پنج قانون نانوشته برای گردشگران در فرهنگ استانبول

ترکیه یک کشور شگفت‌انگیز است که فرهنگ‌های متفاوتی را در خود جای داده است. با این حال باید بدانیم که یک تصور اشتباه در بعضی از گردشگرانی که به ترکیه سفر می‌کنند، وجود دارد و آن‌هم این است که ترکیه به عنوان کشوری که میزبان گردشگران زیادی است، محدودیت‌های فرهنگی و عرفی خاصی ندارد.

ترکیه مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه، تاریخی غنی دارد و همین سبب شده است که مردم این کشور آداب و رسوم خاص خود را داشته باشند. آن‌ها انتظار دارند میزبان مسافرانی باشند که به این آداب احترام می‌گذارند. دانستن این اصول به شما کمک می‌کند تا سفر آرامی با تور استانبول داشته باشید.

 

 

header

 

 

مردم ترکیه، با مهربانی آغوش خود را به روی گرشگران باز می‌کنند، به شرط آنکه مراقب حساسیت‌های فرهنگی‌شان باشید. پس برای بازدید از استانبول، شهر پرجنب و جوش و تاریخی این نبایدها را به خاطر داشته باشید:

 

 

 

۱- به آتاتورک احترام بگذارید

 

 

atatork

 

 

به یاد داشته باشید که مردم ترکیه احترام زیادی نسبت به پدر بنیان‌گذار جمهوری ترکیه یعنی آتاتورک دارند. پس اگر با مردم محلی معاشرت می‌کنید هیچ وقت درباره آتاتورک اظهارنظر نکنید یا او را مورد انتقاد قرار ندهید. مسخره کردن یا بی‌احترامی کردن به مجسمه‌ها و نمادهای آتاتورک هم ممکن است برای‌تان گران تمام شود.

همچنین برای دولت و نیروهای انتظامی که در سطح شهر فعالیت می‌کنند، پرچم ترکیه اهمیت زیادی دارد، پس مراقب باشید رفتارهای توهین آمیز نسبت به آن انجام ندهید، رفتارهایی که شاید به نظر شما در حد یک شوخی یا سرگرمی ساده باشد، می‌تواند پای قانون را به سفرتان باز کند.

 

 

بهترین بوتیک هتل‌های ترکیه برای اقامتی دوستانه

 

 

۲- بدون اجازه از مردم عکاسی نکنید

 

 

۲- بدون اجازه از مردم عکاسی نکنید

 

 

در استانبول، مانند بسیاری از کشورهایی که هنوز سنت‌های سفت و سختی دارند، عکاسی بدون اجازه از مردم، می‌تواند برای‌تان مشکل‌ساز شود. البته این یک قانون نانوشته در سراسر جهان است که برای احترام به حریم شخصی افراد، باید پیش از عکس گرفتن از آن‌ها اجازه گرفت.

در ترکیه هنوز هم گروه‌هایی از مردم مخالف دوربین هستند. این یعنی حتی اگر برای کسب اجازه به سراغ‌شان بروید، ممکن است با جواب منفی روبه‌رو شوید، به خصوص از سوی افراد مسن‌تر یا زنانی که حجاب می‌کنند.

 

 

۳- با مردم محلی درباره فوتبال حرف نزنید

 

 

با مردم محلی درباره فوتبال حرف نزنید

 

 

استقلال یا پرسپولیس؟ شاید اگر با طرفداران دو آتشه تیم‌های ایرانی صحبت کنید، کار با یک بحث دوستانه به پایان برسد، اما در ترکیه هیچ‌وقت درباره تیم‌های محلی یا تیم ملی با مردم صحبت نکنید.

مردم ترکیه علاقه زیادی به فوتبال دارند و شاید با یک انتقاد شما، خشمگین شوند. حتی اگر خشمگین نشوند، بهتر است به علایق کشور میزبان احترام بگذاریم. البته این به عنوان یک قانون ثابت در میان گردشگران حرفه‌ای شناخته می‌شود که هیچ‌وقت با مردمی که از فرهنگ‌های دیگر هستند، درباره سیاست، مذهب و فوتبال صحبت نکنید.

 

 

۴- هنگام خرید، چانه‌زنی کنید

 

 

هنگام خرید، چانه‌زنی کنید

 

 

فرهنگ چانه زنی هنگام خرید در استانبول، درست مانند ایران یک فرهنگ شناخته شده و قابل قبول است. پس موقع خرید در نظر داشته باشید که قیمت گفته شده به اندازه کافی جای چانه زدن دارد؛ این فرصت را از دست ندهید.

البته این قانون درباره فروشگاه‌های بزرگ صدق نمی‌کند. در فروشگاه‌های بزرگ، نمایندگی برندها، سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای، باید چانه زدن را فراموش کنید. اما هنگام خرید از بازار بزرگ استانبول و فروشگاه‌های کوچک محلی چانه زدن به کمک‌تان خواهد آمد.

 

 

بهترین نقاط ترکیه برای تجربه بهترین سفر‌ها

 

 

۵- سنگ‌ قیمتی و فسیل باستانی نخرید

 

 

سنگ‌ قیمتی و فسیل باستانی نخرید

 

 

ممکن است هنگام قدم زدن در بازارهای رنگارنگ ترکیه، چشم‌تان به سنگ‌های قیمتی یا سنگ‌های طبیعی زیبا بیافتد و دل‌تان بخواهد یکی از آن‌ها را به عنوان یادگاری با خودتان به خانه برگردانید. یا وسوسه شوید که یکی از فسیل‌های قدیمی را خریداری کنید اما این کار شما را به دردسر خواهد انداخت.

بر اساس قانون این کشور، خارج کردن مصنوعات فرهنگی و باستانی از ترکیه ممنوع است و در صورتی که ماموران مرزبانی متوجه آن شوند، به دردسر بزرگی خواهید افتاد.

 

 

 و یک پیشنهاد کارآمد؛ برخی کلمات ترکی را بیاموزید

 

 

 و یک پیشنهاد کارآمد: برخی کلمات ترکی را بیاموزید

 

 

دانستن کلمات ساده‌ای مانند بله، خیر و عبارت‌هایی که برای تشکر به زبان ترکی استفاده می‌شود، به شما کمک می‌کند تا روابط دوستانه‌تری با مردم استانبول برقرار کنید.

علاوه بر این ممکن است زبان بدن مردم ایران با زبان اشاره مردم ترکیه تفاوت‌هایی داشته باشد و همین تفاوت موجب سوءبرداشت شده و برای‌تان دردسر ایجاد کند.

مطالب مرتبط