کاهش هزینه سفر با کارت حمل‌ونقل عمومی؛ استانبول

اگر یک گردشگر حرفه‌ای در تور استانبول باشید، راه‌های ساده‌ای کشف می‌کنید که هزینه‌های سفرتان را کاهش دهید. اگر عازم ترکیه هستید و تور استانبول را برای تعطیلات خود انتخاب کرده‌اید، استانبول کارت یکی از راه‌هایی است که به کاهش هزینه‌های سفر کمک می‌کند.

هنگامی که صحبت از یک سفر خارجی به میان می‌آید، یکی از دغدغه‌های همه گردشگران هزینه حمل و نقل درون شهری است؛ تفاوتی نمی‌کند که قصد داشته باشید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید یا خصوصی؛ در هر حال در مقایسه با ایران، تفاوت چشمگیری میان هزینه حمل‌ونقل درون شهری وجود دارد.

 

 

کجا می‌توانم کارت حمل و نقل را خریداری کنم؟

 

 

حمل و نقل عمومی استانبول یک سیستم یکپارچه است که توسط دولت محلی اداره می‌شود. این سیستم تنها با استفاده از کارت‌های الکترونیکی قابل دسترسی است. داشتن این کارت‌ها به شما کمک می‌کند تا به تمامی وسایل حمل‌ونقل عمومی در استانبول دسترسی پیدا کنید.

 

 

کجا می‌توانم کارت حمل و نقل را خریداری کنم؟

 

 

کجا می‌توانم کارت حمل و نقل را خریداری کنم؟

 

 

شما می‌توانید کارت حمل‌ونقل عمومی معروف به استانبول‌کارت را از دستگاه‌های فروش زرد رنگی که در هر ایستگاه مترو، تراموا، اتوبوس و حتی برخی از کیوسک‌های روزنامه فروشی واقع در نزدیکی ایستگاه‌های اتوبوس عمومی خریداری کنید. از ماه فوریه ۲۰۱۹ هزینه این کارت بین شش تا هفت ترکیه ترکیه است.

 

 

پنج قانون نانوشته برای گردشگران در فرهنگ استانبول

 

چگونه از کارت استفاده کنم؟

 

 

کجا می‌توانم کارت حمل و نقل را خریداری کنم؟

 

 

کارتی که از دستگاه‌های زرد رنگ خریداری می‌کنید، فاقد اعتبار است. یعنی پولی که پرداخت کرده‌اید، تنها برای کارت از شما دریافت شده است.

بنابراین پیش از هر کار، ابتدا باید برای کارت خود اعتبار خریداری کنید یا به اصطلاح موجودی آن را شارژ کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

استفاده از این کارت‌ها بسیار ساده است؛ درست همانطور که در ایستگاه مترو یا ایستگاه‌های اتوبوس، کافی است استانبول‌کارت را در جای مناسب روی دستگاه ورودی قرار دهید. کمی صبر کنید تا کارت اسکن شود و اعتبار مورد نیاز سفر شما، از آن برداشت شود.

هنگامی که کارت بارگیری می‌شود، شما قادر خواهید بود با تخفیف از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. مثلا در ایستگاه‌ها یا درون اتوبوس‌هایی که استانبول کارت پذیرفته می‌شود، به راحتی می‌توانید با پرداخت کمتری، هزینه سفرتان را بپردازید.

 

 

 آیا می‌توانم از یک استانبول کارت برای همراهانم استفاده کنم؟

 

 

استانبول کارت

 

 

نکته دیگر اینکه، استانبول کارت، یک کارت شخصی نیست. یعنی لازم نیست برای هر مسافر یک استانبول کارت جداگانه خریداری کنید، بلکه استفاده از آن برای افراد متعدد امکان‌پذیر است.

خبر خوب دیگر اینکه لازم نیست برای استفاده کودکان زیر شش سال از وسایل حمل و نقل عمومی هزینه‌ای بپردازید.

 

 

تور نوروزی ترکیه را با بهترین دونر کباب‌های استانبول تجربه کنید

 

 

 استانبول کارت چطور هزینه‌های سفر را کاهش می‌دهد؟

 

 

استانبول کارت

 

 

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، استانبول کارت امکان استفاده از تخفیف‌های سیستم حمل و نقل عمومی را برای‌تان فراهم می‌کند.

به عنوان مثال نخستین با استفاده از این کارت، هزینه سفر اول شما به حدود نصف می‌رسد، یعنی برای سوار اتوبوس شدن، به جای ۵ لیر، تنها حدود ۲٫۶ لیر خواهید پرداخت.

برای استفاده از استانبول کارت قانون‌های تشویقی جذابی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد پرداخت:

  • اگر فاصله اولین استفاده تا استفاده شما از استانبول کارت کمتر از دو ساعت باشد، برای سفر دوم تخفیف بیشتری خواهید گرفت و تنها ۱٫۸۵ لیر از اعتبار کارت‌تان کم خواهد شد.
  • اگر در همین فاصله اندک، برای سومین بار با استفاده از استانبول کارت از یک وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنید، بازهم تخفیف خواهید گرفت و حدود یک و نیم لیر از شارژ شما کم خواهد شد.
  • این تخفیف‌ها همچنان ادامه دارد، چراکه ممکن است برای رسیدن به یک مقصد، ناچار باشید از چند وسیله نقلیه استفاده کنید. اگر برای چهارمین یا پنجمین بار در یک روز از استانبول کارت استفاده کنید، هزینه سفرتان به کمتر از یک لیر کاهش پیدا می‌کند. (حدود ۰٫۹۰ لیر)
  • برای استفاده دوم و سوم و ... از استانبول کارت محدودیتی تعریف نشده است یعنی شما می‌توانید از این کارت برای وسایل نقلیه گوناگون استفاده کنید و بازهم تخفیف بگیرید.

 

 

 

چرا استفاده از ژتون حمل و نقل به صرفه نیست؟

 

 

ژتون

 

 

اگر برای یک سفر کوتاه تک‌نفره به استانبول آمده‌اید و برنامه‌ریزی مشخصی برای سفرهای درون شهری‌تان ندارید، شاید استفاده از ژتون، آسان‌ترین روش برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تراموا و مترو در استانبول باشد.

قیمت هرکدام از این ژتون‌ها حدود ۵ لیر است. این ژتون‌ها چیزی شبیه به بلیت‌های تک سفره مترو در ایران است. یعنی اگر یک بار از آن‌ها استفاده کنید، دیگر نه اعتباری دارند، نه می‌توانید اعتبارشان را تمدید کنید.

پس اگر دسته‌جمعی با تور استانبول راهی ترکیه شده‌اید یا قصد دارید مدت طولانی در استانبول زیبا بمانید، استفاده از این ژتون‌ها به صرفه نیست.

مطالب مرتبط