راهنمای سفر ارزان و اقتصادی به استانبول

آیا تا به حال شده دل‌تان بخواهد به جایی سفر کنید و به خاطر موقعیت مالی و اقتصادی از این کار صرف نظر کرده باشید؟ خیلی از مردم هستند که در شرایط مناسبی قرار دارند و تصور می‌کنند سفر رفتن فقط با جیب‌های پرپول و برای طبقه مرفهین امکان‌پذیر است. با این که مسائل مالی برای انجام یک سفر از لزومات است اما همه چیز نیست شما در ابتدا باید بدانید برای رفتن به سفری کم‌هزینه نیاز به چه اطلاعاتی دارید. ما در این مطلب شما را برای سفری اقتصادی با تور استانبول راهنمایی می‌کنیم.

 

 

چیزهایی که باید بدانید

 

 

type-f-socket

 

 

با این که امروزه استانبول همانند گذشته پایتخت سیاسی کشور نیست اما با ۱۵ میلیون جمعیت و میزبانی از فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف پایتخت فرهنگی ترکیه شناخته می‌شود.

پول رسمی: پول رسمی ترکیه لیر بوده و معمولا به صورت (TRY, TL, ₺) نمایش داده می‌شود. بیشتر موسسات و هتل‌ها یورو هم قبول می‌کنند اما بهتر است با مخارج‌تان را لیر بپردازید. زیرا استفاده از ارزهایی همچون یورو برای شما هزینه بیشری می‌تراشد. به یاد داشته باشید با وجودی که می‌توان در رستوران‌ها از کارت بانکی استفاده کرد اما نقاط کوچک‌تر، مترو و اتوبوس‌ها تنها با پول نقد سر و کار دارند.

اطلاعات برق: در ترکیه برق ۲۲۰ ولت و 50Hz جریان دارد و برای استفاده‌ی آن، از سوکت F استفاده می‌شود که معمولا روی دیوار نصب شده‌اند و با دوشاخه‌های گرد مچ می‌شوند. البته برای دستگاه‌های مدل‌های دیگر همچون استفاده در ایران، می‌توانید از تبدیل پریز استفاده کنید.

 

 

چه زمانی برای سفر بهتر است؟

 

 

type-f-socket

 

 

استانبول شهری چهار فصل است که هر بخشی از سال زیبایی‌های متفاوت و دیدنی خودش را ارائه می‌دهد. اما از فروردین تا شهریور زمان کم باران شهر بوده و دسته‌های گردشگر به شهر سرازیر می‌شوند. اوج سفرهای گردشی در مرداد و شهریور به اوج خودش می‌رسد. به یاد داشته باشید همیشه، سفر در اوج هجوم گردشگران هزینه بیشتری برای شما می‌تراشد.

 

 

بهترین نرم‌افزارهای موبایل برای سفر به استانبول

 

 

چگونه به استانبول بروید

 

 

چگونه به استانبول بروید

 

 

تمام پرواز‌های دنیا به مقصد استانبول فقط در دو فرودگاه شهر انجام می‌گیرد. فردگاه آتاتورک در طرف اروپایی و فرودگاه صبیحا گوکچن در طرف آسیایی آناتولی. با این همه بیشتر پرواز‌های داخلی و خارجی در فرودگاه آتاتورک انجام می‌گیرد. زیرا هم دروازه اصلی شهر بوده و هم نسبت به صبیحا به مرکز شهر نزدیک‌تر است.
شما می‌توانید با ارزان‌ترین پروازهای مستقیم به استانبول را با خط هوایی ترک‌لاین که پرچم ترکیه بر روی آن‌ها حک شده، خودتان را به این شهر برسانید. شرکت هواپیمایی ترکیه به بیش از ۱۲۰ کشور دنیا پرواز می‌کند که این رقم بالاترین آمار در کل دنیاست.

 

 

 

 

پرواز از تهران به مقصد استانبول: تهران و استانبول در فاصله ۲۰۴۰ کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته‌اند که این مصافت با پروازی درست و در شرایطی استیبل ۳ ساعت به طول می‌انجامد. اما این مدت بنا به شرایط جوی می‌تواند متغیر باشد. پروازهای بین تهران و استانبول چه رفت و چه برگشت در فرودگاه‌های مهرآباد و آتاتورک انجام می‌پذیرد. ترکیش ایرلاین در طول روز ۵ بار به صورت رفت و ۵ بار برگشت بین خط هوایی تهران استانبول فعالیت می‌کند. به علاوه شرکت‌های ایرانی همچون زاگرس، ماهان و ایران‌ایر در طول هفته و در ساعات مختلف نیز در این خط هوایی فعالیت می‌کنند.

 

 

چگونه از فرودگاه آتاتورک به مرکز شهر بروید؟

 

 

چگونه از فرودگاه آتاتورک به مرکز شهر بروید؟

 

 

فرودگاه آتاتورک ۳۰-۴۰ دقیقه از مرکز شهر استانبول فاصله داشته ولی مانند تمام شهرهای بزرگ و شلوغ این مصافت در زمانی بیشتر طی خواهد شد. برای رسیدن به مرکز شهر شما می‌توانید از وسایل نقلیه‌ای همچون تاکسی، مترو و اتوبوس استفاده کنید.

تاکسی: وقتی از فرودگاه خارج می‌شوید می‌توانید صف تاکسی‌ها را ببینید. برای رفتن به شهر تاکسی‌ها از همه گران‌تر هستند. کرایه تا تقسیم بین ۵۰ تا ۵۵ لیر و تا سلطان احمد بین ۶۵ تا ۷۰ لیر است.

 

 

ataturk-airport-bus

 

 

با اتوبوس: این خط اتوبوس در حقیقت شاتل فرودگاه است که از ساعت ۴ صبح تا ۱ نیمه شب فعالیت می‌کند. کرایه اتوبوس از پایانه فردگاه تا میدان تقسیم ۱۱ لیر است. اگر هتل شما مثلا در منطقه سلطان احمد باشید با یک تاکسی به کرایه ۱۲ لیر می‌توانید تا دم در هتل بروید.
یا می‌توانید به جای گرفتن تاکسی تا ترموای تقسیم-کاباتاش پیاده بروید و برای رسیدن به سلطان احمد سوار خط Kabataş-Bağcılar شوید.

مترو، ترموا: از قسمت ورودی علائم مترو را دنبال کرده و سوار خط فرودگاه آتاتورک- M1A Yenikapı شوید. این خط ریلی از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت می‌کند. با اینهمه اگر هتل شما در محدوده تقسیم و یا سلطان احمد باشد مجبورید از ایستگاه Zeytinburnu و یا Aksaray به ترموا سوییچ کنید. این گزینه زمانی فوق‌العاده است که بار زیادی نداشته باشید.

 

 

بهترین راه‌های حمل و نقل در استانبول

 

 

چگونه از فرودگاه صبیحا گوکچن به مرکز شهر بروید؟

 

 

چگونه از فرودگاه صبیحا گوکچن به مرکز شهر بروید؟

 

 

این فرودگاه در سمت آسیایی قرار گرفته و مسیر آن تا مرکز شهر تقریبا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. شما می‌توانید از طریق تاکسی و اتوبوس خودتان را به مرکز برسانید.

تاکسی: خط تاکسی از فرودگاه صبیحا به خاطر مصافت بیشتر گران‌تر است. از این فرودگاه تا میدان تقسیم کرایه تاکسی ۱۵۵ لیر و تا سلطان احمد بین ۱۲۵ تا ۱۳۰ لیر است.

اتوبوس: خط اتوبوس فرودگاه صبیحا از ساعت ۴ صبح تا ۱ نیمه شب فعال بوده و کرایه راه تا میدان تقسیم ۱۴ لیر است.

مطالب مرتبط