معماری‌های برجسته مدرن زمان شوروی در تفلیس

تفلیس یکی از شهرهای برجسته آسیایی برای پیگیری تاریخ شوروی است. کسانی که علاقه دارند اطلاعات بیشتری درباره این دوره به دست بیاورند و یا آثار به جا مانده از آن را مشاهده کنند انتخاب تور تفلیس به عنوان مقصدی پر از نقاط دیدنی و گردشی است. بسیاری از ساختمان‌های آن دوره یا تخریب شدند و یا رها شدند و حالتی بسیار فرسوده به خود گرفتند. اما تعدادی هم مورد بازسازی قرار گرفتند، دوباره طراحی شدند و هنوز از آن‌ها استفاده می‌شود. ما در این مقاله بهترین مکان‌های مدرن شوروی را جستجو و معروفی می‌کنیم.

 

 

دفتر سابق تحریریه روزنامه زاریا وستوکا

 

 

دفتر سابق تحریریه روزنامه زاریا وستوکا

 

 

ساختمانی که امروزه به عنوان مرکز خرید مرانی در خیابان روستاولی مورد استفاده قرار می‌گیرد سابقا دفتر تحریریه روزنامه روسی زاریا وستوکا بوده است. این ساختمان که در سال‌های ۱۹۲۶ و ۱۹۳۰ توسط دیوید چیسلوف ساخته شد در آن زمان معماری و سازه‌ای مدرن محسوب می‌شد. بعد از دوره فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این ساختمان به اداره انتشارات مرانی تغییر کاربری داد تا این که همین چند سال پیش این ساختمان کلا به مرکز خریدی به همین اسم تبدیل شد. حالا مردم زیادی بدون آن که درباره تاریخ این ساختمان و دورانی که از گذرانده اطلاعی داشته باشند در راهروهای آن به دنبال اجنسال دلخواه می‌گردند.

 

 

کتابخانه فنی

 

 

کتابخانه فنی

 

 

دانشگاه تفلیس که قبلا کتابخانه فنی بوده، در سال ۱۹۸۵ ساخته شد و تاکنون بخش زیادی از زیبایی و شکوهش را از دست داده است. این سازه باریک از دو حفره با بلوک‌های سیمانی پیش ساخته، که دو طرف انتهایی آن قرار گرفته ساخته شده است. به طور کلی نمای ساختمان شما را به یاد آکاردیون یا یک صفحه کلید خواهد انداخت که ستون‌های کلید مانند در فاصله مساوی و با نظم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. شاید وقتی به محل ساختمان برسید از حالت آن نتوانید تشخیص دهید که در آن کلاس‌های درس برگزار می‌شود.

 

 

بهترین رستوران‌های بین‌المللی در تفلیس؛ گرجستان

 

نمایشگاه گرجستان

 

 

نمایشگاه گرجستان

 

 

این نمایشگاه بین سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۷۱ ساخته شد و تا آن زمان تنها مرکز کنفرانس در کشور بود که نمایشگاه‌های تجاری و انواع مختلف کنفرانس‌ها و رویدادها در آن برگزار می‌شد. همچنین این مجموعه بسیار گسترده شامل ۱۱ سالن، یک گلخانه، استخر و یک پارک است. همین مجموعه مفصل و بزرگ نمایان‌گر دستاوردهای شوروی سابق در زمینه‌های صنعتی و کشاورزی است. البته این مجموعه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به نمایشگاهی خصوصی تبدیل شد و به عنوان بخشی از یک شرکت خصوصی، به آن ملحق گردید. اشاره کنیم که با وجود این که شرایط کلی نمایشگاه تغییر کرد اما به همان اهدافی که در گذشته برایشان فعالیت می‌کرد ادامه داد. توصیه می‌کنیم اگر زمان کافی داشتید حتما در پارک آن قدم بزنید و از مجسمه‌های جذابی که در گوشه و کنار آن قرار گرفته‌اند دیدن کنید.

 

 

ساختمان وزارت حمل و نقل

 

 

ساختمان وزارت حمل و نقل

 

 

ساختمان پیشین وزارت حمل و نقل اکنون به دفتر مرکزی یکی از بانک‌های برجسته گرجستان، یعنی بانک مرکزی گرجستان تبدیل شده است. این ساختمان عجیب که سال ۱۹۷۴ به بهره برداری رسید یکی از مشهورترین ساختمان‌های دوره شوروی سابق است که هنوز به شکوه قدیم خود باقی مانده است. این ساختمان ۱۸ طبقه که به دست معماران گرجستانی بنا شده بر روی تپه‌ای سرسبز قرار گرفته که ستون‌های اصلی آن به حالت شرقی غربی بنا شده است. اگر توجه کنید در اصل این ساختمان طوری طراحی شد که کمترین آسیب را به طبیعت اطراف بزنید. به عبارتی معماران خوش ذوق و زبده با چنین طراحی منحصر به فردی مانع از قطع درختان روی تپه شدند. همین ویژگی باعث شده تا این ساختمان به شدت مورد توجه قرار بگیرد.

 

 

تجربه‌های خاطره‌انگیز در تفلیس برای سفر همراه کودکان؛ گرجستان

 

 

پست مرکزی و ساختمان تلگراف

 

 

پست مرکزی و ساختمان تلگراف

 

 

در میانه مرکز خیابان روستاولی ساختمان مرکز پست و تلگراف که در سال ۱۹۸۰ اسخته شد قرار دارد. این ساختمان حدودا یک دهه است که زیر ساخت و بازسازی قرار دارد. البته در سال ۲۰۱۶ اعلام شد ه قرار است این ساختمان را به هتلی ۵ ستاره تبدیل کنند. امروزه فقط یک سوپرمارک و یک فست فود در طبقه اول آن قرار دارد.

 

 

ساختمان تالار کنفرانس دانشکده فنی صنعتی

 

 

 

 

ساختمان تالار کنفرانس دانشکده فنی صنعتی یکی از آن ساختمان‌های قابل توجهی است که در سال ۱۹۷۶ به بعد کاملا رها شد و هنوز هم در انتظار بازسازی و توجه مانده است. یکی از نکات قابل توجه این ساختمان نقوش برجسته و طرح‌هایی است که بر روی نمای بیرونی آن کار شده و حالتی کاملا مدرن و آینده نگری دارد. با این حال بخش زیادی از این ساختمان در اثر بی توجهی‌ها تخریب شده و بیشتر بخش‌های خوابگاهی آن توسط افراد آواره و بی‌خانمان غصب شده است.

مطالب مرتبط