بهترین موزه‌های تفلیس که باید از آن‌ها بازدید کنید

تفلیس شهری اروپایی آسیایی‌ست که به دلیل سابقه طولانی در تاریخ پر از انواع موزه‌های دیدنی و برجسته در موضوعات مختلف است. یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌هایی که شما می‌توانید در تور گرجستان انجام دهید به جز خرید و کافه‌گردی، بازدید از این موزه‌هاست. شما در این موزه‌ها می‌توانید تاریخ، فرهنگ، هنر، فرهنگ عامیانه، آلات موسیقی و ادبیات را بهتر درک کرده و شناخت بهتری نسبت به مردم این کشور به دست بیاورید. هزینه ورود به موزه‌ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی کم‌تر است و حتی تعدادی از آن‌ها مجانی هم هستند.

 

 

موزه گرجستان

 

 

موزه گرجستان

 

 

موزه گرجستان دارای چندین نمایشگاه دائمی بسیار جذاب را در دسترس عموم گذاشته که بهترین و مهم‌ترین بین آن‌ها، گنجینه باستان‌شناسی آن است. شما با بازدید از این نمایشگاه می‌توانید برخی از نمونه‌های بی‌نظیر طلا که در حفاری‌های باستان‌شناسی کشف شده‌اند را تماشا کنید. برخی از نمونه‌های این جواهرات گرجستانی به قرن سوم قبل از میلاد باز می‌گردد. شما می‌توانید با نگاهی دقیق‌تر فرهنگ و سلیقه مردم آن زمان گرجستان را بهتر درک کنید.

آدرس: Museum of Georgia, 3, Rustaveli Ave., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 322 99 80 22

 

 

موزه اشغال شوروی

 

 

 soviet-occupation

 

 

موزه اشغال شوروی در سال ۲۰۰۶ تا کنون به عنوان بخشی از موزه گرجستان داخل این موزه شروع به فعالیت کرده است. شما می‌توانید با کاوش در این موزه ۷۰ سال تصرف شوروی در این خاک یعنی از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۹۱ را شاهد باشید. شما در این موزه با چهره‌هایی آشنا می‌شوید که در طول این سال‌ها و به خاطر فعالیت‌هایشان یا تبعید شدند و یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار گرفتند. به علاوه اسنادی مبنی بر سرکوبی‌هایی که شوروی در زمینه فرهنگی و هنری انجام داده بود هم به نمایش در آمده است.

آدرس: Museum of Georgia, 3, Rustaveli Ave., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 322 99 80 22

 

 

موزه قوم نگاری روباز

 

 

موزه قوم نگاری روباز

 

 

این موزه جذاب که در فضای باز پارک ویک در مساحتی به وسعت بیش از ۶۵ هکتار ساخته شده از لحاظ موقعیت قرارگیری در جاده به سمت Kus Tba و یا همان دریاچه لاک پشت واقع شده است. در این زمین وسیع ۷۰ نمونه از ساختمان‌های سنتی گرجستان ساخته شده که در نوع خودش بی‌نظیر است. به طوری که شما می‌توانید در ظرف حدود یکی دو ساعت کل گرجستان را بگردید و از سنت‌ها و سبک معماری هر منطقه اطلاعاتی به دست بیاورید. به علاوه این موزه یکی از زیباترین نقاطی است که می‌توانید در آرامش داخلش را بگردید و جای جایش را ببینید.

آدرس: Open Air Museum of Ethnography, Kus Tba St., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 322 72 90 45

 

 

زیبا‌ترین فستیوال‌های سنتی و خاص در گرجستان

 

 

موزه خانه‌ی Mose Toidze

 

 

موزه خانه‌ی Mose Toidze

 

 

Mose Toidze هنرمندی گرجستانی بود که بعد از فوتش سازمان میراث فرهنگی و هنری گرجستان، خانه او را در سال ۱۹۸۶ تبدیل به موزه کرد. این شخص آغازگر هنر مدرن گرجستان در تفلیس بود. در این موزه ۳۷۳ قطعه از آثار تویزده در ژانر‌ها و سبک‌های مختلف به نمایش درآمده است. به علاوه آرشیو مواد مورد استفاده هم تاریخچه میراث فرهنگی ملی گرجستان را نشان می‌دهد.

آدرس: Mose Toidze House-Museum, 12, Mitropan Lagidze St., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 32 299 01 89

 

 

کاخ هنر

 

 

کاخ هنر

 

 

این موزه میزبان بعضی از ارزشمندترین عناصر تاریخ تئاتر، موسیقی، سینما و رقص در گرجستان تبدیل شده است. این موزه نمونه‌هایی از نقاشی‌های قرن هفدهم، مینیاتورهای فارسی، آثار هنرمندان قرن بیستم، عکس‌های آلمانی و فرانسوی، مجموعه‌ای از نامه‌های شخصی، آرشیو نویسندگان مشهور و شخصیت‌های عمومی و نسخه‌های خطی را به نمایش گذاشته است. به علاوه بخش‌های دیگر این موزه رنگی و با ارزش شامل لباس‌های تئاتر، وسایل یادبود، فیلم‌ها، فایل‌های صوتی و تصویری و مجموعه‌هایی از هنر طراحی نیز می‌شود. شما می‌توانید از این موزه غنی بازدید کنید و در دنیای جادویی آن غرق شوید.

آدرس: Art Palace, 6, Kargareteli str., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 322 95 35 63

 

 

۵ فروشگاه برای طرفداران کتاب‌های بین‌المللی؛ تفلیس

 

 

موزه درخت‌شناسی (باغ گیاه‌شناسی)

 

 

موزه درخت‌شناسی (باغ گیاه‌شناسی)

 

 

موزه درخت‌شناسی در اوایل قرن ۱۹ام در باغ سلطنتی به عنوان قسمتی از باغ گیاه‌شناسی ساخته شد. شما می‌توانید انواع مختلفی از گیاهان مختلف سراسر گرجستان و دنیا را مشاهده کنید. سعی کنید حتما در طی بازدید از تفلیس رفتن به این موزه را هم در کنار دیگر فعالیت‌ها بگنجانید.

آدرس: Dendrology Museum, Tbilisi Botanical Garden, 1, Botanikuri St., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 322 72 43 06

 

 

موزه دولتی ابریشم

 

 

موزه دولتی ابریشم

 

 

یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های ابریشم در جهان که در سالن‌های نمایش چندگانه ابریشم ملی ۶۳ کشور مختلف دنیا را به نمایش می‌گذارد، موزه دولتی ابریشم در تفلیس است. بر خلاف دیگر موزه‌های دنیا که فقط مجموعه‌های ابریشم را به نمایش می‌گذارد، این موزه اطلاعاتی راجب کرم ابریشم و نحوه تولید آن را هم در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین کتابخانه‌ای منحصر به فرد با کتاب‌های نادر که قدمت آن‌ها به قرن‌های هجدهم و نوزدهم می‌رسد در زبان‌های مختلفی مانند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، مجارستانی، رومانیایی، چینی، فارسی، ژاپنی و عربی در موزه موجود دارد.

آدرس: State Silk Museum, 6, Giorgi Tsabadze St., Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 555 37 63 86

مطالب مرتبط