زیباترین جاذبه‌های کم‌تر دیده شده استانبول که نباید بازدید از آن‌ها از دست بدهید

هنگامی که درباره استانبول صحبت می‌کنیم همه در وهله اول به یاد نقاط برجسته و مناظر دیدنی همچون حاجیا صوفیا، مسجد آبی، کاخ تپکاپی، و بازار بزرگ میوفتند. با این همه شهری به وسعت استانبول با تلفیقی از چند تاریخ و زیبایی‌های طبیعی فقط در همین نقاط برجسته خلاصه نمی‌شود. اگر قصد دارید با تور استانبول به دیدن شهر بروید فراموش نکنید که در کنار آثار برجسته از دیگر دیدنی‌های شهر هم بازدید کنید.

 

 

مسجد فتیح

 

 

مسجد فتیح

 

 

بعد از این که سلطان مهمت عثمانی قسطنطنیه را در سال ۱۴۵۳ به سلطه خود در آورد مسجد به نام وی یعنی مسجد فتیح سلطان مهمت تغییر نام داد. این سازه بین سال‌های ۱۴۶۳ تا ۱۴۷۰ ساخته شده اما بعد از زلزله‌ای بزرگ و ویرانی‌های ناشی از آن در سال ۱۷۷۱ مورد بازسازی قرار گرفت. همچنین این ساختمان دارای مدرسه علوم سنتی اسلامی بود که توسط علی بن محمد سمرقندی منجم ایرانی تاسیس شده بود.

آدرس: 1 Fatih Türbesi Sk., Ali Kuşçu Mahallesi, Istanbul , Turkey

 

 

بهترین برنامه‌ی گردشگری یک‌روزه در استانبول

 

 

کلیسای پاماکاریستوس

 

 

کلیسای پاماکاریستوس

 

 

این کلیسا یکی از نمونه‌های بسیار مشهور از زمان بیزانس در استانبول است که بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود می‌کشاند. بازدید از کلیسای پاماکاریستوس به معنای واقعی اکتشافی به یادماندنیست زیرا بعد از کلیساهای صوفیا و چورا سومین جایگاه را در میزان نقاشی‌های خیره‌کننده بیزانس و موزاییک داراست. بنابراین اگر از بودن در مکان‌های تاریخی و تماشای هنرهای فاخر باستانی لذت می‌برید از رفتن به این کلیسا غافل نشوید.

آدرس: Şair Niyazi Sokak , Balat , Fatih Istanbul , Turkey

 

 

کالج ارتدکس یونانی فانار

 

 

کالج ارتدکس یونانی فانار

 

 

این مدرسه که همچون خورشید در حال طلوع بالای محله تاریخی بالات و فنر استانبول می‌درخشد، قلعه‌ای قدیمی و قرمز است که زمانی تنها تعداد معدودی از دانش‌آموزان ارتدکس از خانواده‌های ثروتمند مهاجر در آن درس می‌خواندند. این مدرسه در سال ۱۴۵۴ تاسیس شد اما امروزه تمامی برنامه درسی ترکیه را ارائه می‌دهد. البته در برخی از موارد موضوعات یونانی هم تدریس می‌شود. این ساختمان عظیم آجری یکی از جاذبه‌های برجسته استانبول است که بازدیدکنندگان کنجکاو زیادی را به خود می‌بیند.

آدرس: No:36 Sancaktar Ykş. , Fener , Fatih Istanbul , Turkey

تلفن: +902125212252

 

 

دیدنی‌ترین ساختمان‌های استانبول با معماری متفاوت

 

مسجد کالندرحانه

 

 

مسجد کالندرحانه

 

 

این بنای تاریخی یکی دیگر از موارد چشمگیر اما ناشناخته استانبول است گردشگران زیادی دیدن آن را از دست می‌دهند. کالندرحانه در اصل کلیسایی زیبا و ارتدکس شرقی بود که بعدها در نتیجه جنگ‌ها و فتوحاتی که صورت گرفت به دست مسلمانان به مسجدی زیبا تبدیل شد. بر طاقی این مسجد با خطوط در هم تحریری آیاتی از قرآن نوشته شده که همراه با نقوش اسلامی هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

آدرس: No.11 16 Mart Şehitleri Cd. , Kalenderhane Mahallesi, Fatih Istanbul , Turkey

 

 

کاخ بیلربی

 

 

کاخ بیلربی

 

 

یکی از زیباترین کاخ‌های سلطتنی که در اطراف استانبول قرار دارد بیلربی است. این کاخ مجلل و زیبا سال‌ها در تصرف سلاطین عثمانی بود و آن‌ها برای فراغت به این کاخ می‌رفتند. البته از آنجایی که بیلربی در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد همانند موارد بالا خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. امروزه این کاخ زیبا و سفید که در حاشیه خط ساحلی قرار گرفته به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین اگر به این شهر سفر می‌کنید بد نیست از این موزه باشکوه هم دیدن کنید. شما می‌توانید در تمام ایام هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر برای دیدن این موزه بروید.

آدرس: Abdullah Ağa Caddesi, Beylerbeyi Mah, Üsküdar Istanbul , Turkey

تلفن: +902122369000

 

 

مشهورترین دیدنی‌های استانبول که گردشگران را جذب می‌کند

 

 

مسجد اورکاتوی

 

 

مسجد اورکاتوی

 

 

اگر از روی پل بسفر عبور کرده باشید احتمالا بنای شگفت‌انگیز اورکاتوی را دیده‌اید که در کنار دریا می‌درخشد. این مسجد که به مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید نیز شناخته می‌شود، بین سال‌های ۱۸۵۴ تا ۱۸۵۶ در سبک نئو باروک ساخته شد. این مسجد در اصل در سال ۱۷۳۰ بنا شد اما تنها در ظرف مدت کوتاهی در طی شورشی که در گرفت، ویران شد و بعدها دو بار دیگر مورد بازسازی قرار گرفت. این مسجد با معماری باشکوه و طراحی داخلی‌اش اکنون به روی عموم باز است و شما می‌توانید برای بازدید از آن بروید و برای رفع خستگی در یکی از کافه‌های طراف آن چیزی بخورید.

آدرس: 1/1 Mecidiye Köprüsü Sk., Mecidiye Mahallesi, Beşiktaş Istanbul , Turkey

تلفن: +902122595888

 

 

۷ کافه باغ جذاب و خوشمزه در استانبول

 

 

کلیسای بلغاری سنت استفان

 

 

کلیسای بلغاری سنت استفان

 

 

کلیای بلغانستانی سنت استفان در ابتدا سازه‌ای چوبی داشت اما بعد از این که در آتش سوخت این کلیسای پیش ساخته جای آن را گرفت. این کلیسا در وین بین سال‌های ۱۸۹۳ تا ۱۸۹۶ در وین ساخته شد و با کشتی‌های باری به استانبول منتقل شد. بعد از آن نزدیک به ۲ سال طول کشید تا با پیچ و مهره تمامی قسمت‌های آن به هم متصل گردد. این کلیسا با سبک نئو گوتیک و باروک ساخته شده و در حاشیه دریا قرار گرفته است. سنت استفان با ظاهر سفید و سنگی عظیمش از دور منظره‌ای خیره‌کننده‌ای دارد. این کلیسا در سال‌های اخیر موردبازسازی و ترمیم قرار گرفت.

آدرس: No:10 Mürselpaşa Cd. , Balat Mahallesi, Fatih Istanbul , Turkey

تلفن: +902122480921

مطالب مرتبط