار مستحکم شهر تفلیس را خواهید داشت که از قرن دوازدهم و سیزدهم میلادی به جای مانده است.

 

موزه ملی گرجستان (Georgian National Museum)

 

موزه ملی گرجستان (Georgian National Museum)


 موزه ملی تنها در فاصله ۱۵۹  متری موزه هنرهای زیبای تفلیس واقع شده است و یک گزینه عالی برای بازدیدهای یک تور گردشگری تاریخی-فرهنگی است. قدمت برخی از آثار این موزه به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد. علاوه بر این اگر به تاریخ معاصر علاقمند هستید، در این مجموعه ارزشمند، می‌توانید آثاری به جای مانده از جنگ جهانی دوم را تماشا کنید.

 

پل صلح، نگین درخشان رودخانه کورا در تفلیس

 

میدان آزادی و بنای یادبود (Freedom Square)

 

میدان آزادی و بنای یادبود (Freedom Square)


 بنای یادبود آزادی که بسیاری از گردشگران آن را به نام مجسمه سِنت جورج می‌شناسند، تنها ۱۷۰ متر با این موزه فاصله دارد. این یادبود که از گرانیت و طلا ساخته شده، 35 متر ارتفاع دارد. مجسمه طلایی سنت جورج در میدان آزادی تفلیس، پس از انقلاب گلِ رز یعنی در سال ۲۰۰۵ بنا شد.

 

برج ساعت (Clock Tower)

 

برج ساعت (Clock Tower)


 برج ساعت یکی از آثار بسیار قدیمی در مرکز تفلیس است که افسانه‌های فراوانی درباره آن شنیده می‌شود. در ساعت قرار گرفته در این برج، تندیسی از یک فرشته قرار گرفته که هر روز در ساعت مشخصی از بالای برج بیرون می‌آید و با چکشی که در دست دارد، به زنگ ضربه می‌زند. فاصله برج ساعت تا موزه هنرهای زیبای تفلیس، تنها حدود ۳۹۰ متر است.

مطالب مرتبط