بی‌نظیرترین مکان‌های تاریخی استانبول؛ ترکیه

استانبول به عنوان پایتخت ترکیه حدود ۲ هزار سال درگیر رویدادها و مسایل سیاسی همچون روم شرقی، امپراطوری عثمانی و ترکیه کنونی بوده است. این شبه جزیره تاریخی حالا میزبان نقاط تاریخی برجسته‌ای از زمان بیزانس و قسطنطنیه است. تقریبا امروزه هر بازدیدکننده‌ای در تور استانبول گردش خود را از میدان تاریخی شهر که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است آغاز می‌کنند. از محله فاتح گرفته تا بعد از آن جاذبه‌های زیادی وجود دارد که باید از آن‌ها دیدن کنید. ما در این بخش برای شما راهنمای کامل بازدید از بهترین مکان‌های تاریخی سطح شهر را ارائه می‌دهیم.

 

 

ایاصوفیه

 

 

ایاصوفیه

 

 

ایاصوفیه یکی از بهترین و برجسته‌ترین آثار تاریخی استانبول با گنبدی عظیم و بسیار فراخ است. این بنای چشمگیر و به شدت معروف از بهترین نمونه‌های عصر بیزانس هم شناخته می‌شود. تقریبا حدود هزار سال از زمانی که امپراتور جاستینیان اول دستور ساخت آن را داد می‌گذرد. در واقع ایاصوفیه در سال ۵۳۷ میلادی به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس یونان و جایگاه پیشوای مذهبی قسطنطنیه ساخته شد و تا سال ۱۴۵۳ به قوت خودش پا برجا ماند. این کلیسا ۵۰۰ سال بعد توسط مسلمانان به مسجد تبدیل شد و در نهایت، سال ۱۹۳۵ با فرمان  نخست‌وزیر جمهوری ترکیه کمال آتاتورک به موزه تبدیل گشت. امروز این موزه بعد از قصر توپکاپی، با ۳ میلیون نفر بازدیدکننده در سال، دومین نقطه پربازدید استبانبول شناخته می‌شود.

آدرس: Cankurtaran Mh., Alemdar Cd. No:2, 34122 Fatih/istanbul, Turkey

تلفن: +90 532 608 3001

 

 

کاخ توپکاپی

 

 

کاخ توپکاپی

 

 

کاخ توپکاپی از چهار طرف محوطه حیاط با ساختمان‌های کوچک‌تر محاصره شده است. یونسکو نیز توپکاپی را به عنوان بهترین مجموعه قصر به جا مانده از دوره عثمانی معرفی می‌کند. این کاخ در بالای سراگلیو قرار گرفته و نمایی فوق‌العاده از طلایی شاخ و دریای مرمره ارائه می‌دهد. این کاخ بزرگ و بسیار زیبا به مدت ۴۰۰ سال اقامتگاه اصلی حکومت عثمانی (۱۶۵۶-۱۴۶۵) از سلطنت ۶۲۴ ساله خود و برگزاری مراسم‌های متعدد دولتی بوده است. جای دیگری در استانبول را نمی‌توان یافت که به اندازه توپکاپی بازدیدکننده داشته باشد. به جز زیبایی معماری این کاخ میزبان چندین نسخه خطی تاریخی، لباس‌های بلند و فاخر، و برخی آثار مهم دنیای اسلام است.

آدرس: Istanbul, Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/istanbul, Turkey

تلفن: +90 212 512 0480

 

 

بهترین بوتیک هتل‌های استانبول

 

 

مسجد سلطان احمد

 

 

sultan-ahmet-mosque

 

 

این ساختمان بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ توسط سلطان احمد اول به منظور قدرت نمایی حکومت عثمانی ساخته شد. این مسجد مهم‌ترین و مشهورترین مسجد استانبول به لحاظ زیبایی بصری و عکاسی در سال‌های اخیر هم بوده است. همچنین مسجد سلطان احمد در میان تمامی مساجد عثمانی بزرگ‌ترین حیاط را ارائه می‌دهد. این مسجد با ده‌ها هزار کاشی آبی زیبایی که در آن به کار رفته است به مسجد آبی هم شناخته می‌شود. با این که این مسجد به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های استانبول شناخته می‌شود اما به شدت مورد نطارت کنترل قرار دارد، زیرا هنوز از آن برای اهداف مذهبی استفاده می‌کنند.

آدرس: Sultanahmet Mh., At Meydanı No:7, 34122 Fatih/istanbul, Turkey

تلفن: +90 212 458 4468

 

 

روملی حصار

 

 

روملی حصار

 

 

روملی حصار که به قلعه روملی نیز شناخته می‌شود شامل ۱۶ هکتار زمین با برج‌های مرتفع، دیوارهای بلند و زمین‌های سرسبز اتلاق می‌شود. این قلعه در منطقه اروپایی و در باریک‌ترین بخش بسفور واقع شده است. روملی حصار در سال ۱۴۵۲ به دستور سلطان احمد دوم طی ۱۴ ماه، برای حمله نهایی به قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس ساخته شد. البته بسیاری از سازه‌های داخلی آن پس از زلزله ویرانگر شهر آسیب‌های جدی دیدند و یا به کل ویران شدند. امروزه از این قلعه به عنوان موزه فضای باز و محل برگزاری کنسرت‌ها و همایش‌ها استفاده می‌کنند.

آدرس: Yahya Kemal Cd. No:42, Turkey

تلفن: +90 212 263 5305

 

 

کلیسای چورا

 

 

کلیسای چورا

 

 

کلیسای چورا در حقیقت مکانی مقدس در چورای سابق بیزانس است که به دلایل زیادی خیلی‌ها آن را خواهر کوچک ایاصوفیه قلمداد می‌کنند. این کلیسا در قرن ۱۶ام توسط مسلمانان تسخیر و به مسجد تبدیل گشت و بعدها نیز به موزه تغییر کاربری داد. درست است که خیلی این کلیسا بزرگ نیست اما از زیبایی چیزی کم ندارد. موزاییک‌های قرون وسطایی شگفت‌انگیز و نقاشی‌های دیواری که از سال ۱۳۱۲ میلادی به جا مانده‌اند نمونه بی‌ظیری از هنر قرون وسطا هستند.

آدرس: Ayvansaray Mh., Kariye Cami Sk. No:26, 34087 Fatih/istanbul, Turkey

تلفن: +90 212 631 9241
بهترین کارهایی که می‌توانید در منطقه توپخانه استانبول انجام دهید

 

 

برج گالاتا

 

 

برج گالاتا

 

 

زمانی برج گالاتا با ۶۷ متر ارتفاع بلندترین برج کل منطقه استانبول و قسطنطنیه شناخته می‌شد. این برج در سال ۱۳۴۸ در بالای محله کاراکوی با نمایی بی‌نظیر از بسفور و شاخ طلایی ساخته شد. بعدها از این برج و افق بی‌نظیرش برای رصد ستاره‌ها استفاده شد اما امروزه با رستورانی که بالای آن فعال است، مردم برای خوردن غذایی منحصر به فرد و تماشای نمای ۳۶۰ درجه شهر به آن می‌روند.

آدرس: Galata Kulesi, Turkey

تلفن: +90 212 244 7736

مطالب مرتبط