راهنمای بهترین حمام‌های ترکی در استانبول؛ ترکیه

حمام‌های ترکی یا حمام‌های عثمانی جایی برای حمام بخاطر و گردهمایی‌های اجتماعی بود. این سبک از حمام به لحاظ سبک معماری مورد توجه قرار می‌گیرد. در حالی که تنها حدود ۱۰ درصد از کل حمام‌های استانبول فعال است اما هنوز رفتن به آن بخشی از فرهنگ این کشور است. گردشگران سراسر دنیا با نگاهی ویژه و کنجکاو در تور استانبول به بازدید از حمام‌ها می‌روند. شما برای ما این فضا خیلی غریبه نباشد اما هنوز هم باید نگاهی به آن داشته باشید.

 

 

Aga Hamamı

 

 

hamamı

 

 

از آن جایی که منطقه بی اوغلو سابقه جزو قسمت‌های مسکونی استانبول نبود، این حمام در اصل یک شکار خانه خصوصی بود. بعد حمام در سال ۱۴۵۴ توسط سلطان احمد به انحصار خودش و پسرانش در آمد. بعد از تشکیل جمهوری ترکیه این حمام بارها و بارها تغییر کرد تا این که به شکل امروزی  در آمد. ساختمان این حمام بسیار زیبا و قابل توجه با نقش و نگارها و کنده‌کاری‌های دوره عثمانی است. البته ساختمان اصلی مورد بازسازی قرار گرفته است اما همچنان می‌توان گفت همان سازه قدیمی روبروی شما قرار گرفته است. شما می‌توانید از خدمات مختلفی مثل حمام بخار، سونا و ماساژ ترکی استفاده کنید و تجربه متفاوتی از بودن در ترکیه را کسب نمایید.

آدرس: Kuloglu Mh., Turnacibasi Cd. No:48, Beyoğlu

تلفن: +90 212 249 50 27

 

 

Cagaloglu Hamamı

 

 

 Cagaloglu Hamamı

 

 

حمام چاقالوغلو آخرین حمامی بود که در سال ۱۷۴۱ در زمان امپراتوری عثمانی ساخته شد. این ساختمان به عنوان یک حمام عمومی به منظور جمع آوری پول برای کتابخانه سلطان محمود اول ساخته شد. ساختمان در ابتدا توسط آقا سیلمان معمار مشهور طرح‌ریزی و بنا شد اما آقا عبدالله آن را تمام کرد. این حمام یکی از آخرین نمونه‌های نوع خودش است که مردم از آن بازدید می‌کنند. این حمام که هنوز به فعالیت خودش ادامه می‌دهد جاییست که می‌توانید در فضای بزرگ و مرموزش کاوش کنید و حس کنید در یکی از ماجراجویی‌های افسانه‌ای قرار گرفته‌اید. سقف بلند، ساقی‌های چشمگیر با طرح‌های زیبا و ظریف و نورگیرهای روی سقف که نور روز را به داخل می‌دهد از مواردیست که در این حمام با آن‌ها روبرو می‌شوید.

آدرس: Kuloglu Mh., Turnacibasi Cd. No:48, Beyoğlu

تلفن: +90 212 522 2424

 

 

زیباترین جاذبه‌های کم‌تر دیده شده استانبول که نباید بازدید از آن‌ها از دست بدهید

 

 

Cemberlitas Hamamı

 

 

Cemberlitas Hamamı

 

 

حمام چمبرلیتاش در سال ۱۵۸۴ توسط معمار برجسته دربار سینان با دو سالن مجزا برای مردان و زنان ساخته شد. گرچه نمای بیرونی ساختمان، سازه‌ای مربع فرم است اما از داخل یک ۱۲ ظلعی با ۱۲ ستون مجلل سنگی است. این حمام به عنوان یکی از زیباترین‌های نوع خود در دوره عثمانی با کاشی‌های سنگ مرمر ارزشمند همچنان از شهرت بسیار زیادی در بین گردشگران و مردم محلی برخوردار است. گرچه امکان عکاسی در حمام‌ها وجود ندارد اما بی‌شک تصویر آن‌ها همیشه در ذهن شما ثبت خواهد شد.

آدرس: Vezirhan Cad. No: 8, Çemberlitaş

تلفن: +90 212 522 79 74

 

 

Haseki Hurrem Sultan Hamamı

 

 

Haseki Hurrem Sultan Hamamı

 

 

حمام هاسکی خرم سلطان به دستور همسر محبوب سلطان سلیمان، خرم سلطان ساخته شد. این حمام باشکوه و ارزشمند نیز مانند بسیاری دیگر از ساختمان‌های دربار عثمانی توسط سینان معمار مشهور ساخته شده است. این حمام سال‌ها بدون استفاده به روی عموم بسته بود تا این که در سال ۲۰۰۷ طی پروژه بازسازی بنا شد این حمام با شکل و ظاهری مدرن رونمایی شود. سرانجام بعد از سه سال مرمت و بازسازی در سال ۲۰۱۰ با ظاهری کاملا لوکس و چشمگیر در دسترس عموم قرار گرفت. شما می‌توانید به این حمام مجلل بروید و در آن از حمام بخار، سونا و خدمات درمانی و ماساژ بهره‌منئ شوید. روی سنگ مرمرین سکوه‌ها دراز بکشید و قدری آرامش به دست بیاورید.

آدرس:  Cankurtaran Mh., Ayasofya Meydanı No:2, Fatih

تلفن: +90 212 517 3535

 

 

بهترین خیابان‌های مخصوص خرید در استانبول

 

 

Suleymaniye Hamamı

 

 

Suleymaniye Hamamı

 

 

همانطور که از اسم حمام سلیمانیه پیداست این ساختمان به دستور سلطان سلیمان و با دستوهای توانای معمار سینان در سال ۱۵۵۷ ساخته شد. معماری حمام بسیار مجلل و شیک با اشکال هندسی و ستون‌های متعدد است. این حمام در سال ۱۹۲۴ بسته شد و بعد از بازسازی‌‌های گسترده در سال ۲۰۰۴ به روی مردم گشوده شد.

آدرس: Mimar Sinan Caddesi No:20, Süleymaniye

تلفن: +90 212 519 55 69

 

 

Kılıc Ali Pasa Hamamı

 

 

Kılıc Ali Pasa Hamamı

 

 

یکی دیگر از شاهکارهای معماری سینان حمام قلیچ علی پاشا است که به دستور دریاسار و فرمانده قلیچ علی پاشا به عنوان بخشی از مجتمع مسجد که هنوز هم قابل استفاده است ساخته شد. حمام بین سال‌های ۱۵۷۸ تا ۱۵۸۳ ساخته شد. بعدها پس از تحمل ۷ سال بازسازی، به عنوان یکی از حمام‌های لوکس استانبول ظهور کرد تا گردشگران را به خودش جذب کند.

آدرس: Kemankeş Mah., Hamam Sk. 1, Karaköy

تلفن: +90 212 393 80 10

مطالب مرتبط