آشنایی با کاخ‌های سلطنتی گرجستان

در تور گرجستان می‌بینید که اینجا کشوری کوچک در قفقاز جنوبی است که سابقه تاریخی بسیار طولانی پشت خود دارد. پادشاهان و ملکه‌های گرجستانی در طول تاریخ همیشه در قصرها زندگی می‌کردند. به همین دلیل در سراسر این کشور را که بگردید کاخ‌های متعددی را پیدا می‌کنید. البته به خاطر جنگ‌ها و حمله‌های همیشگی همسایگان این کشور، بسیاری از این قلعه‌ها و قصرها از بین رفته‌اند. حتی اعتقاد عموم تاریخ‌شناسان بر این است که تمام گنجینه‌های سلطنتی نیر در طول تاریخ به نابودی کشیده شده است. بخشی از این گنج در آغاز قرن بیستم توسط بلشویک‌ها در خارج از کشور گرفته شد.

 

 

سامگرلو؛ کاخ دادیانی

 

 

کاخ دادیانی

 

 

یکی از مشهورترین کاخ‌های گرجستان که در قسمت غربی این کشور و در سامگرلو واقع شده است. قصر دادیانی به دستور حاکم سامگرلو یعنی لوان دوم دادیانی (قرن ۱۶ تا ۱۷) تاسیس شد. این کاخ به صورت مداوم به عنوان محل اقامت دادیانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. کل این مجموعه شامل کاخ ملکه، کاخ شاهزاده، باغ گیاه شناسی و کلیسای کاری (اولین کلیسای سنگی در منطقه) می‌شود. این مجموعه کاخ‌ها موزه و کتابخانه‌ای در دسترس قرار می‌دهند که در آن‌ها آثار تاریخی برجسته‌ای نگه داری می‌شود. مجموعه آثار تاریخی اینجا مربوط به لباس مریم مقدس و لوازمی از ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه می‌شود. کاخ دادیانی یکی از جذاب‌ترین نقاط تاریخی گرجستان شناخته می‌شود.

 

 

ایمرتی؛ کاخ گوگتی

 

 

ایمرتی؛ کاخ گوگتی

 

 

یکی دیگر از کاخ‌های تاریخی برجسته گرجستان گوگتی است که در نزدیکی کوتایسی و در سمت غرب کشور، در ایمرتی واقع شده است. این شهر در قرون وسطا به عنوان پایتخت گرجستان فعالیت می‌کرد. البته ساخت و ساز اصلی این قصر توسط جورجی سوم در قرن ۱۲ام انجام گرفت. این کاخ از آن جا اهمیت بالایی دارد که پادشاه دخترش ملکه تامار را در آن به نایب‌السلطنه برگزید. البته وقتی حکومت گرجستان در قرن ۱۵ام در هم شکست و هر قسمت به دست کسی افتاد، این کاخ به عنوان محل اقامت حاکمان ایمرتی مورد استفاده قرار گرفت. متاسفانه کاخ به دلیل تهاجمات مکرر به تدریج از بین رفت. زمان حکومت روسیه از بخش‌های این کاخ استفاده می‌شد. آثار کشف شده در خرابه‌های کاخ، امروزه در موزه ملی گرجستان حفظ می‌شوند.

 

 

آشنایی با مرکز خرید تفلیس مال؛ گرجستان

 

 

تفلیس؛ کاخ سلطنتی

 

 

تفلیس؛ کاخ سلطنتی

 

 

قدمت این کاخ که در قسمت قدیمی تفلیس قرار گرفته به قرن ۱۲ام میلادی برمی‌گردد. نسخه‌های خطی کشف شده در این کاخ حکایت از این دارند که تفلیس به عنوان پایتخت گرجستان انتخاب شده بود. این کاخ در قسمت حاشیه سنگی ساحل متکواری کنار کلیسای متکواری واقع شده است. این کاخ در طول سال‌های خدمتش همیشه شاهد صحنه‌های نظامی بود. داخل این کاخ سلطنتی از بخش‌های مختلفی مثل سالن غذاخوری، سالن استراحت، سالن مهمان، اتاق کار پادشاه و "تخت" پادشاهی تشکیل شده است. این کاخ و کلیسای متکواری در اثر یورش ایران تقریبا نابود شد و امروزه چیزی از آن باقی نمانده است.

 

 

کاختی؛ کاخ تسیناندالی

 

 

tsinandali

 

 

گرجستان به عنوان محل زندگی و اقامت نجیب‌زاده‌ها در کاخ‌های مجلل شناخته می‌شود. یکی از بهترین و جذاب‌ترین کاخ‌ها تسیناندالی در کاختی قسمت شرقی گرجستان است. این کاخ در واقع متعلق به شاعر و نظامی قرن ۱۹امی الکساندر چاچاوادزه بود. این کاخ در باغی زیبا و دیدنی واقع شده که نمایی جذاب به آن بخشیده است. در حال حاضر این ساختمان وسیع به عنوان موزه خانوادگی چاچاوادزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

رستوران‌های محبوب بین مردم گرجی در تفلیس؛ گرجستان

 

 

لیکانی؛ کاخ رومانف

 

 

لیکانی؛ کاخ رومانف

 

 

کاخ رومانف در مرکز پارک لیکانی و در جنوب شرقی گرجستان واقع شده است. این کاخ با گل و گیاهانی که در اطراف برای تزئین آن به کار رفته نمایی زیباتر هم به خود گرفته است. این کاخی است که دوک بزرگ نیکولای میخایلویچ رومانف برای برادر خود، امپراطور روسیه یعنی الکساندر دوم رومانف به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته است. کاخ رومانف بین سال‌های ۱۸۹۲ تا ۱۸۹۵ ساخته و تکمیل گردید. این کاخ نه تنها اقامتگاهی محبوب برای خانواده رومانف محسوب می‌شد بلکه بعد از آن بین رهبران شوروی نیز محبوبیت زیادی داشت. این کاخ حالا مجموعه‌دار لوازم و آثار نفیسی از جمله میز اهدایی ناپلئون به رومانف می‌شود. به علاوه صندلی‌های دست‌ساز هنرمندان ایرانی که توسط شاه ایران اهدا شده بود نیز در این کاخ به چشم می‌خورد.

 

 

تفلیس؛ کاخ ملی جوانان گرجستان

 

 

تفلیس؛ کاخ ملی جوانان گرجستان

 

 

این کاخ در سال ۱۸۶۸، زمانی که امپراطور روسیه برای رسیدگی به امور گرجستان فرماندارانی منصوب کرد ساخته شد. این کاخ که توسط یکی از فرمانداران به نام میخائیل ورونتسوف به عنوان اقامتگاه سلطنتی ساخته شد بعدها به کاخ ورونتسوف تغییر نام داد. در طول فرمانداری او، تعدادی از مدارس، کتابخانه‌های عمومی، کارخانه‌ها، مناطق مسکونی و تئاتر‌های اولیه ساخته شد و حتی انتشار روزنامه "قفقاز" نیز به همت او میسر شد. در واقع فرماندار روسیه به احیای فرهنگ و آداب و رسوم گرجستان کمک زیادی کرد. شما می‌توانید با بازدید ازاین کاخ بیشتر با این شخصیت برجسته آشنا شوید.

مطالب مرتبط